TUŠ Antona Štifanića iz Poreča posjetila NP Brijuni

TUŠ Antona Štifanića iz Poreča posjetila NP Brijuni-69603

UČENICI SU SAKUPLJALI PLASTIČNE ČEPOVE I POKLOPCE ...
Pristigla nam je lijepa fotografija izleta u NP Brijuni TUŠ Antona Štifanića iz Poreča;  nakon završene nastave realizirali su dugoočekivani izlet u Nacionalni park Brijuni.  Sudjelovanjem u akciji skupljanja plastičnih čepova i poklopaca tijekom nastavne godine 2015./2016., u kojoj su sudjelovali učenici i djelatnici Škole, uspjeli ishodili su 68 gratis ulaznica za Nacionalni park na temelju 26 kg prikupljenih čepova. Školska knjižničarka Silvana Vlačić uz pomoć učenika čepove je dostavila u garažu Nacionalnog parka u Fažani. Svi će  prihodi od čepova biti namijenjeni kupnji skupih lijekova za oboljele od leukemije i limfoma u Hrvatskoj.
    Na izlet su se u 15, 30 sati uputili učenici 1. thk, 2. ko/sl, 3. htt i 4. thk razreda, u pratnji profesora. Tijekom četverosatnog stručno vođenog razgleda Velikog Brijuna, od čega  su prvih sat vremena proveli u ugodnoj vožnji turističkim vlakićem, mogli su vidjeti sve važne turističke atrakcije. Vozeći se kroz safari park uočili su slonicu Lanku, zebre, indijska goveda i ovce, ali i zaljev Verige s ostacima rimske vile iz 1. st. n. e. 

Potom su posjetili gotičku crkvu Sv. Germana iz 15. st. s kopijama istarskih fresaka i glagoljskih spomenika. Također su razgledali i zbirku prepariranih životinja koje je Josip Broz Tito dobivao na poklon od brojnih svjetskih državnika te foto izložbu Tito na Brionima, a učenike su se posebno dojmili i slavni Titov automobil Cadillac koji se nalazi ispred muzeja te više od pedeset  godina star papagaj Koki. Tijekom izleta saznali su i činjenicu da je nekadašnji vlasnik i idejni tvorac Brijuna bio Austrijanac Paul Kupelwieser, koji je od nekada malaričnog otoka stvorio mondeno ljetovalište. Vrlo zanimljiv bio je i posjet Mediteranskom vrtu koji je osnovan 2007. g. na području bivšeg šumskog rasadnika i u kojem se nalazi 169 vrsta različitih autohtonih biljaka, a valja spomenuti i  legendarno stablo masline staro oko 1600 godina, koje još uvijek godišnje daje plodove te po nekoliko litara ekstradjevičanskog maslinovog ulja.  
    Kući su se vratili kasno navečer, prepuno dojmova tog 14.lipnja i vrlo zadovoljni viđenim. 

(REX: Izvještaj poslala: Daria Škrinjar, prof.)