Revitalizacija i oporavak u zimskim mjesecima

Revitalizacija i oporavak u zimskim mjesecima-103625

VJEŽBANJEM VRATITE ENERGIJU
Hladnoća, virusi, bakterije, zatvoreni prostori i praznici koji su obilovali teškom hranom i pićem sigurno su ostavili traga na vašem tijelu i oslabili imunitet, vašu snagu i životnost. Kad osjetite da vam treba energije ili nakon predugog sjedenja predlažem vam danas opisane vježbe. Možete ih raditi pojedinačno ili sve zajedno ovisno o vašim mogućnostima.

Slika 1. Trbušno disanje- sjednite se ili legnite, položite jednu ruku na vaša prsa, a drugu na trbuh i dišite. Pokušajte osjetiti koja ruka vam se pomiče. Da bi ste pojačali kapacitet svoga daha vaše disanje trebalo bi izgledati kao kod malih beba kojima se trbuh širi u svim smjerovima (naprijed, bočno i natrag) i ispuhuje kao balon. Vježbajte i osvještavajte takvo disanje kako bi smanjili umor i doveli što više kisika u svoje tijelo. Bez pravilnog disanja ne možete pokrenuti vaš imunološki i energetski sustav u oporavak.

Slika 2. Lupkanje timusne žlijezde- položite četiri prsta obje ruke u središte svoje prsne kosti. Duboko i pravilno dišući tapkajte jagodicama prstiju to mjesto i tako stimulirajte žlijezdu koja upravlja vašim obrambenim sustavom.

Slika 3. Grabljice- Podignite lijevu ruku u zrak, pritom pazite da su vam ramena spuštena, a zatim dlanom druge ruke napravite prstima grabljice i snažnim pokretima češljajte tkivo u smjeru od dlana prema ramenu, 10-12 puta prednju pa stražnju stranu ruke dok duboko i pravilno dišete. Ponovite i na drugoj ruci. Vježbom ćete poboljšati cirkulaciju krvi i limfe.

Slika 4. Limfni poskok- stanite uspravno s nogama u širinu kukova i s rukama opuštenim uz tijelo. Ritmično se podižite na poluprste i petama dodirnite tlo kao da radite malo poskoke na trampolinu. Disanje je dinamičnije, udah- podizanje na poluprste, snažniji izdah kada petama dodirnete pod. Napravite 20-30 ponavljanja i ako osjetite pečenje u mišićima potkoljenice na dobrom ste putu. Postepeno produljite mikro poskoke do dvije minute.

Slika 5. i 6. Pljeskanje nogu- iz uspravne pozicije tijela s nogama u širini kukova malo savijenih koljena započnite pljeskanje dlanovima po vanjskoj strani nogu od stopala, vanjske strane potkoljenica, natkoljenica, guze i završite na mišićnom donjem dijelu leđa. Zatim opet od stopala krećete pljeskanje dlanovima po unutarnjoj strani nogu, prepona do donjeg dijela zdjelice i trbuha. Pravilno dišite i ponovite četiri do šest puta. Ovim pljuskanjem ćete pojačati cirkulaciju i probuditi uspavane noge.

Slika 7. Duboki čučanj za poticanje probave- ako se ne možete spustiti u duboki čučanj s nogama nešto šire od širine kukova, pokušajte ispod peta staviti savijen ručnik tako da dobijete par centimetara povišenja za pete. Ako ne možete održati ravnotežu slobodno se uhvatite za nešto stabilno, npr. okvir od vrata. Udisajem se sasvim polako i kontrolirano spuštajte u duboki čučanj, a izdisajem podižite do uspravne pozicije. Izvođenje vježbe treba biti jako polako, bez da vam se ubrza rad srca. Ponovite 10-15 puta. Zatim zadržite poziciju  dubokog čučnja i dišite šireći trbuh tako da mu natkoljenice daju otpor. Pritom će desna strana debelog crijeva koje ide protiv gravitacije, za gore, dobiti pomoć preko trbušnih mišića i pomoći će pražnjenju crijeva. Ako imate bolan trbuh i grčeve postavite se u četveronožni položaj i samo dišite trbuhom prema podu i opuštajte ga.   

(REX)