U Hrvatskoj ova događanja predstavljaju smokvin list za uljepšavanje situacije

U Hrvatskoj ova događanja predstavljaju smokvin list za uljepšavanje situacije-110326

PRIOPĆENJE SANJE RADOLOVIĆ O NACIONALNOM DANU BORBE PROTIV NASILJA NAD ŽENAMA
Sanja Radolović, predsjednica GO SDP Pula i saborska zastupnica SDP-a povodom 22.9., Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, poslala je priopćenje koje u cjelosti prenosimo:

"Svake godine 22.9., na Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama, svjedočimo raznim okruglim stolovima, razgovorima u emisijama, gostovanjima na radiju i ostalim medijima gdje se povede rasprava o ovoj vrlo važnoj temi – borba protiv nasilja nad ženama.

Nažalost, u Hrvatskoj sva ta događanja predstavljaju smokvin list za uljepšavanje situacije jer borba protiv nasilja ustvari djeluje više deklarativno nego ozbiljno što pokazuju i sudske presude.

Za takav zaključak dovoljno je pogledati javno objavljene podatke koji kažu kako su obiteljsko i seksualno nasilje dva osnovna oblika rodno uvjetovanog nasilja. To znači da su žene žrtve u preko 90% slučajeva što potvrđuju i službeni podaci Ministarstva unutarnjih poslova.

Iako po statistici svakodnevno u prosjeku imamo više prijava dnevno o događaju nasilja nad ženama, najupečatljiviji primjer u kakvom društvu živimo je Alojz Tomašević, nažalost još uvijek župan Požeško – slavonske županije. 

Alojz Tomašević, za kojeg je i sud utvrdio kako je vlastitu ženu mlatio i verbalno ponižavao godinama, osuđen je na tek 10 mjeseci zatvora – uvjetno. Najmorbidnije u cijeloj priči je to što se na sudu branio tezom kako je on ustvari žrtva koja se morala zaključavati u sobu od straha?!

Čak je i tadašnja HDZ-ova ministrica Nada Murganić komentirala i relativizirala nasilje riječima – ''To vam je tako u obitelji''.

Dan danas Alojz Tomašević i dalje obavlja dužnost župana bez ikakvih problema, štoviše uvaženi je gost i domaćin na razno raznim prijemima. 

Što možemo iz ove priče zaključiti? Da u Hrvatskoj, u 21. stoljeću žene ne bi trebale prijavljivati zlostavljače jer kao što vidimo za višegodišnje mlaćenje i ponižavanje počinitelj dobije uvjetni zatvor i društveni položaj mu ostaje nenarušen, a žena bude stigmatizirana i praktički izopćena iz vlastite obitelji. 

S obzirom na uvjetnu kaznu za višegodišnje mlaćenje možemo zaključiti kako je Alojz Tomašević u Hrvatskoj u 21. stoljeću stup društva, odnosno truli stup trulog društva."

(rex)