Rekreativno trčanje je sve popularnije

Rekreativno trčanje je sve popularnije-91658

PIŠE: MORENA POGLAJEN CARIĆ
Zadnjih nekoliko godina rekreativno trčanje je sve popularnije, svi trče ili razmišljaju kako će početi. Meni je trebalo neko vrijeme da iz drugačije perspektive (jer sama ne trčim pet ili više kilometara), promotrim trčanje, njegovu snagu, pozitivu, osjećaje ali i one manje lijepe trenutke (bolnost, mirovanje, odustajanje). Neosporno je da svaka ciklička aktivnost koja se provodi u prirodi i dobrom društvu ima puno benefita na cjelokupno psiho- fizičko stanje pojedinca, rekreativca.

Zato se veselim svakoj pozitivnoj promjeni koju ćete tek napraviti ili već činite u svome životu. Međutim uvijek postoji i ono ˝ali˝. Moja je zadaća iznijeti ga i obrazložiti jer želim da ta vaša ljubav prema trčanju kao aktivnosti potraje što dulje (statistike govore da čak 80% trkača odustane tijekom prve godine zbog boli).

Najčešći razlozi nastanka bolnih sindroma kod trčanja su: 1.sjedilački i pasivan način života koji prethodi aktivnosti (kada iz stolice ili fotelje nakon osam ili više sati sjedenja obučete tenisice i krenete), a vaš lokomotorni sustav je trom, nefunkcionalan i sklon ozljeđivanju zbog slabog i rigidnog zglobno-mišićnog aparata; 2. neadekvatana obuća (stare ili istrošene tenisice); 3. način na koji trčite (tehnika i kompenzacije zbog loše posture i mišićnog dizbalansa); 4. nedovoljna procjena vlastitih mogućnosti (pretjerivanje u intenzitetu i extenzitetu). Sve navedeno podjednako utječe na nastanak boli. Danas ću vas upoznati sa nekim najčešćim bolnim sindromima kod trkača, ne zbog toga da vas obeshrabrim već da vas potaknem u namjeri da vaša priprema za početak trčanja bude po ˝dobrom receptu˝.

Slika 1. Plantarni fascitis je upala vezivne fascije na stopalu, najčešće u području pete. Bolnost je najveća ujutro, nakon ustajanja jer je fascija ˝hladna˝ i zategnuta. Razlozi nastanka su neadekvatna obuća, nefleksibilna i prenapregnuta stražnja linija fascije, skraćena Ahilovae tetiva, stražnji mišići potkoljenice i natkoljenice, loša pokretljivost stopala i skočnog zgloba.

Slika 2. Trkačka potkoljenica ili MTSS je upalni proces m.tibialis posteriora češće, gdje je bolnost lokalizirana u donjoj trećini potkoljenice , a uzrok je nedovoljna pokretljivost gležnja i dizbalans u snazi mišića stopala i potkoljenice.

Slika 3. Skačko koljeno je upalni proces koji se manifestira bolnošću na hvatištu tetive m.quadriceps femoris na gornjoj strani patele ili s donje strane gdje se tetiva veže za potkoljeničnu kost, a razlog nastanka ovog sindroma prenaprezanja kod skakača ili trkača je nesrazmjer u snazi i fleksibilnosti svih mišića natkoljenice te trbušnih i zdjeličnih mišića.

Slika 4. Sindrom iliotibijalne trake je upalni proces koji se manifestira bolnošću u području vanjske strane natkoljenice, bilo gdje od kuka do koljena. Razlozi nastanka su nedvoljno osviješteni i snažni mišići stabilizatori kuka (gluteusi su često uspavani jer stalno sjedimo na njima), slabost unutarnje medijalne glave m.quadricepsa te kod osoba s deformacijom koljena (x noge ili  genum valgus), češće kod žena.

Sada kada znate nešto više o mogućim problemima, gdje bi moglo boliti i koji su razlozi nadam se da ste svjesni kako je važno u cijelu avanturu krenuti pametno, procjeniti svoje trenutno stanje po kinetičkom lancu, mjesec dana popravljati najvažnije  nedostatke, a onda početi trčati uz obavezno izvođenje pripremnih i korekcijskih vježbi prije samog trčanja i u dane kada ne trčite.  

(REX)