Sivi ćuk ispao iz gnijezda pa je udomljen

Sivi ćuk ispao iz gnijezda pa je udomljen-59653

VETERINARSKA STANICA JE REKLA DA NEMA VEZE S TIME
Jučer na cesti prema cementari kod popularnih Baraka, djelatnici City i Regional Expressa pronašli su uz stablo malog sivog ćuka koji je pao iz gnijezda. Nakon nekoliko pokušaja pozivanja veterinarske službe da nešto učini, dobili smo odgovor da oni nisu nadležni za taj slučaj i da je to prirodna selekcija u životinjskom svijetu i da ga treba pustiti da ga neki predator riješi svih problema.

   Nakon takvog odgovora iz Veterinarske stanice, pozvali smo Nediljka Landeku, voditelja Službe za dezinsekciju i deratizaciju zavoda za javno zdravstvo IŽ, koji je u pet minuta došao na mjesto događaja. Mali sivi ćuk se dok smo čekali dolazak Nediljka Landeke uspio sakriti u kotač parkiranog automobila iz kojeg ga je Landeka izvukao te ga u kutiji prenio do svoje kuće. Od kuće je obavijestio o tom slučaju Ornitološko društvo te Naturu Histricu te je dobio savjet da se mali ćuk treba prvo oporaviti od šoka i nakon što ojača da ga se mora vratiti na njegovo prirodno stanište, a to je, kako kaže Landeka, mjesto gdje je i pronađen te da će si on naći svoje mjesto boravka. Tu napominjemo da je sivi ćuk gradska ptica i da mu je prirodno stanište i po drveću i po zgradama i zidovima.

   Osim toga Nediljko Landeka je rekao da se mali ćuk sjajno oporavlja, te da već nakon jednog dana pokazuje znakove suradnje i društvenosti, a što je najvažnije nakon nekoliko sati odbijanja, počeo je i jesti.

O sivom ćuku:

Sivi ćuk, nekad zvan obični, (lat. Athene noctua) je vrsta malene, kratkorepe sove iz porodice sova (Strigidae). Areal ove vrste prostire se od sjeverne Afrike do Euroazije. Sivi ćuk je u antičkoj Grčkoj smatran pticom mudrosti i bio je simbol božice Atene. Odatle potiče i znanstveni naziv, koji znači "noćna Atena". U srednjoj Europi se već godinama smanjuje broj običnih ćukova. Glavni razlog ovog pada je uništavanje staništa sa odgovarajućim uvjetima za život.

   Ovisno o terenu, može se gnijezditi u rupama u drveću, obalama rijeka, liticama, zidovima ili zgradama. Ima zdepasto tijelo, široku glavu s ravnim tjemenom i duge noge. Držanje mu obično nije tako uspravno kao kod drugih sova. Pravi naklone i čučnjeve kad je uzbuđen. Rado koristi stupove, električne žice i sl. kao osmatračnice. Leti valovito kao djetlić. Može treptati. Lovi veliki broj životinjskih vrsta: glodavce, ptice, kukce, crve itd. Aktivan i po danu i po noći. Teritorijalni zov se lako razlikuje od zova ćuka, izvučeniji je i raste na kraju, "gooo(e)k". Ženka ima falsetto verziju. Često se čuje glasno, prodorno mjaukanje "kEEoo". Znak za opasnost je vrištavo, eksplozivno, slično čigrama "kyitt, kyitt". Mladi mole hranu izvučenim šištanjem. (Dorijan Vrkljan)