Radnici Glasa Istre idu u štrajk unatoč sramotnoj sudskoj odluci

DATUM ŠTRAJKA BIT ĆE POZNAT USKORO, U ŠTRAJK ĆE 130 RADNIKA
Postupak mirenja između Sindikata i Uprave Glasa Istre je neuspješno okončan. Na današnjoj konferenciji za medije sindikalna povjerenica Maša Jerin rekla je kako Albert Faggian inzistira na smanjenju koeficijenta, smanjenju osnovice za plaće te na formulaciji da se u Glasu Istre radi šest dana u tjednu. Isto tako, Faggian namjerava otpustiti 30-tak radnika i tek nakon otpuštanja rekao je da može povećati osnovicu plaće za 75 kuna, odnosno sa dosadašnjih 2.500 na 2.575 kuna. To su tri ključne stavke oko koje se Sindikat i poslodavac nisu dogovorili.
Na konferenciji je rečeno kako je Faggianovo priopćenje uredno objavljeno dok je glavni urednik Ranko Borovečki zabranio objavu priopćenja Sindikata. Isto tako, rečeno je kako Sindikat nije dobio nikakve financijske pokazatelje poduzeća Glas Istre te se postavlja pitanje po kojim kriterijima se njima smanjuju plaće. „Ne znamo po kojem ugovoru dobivamo plaću“, rekla je Maša Jerin naglasivši da Uprava Glasa Istre ne poštuje Ugovor o radu, Zakon o radu ni Kolektivni ugovor.
Komentirala je famozno velike plaće koje je Faggian iznio u svom priopćenju, a kaže da su plaće u Glasu Istre prema prosjeku plaće u Hrvatskoj. No, to su samo statistički podaci, ističe Maša, jer se prosjek računa po principu npr. 1.000 + 10.000/2.
U svom priopćenju, Sindikat je tražio da se pokažu financijski podaci Glasa istre, u koje još uvijek nisu dobili uvid. „Mi vraćamo dug prošle firme. Prebačeni smo u novu firmu i vraćamo dugove“ napomenula je Jerin te je dodala kako Faggian o tome ništa nije rekao.
Sindikat je bio za apsolutnu suradnju tijekom postupka mirenja. Svojim je ponašanjem Faggian i tijekom jučerašnjeg mirenja samo potvrdio ono što je radio tijekom svih proteklih šest mjeseci pregovora, a to je da ne pregovara u dobroj vjeri jer mu namjera nije pregovarati već naređivati. Prema Zakonu o radu, nakon neuspješnog mirenja, radnici mogu krenuti u štrajk i to je intencija radnika u Glasu Istre. No, jučer, na dan mirenja, na Županijskom sudu doneseno je rješenje da ako radnici Glasa Istre krenu u štrajk, njih 20 mora raditi i novine moraju svejedno izlaziti. Ovu sramotnu odluku donijela je sutkinja Županijskog suda u Puli Ondina Vidulin-Matijević, koju je ovaj sud imenovao za predsjednicu arbitražnog vijeća u postupku koje je pokrenuo poslodavac Glas Istre novine. Poslodavac je tražio da se utvrde pravila o poslovima koji se ne mogu prekidati za vrijeme štrajka ili isključenja s rada, a sve kako bi onemogućio radnicima da se štrajkom bore za svoja prava, jer ukoliko novine ne izlaze, štrajk gubi svaki smisao. 
Sindikat kojeg je u arbitražnom vijeću predstavljala odvjetnica Loredana Štok tražio je da se poštuje Zakon o radu u kojem je sano definirano koji su to poslovi koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka. U Zakonu o radu, čl. 278., st. 2. Stoji da su to proizvodno-održavajući poslovi nužni poslovi.
Rad novinara i svih djelatnika u Glasu Istre ne spada u nužne poslove jer štrajk ne ugrožava ničiji život ili zdravlje građana. Jedino radno mjesto na kojem bi eventualno trebalo raditi jest administrator sistema i to samo da kontrolira da sistem ne padne. Za Glas Istre, sutkinja je odredila da postoji radna obveza na način da se proizvodnja novina ne smije prekidati nikada, pa čak ni za vrijeme štrajka.
Prema mišljenju Sindikata, sutkinja je protivno Zakonu o radu proglasila nužnim poslovima one koji to nisu i time je prekršila 3. stavak čl. 278. U kojem se kaže da se određivanjem poslova ne smije onemogućiti ili bitno ograničiti pravo na štrajk. No, upravo je to Vidulin-Matijević učinila. Protivno Zakonu onemogućila je radnicima Glasa Istre da koriste efekte štrajka kao legitimno oružje u borbi za radnička prava. Sutkinja je tim činom obezvrijedila svaki smisao štrajka i poručila svim radnicima u medijima da je izdavanje novine djelatnost koju radnici ne smiju nikada prekidati.
Zanimljivo je da sutkinja u svom obrazloženju odluke koristi identične riječi koje su se čule od Uprave, odnosno Faggiana. Ističe da bi radnici, neizlaženjem novine, bili dovedeni u nepovoljan položaj, da bi to utjecalo na stav dugogodišnjih čitatelja tre na kraju prestanak potrebe za izdavanjem novine. Isto tako sutkinja ističe da bi zajednički interes poslodavca i radnika bio izlazak novina znatno manjeg sadržaja i obima, a time bi se osiguralo obavljanje rada i neposredno nakon štrajka. Takva je odluka bila očekivana, jer je na prvom ročištu izjavila: „Bilo bi zaista ružno da novine izlaze s bijelim stranicama“. Sindikat pita to što se radnicima najavljuju otkazi, što poslodavac konstanto krši zakon, to valjda nije ružno?
Sindikat konstatira da se radnike u Glasu Istre tjera na rad upravo onda kada ga namjeravaju obustaviti. Sutkinji Vidulin-Matijević i cijeloj javnosti poručuju da neizlaženje novine ne bi ugrozilo ponovni izlazak novina, a niti prouzročio famozni gubitak čitatelja. Ističu da će to uzrokovati poznata činjenica da su novine Glas Istre, zbog političke kontrole sve manje slobodne i sve manje nezavisne. Kažu da su Glas Istre postale novine u kojima se novinari otvoreno i sve učestalije cenzuriraju i kojim se drsko i bahato zabranjuje čak i objava priopćenja njihovog Sindikata koji okuplja 117 radnika, a sada tim istim radnicima i sutkinja Županijskog suda želi ugušiti svaki smisao štrajka. Poručuju da takve novine nitko ne želi, a najmanje čitatelji.
Odvjetnica Loredana Štok se nadovezala rekavši da protiv odluke suda nije dopuštena žalba, pa ni šutnja. Ističe da za odluku suda arbitražno vijeće nije glasalo. „Meni se kao članu vijeća mora dati mogućnost da iznesem svoje mišljenje“, rekla je Štok dodavši da se ne bi ni u ludilu usuglasila s donesenim pravilima te da ona znače zabranu štrajka u Glasu Istre.
„Štrajk je obustava rada. Kad štrajkaju piloti, avioni ne lete. Kad štrajkaju željezničari, vlakovi ne voze. Stoga, kad štrajkaju novinari, novine ne izlaze“, proučila je Štok. „Sudovi moraju biti nezavisni, oni šalju poruku javnom mnijenju i ako je to poruka koju šalju, onda je mene sramota“, naglasila je. „Sram me što sam sudjelovala u radu takvog arbitražnog vijeća“. (E.O.)