Rabar: Bolje napraviti nešto nego ne napraviti ništa i plaćati penale

Rabar: Bolje napraviti nešto nego ne napraviti ništa i plaćati penale-87260

TEMATSKA SJEDNICA GRADA PULE
Brojna ulaganja i realizirani kapitalni projekti pulskih gradskih trgovačkih društava u proteklih nekoliko godina bili su tema jučerašnje sveobuhvatne tematske sjednice Grada Pule. Tom je prigodom istaknuto kako su navedena ulaganja značajno utjecala na podizanje kvalitete života u najvećem istarskom gradu.

„Mnogo je toga učinjeno u posljednjih desetak godina, no još je mnogo posla pred nama. Provesti značajne infrastrukture projekte, poput izgradnje 186 kilometara nove plinofikacijske mreže, nove vodovodne mreže, izgradnje obalnog kolektora, preko 600 novih parkirnih mjesta i niz drugih zahvata u gradu tritisućljetne povijesti nije bilo nimalo lako. No, uspjeli smo, a danas su rezultati tog rada itekako vidljivi. Zahvaljujem svim direktorima na učinjenom i svim našim sugrađanima na iskazanom povjerenju i strpljenju za vrijeme radova“, kazao je zamjenik gradonačelnika Robert Cvek te se osvrnuo na raspravu sa sjednice koja po njemu nije bila dovoljno konstruktivna. 'Izrečeno je više pohvala nego kritika, a one kritike koje su i rečene bile su iz populističkih razloga', zaključio je Cvek.

U projekt plinofikacije Pule od 2006. godine uloženo je ukupno 115 milijuna kuna, a izgrađeno je 186 kilometara nove plinofikacijske mreže. Uvođenjem prirodnog plina osiguran je sigurniji, efikasniji i jeftiniji energent, a računi su građanima smanjeni za oko 30 posto, rekao je direktor Plinare d.o.o. Pula Dean Kocijančić.

Od 2008. do 2018. godine izgrađeno je ukupno 22 kilometara nove mreže, a u istom je periodu rekonstruirano 28 kilometara postojeće vodovodne mreže. Riječ je o investiciji ukupne vrijednosti 35,4 milijuna kuna. S ciljem sprječavanja gubitaka vode uloženo je više od 5 milijuna kuna u nadogradnju opreme, potrebna mjerenja, softverska rješenja i edukaciju djelatnika, čime je gubitak smanjen ispod 20 posto i jedan je od jedan od nižih gubitaka u Hrvatskoj, budući da je prosjek 45 posto. Govoreći o cijenama usluge, direktor pulskog Vodovoda Dean Starčić naglasio je kako je naknada za razvoj vodoopskrbe u Puli od 0,50 kuna te je nepromijenjena od 2012. godine.

Da Pula zahvaljujućim obimnim radovima i ulaganja više ne plavi, rekao je direktor Pragrandea d.o.o. Igor Stari. Podsjetio je kako je kroz izgradnju obalnog kolektora u centru Pule sanirano 40 ispusta fekalnih voda duž pulske rive, čime su osigurani zdravi temelji za budući razvoj grada. „U periodu od 2007. do 2017. godine, ukupna ulaganja u društvima Pragrande i Pula Herculanea iznose 351 milijun kuna. Od toga, 80 milijuna kuna čine sredstva Hrvatskih voda, a ukupno je 190 milijuna kuna ili 55% bespovratnih sredstava“, kazao je Stari i naveo kako u odnosu na ostale gradove, Pula ima jednu od najnižih naknade za razvoj. U sustav odvodnje protiv plavljenja uloženo je oko 100 milijuna kuna, od čega je oko 80 milijuna bespovratnih sredstava.

Stari je predstavio i ulaganja Herculanee te je kazao kako su u sustav gospodarenja otpadom uložena značajna sredstva i realizirani projekti poput selektivnog prikupljanja otpada, „Zelenih otoka“, edukativnih aktivnosti i slično. Naglasio je kako Pula spada u gradove s najvišom stopom izdvajanja od 20%, dok je prosjek Hrvatske oko 15%, pri čemu je cijena usluge skupljanja, odvoza i zbrinjavanja komunalnog otpada za stambene prostore u odnosu na druge gradove među najnižima.

Članica Uprave Kaštijuna d.o.o. Vesna Dukić podsjetila je na početke uspostave Županijskog centra za gospodarenje otpadom Kaštijun čiji je glavni cilj povećanje udjela reciklaže i sanacija te zatvaranje svih odlagališta u Istri. „Dosadašnji način postupanja s otpadom dugoročno nije ekološki niti održiv, a brdo smeća na dosadašnjem odlagalištu na kojemu je odloženo preko 2,8 milijuna kubika smeća dostiglo je kotu od 70 metara  nadmorske visine“, kazala je Dukić te navela kako je visina istovjetna dvjema visinama pulske Arene, odnosno prosječne je visine pulskih brežuljaka.

Brojna ulaganja kojima je osiguran kvalitetniji i efikasniji sustav javnog gradskog prijevoza predstavio je direktor Pulaprometa Igor Škatar koji je najavio kako će se ove godine pokrenuti javna nabava za nove gradske autobuse čime će se dodatno modernizirati javni gradski prijevoz.

U posljednjih desetak godina broj novih parkirališnih mjesta u Puli porastao je za oko 52 posto, odnosno sa 1.153 mjesta 2007. godine na 1.754 mjesta 2018. godine, rekao je direktor Pulaparkinga Branislav Bojanić predstavljajući rad tog trgovačkog društva. Tu su uređene i opremljene gradske površine, poput parkirališnih mjesta kod Veslačkog kluba, Sveučilišta J. Dobrile, Marsovog polja 1 i 2, kod zgrade Mehanike, zgrade Croatia osiguranja, Centra gradskih udruga Rojc bez naplate i druge. Uz to, kazao je Bojanić, Pula ima najnižu cijenu parkiranja na Jadranu, što je potkrijepio i usporednim podacima s nekoliko gradova.

Direktor Castrum Pula 97 Aleksandar Matić naveo je kako društvo upravlja s 650 zgrada te održava i uređuje 70 dječjih igralištana području Grada Pule. Od najznačajnijih projekata izdvaja se projekt obnove gradskih pročelja Dolcevita putem kojeg Grad sufinancira radove obnove građevina na području zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada, a dosad je obnovljeno 47 zgrada.

Direktor Pula sporta Ivan Glušac istaknuo je najznačajnije investicije u objekte o kojima skrbi, među kojima se izdvaja obnova Gradskog stadiona Aldo Drosina vrijedna 47 milijuna kuna, a na kojemu će se u narednim mjesecima zamijeniti i travnata površina. Najvažniji projekt, kad je riječ o dodatnom razvoju sporta u Puli, svakako je izgradnja kompleksa javnog gradskog bazena vrijednosti 53,5 milijuna kuna, čijom će se realizacijom osigurati idealni uvjeti za bavljenje sportom i rekreacijom.

O dugogodišnjim ulaganjima u pulsku Tržnicu govorio je njezin direktor Renato Perc te je kazao kako je 2008. do 2017. za investicije na dvjema lokacijama, na glavnoj tržnici u gradu te onoj na Verudi, ukupno utrošeno 5,4 milijuna kuna. Perc je najavio uređenje dijela štandova gdje se prodaje tekstil.

Direktor Monte Gira d.o.o. Darko Buršić kazao je kako je od 2008. do 2017. godine za investicije i održavanje groblja u Puli i Štinjanu izdvojeno 17,7 milijuna kuna te kako secijene pogrebnih usluga za građane nisu se mijenjale od 1998. godine.

Vijećnik Danijel Ferić rekao je kako je Pula danas jedan od najskupljih gradova u državi, te kako su najavljeni novi udari na džepove građana.
Nabrojio je poskupljenje dimnjačarskih usluga, usluga pražnjenja septičkih jama, odvodnje, smeća, prireza, kao i neuređenja loših cesta, pogotovo prigradskih. Požalio se i da vijećnici nisu dobili materijale za raspravu jer se je prezentacija održala na projektoru. S druge strane, pohvalio je Pulaparking za manifestacije koje organizira i Pulapromet za povučena sredstva za nove autobuse.

Vijećnik Valter Boljunčić je dodao da kad bi život u Puli bio toliko loš, Pula ne bi uz Zagreb bila jedina s pozitivnim prirodnim prirastom stanovništva.

Vijećnica Gordana Čakić je konstatirala da je Pula postala veliko naplatno parkiralište, na što je Bojanić rekao kako Pulaparking radi po nalogu prometnog redara, dok je Jadranka Černjul pohvalila Monte Giro za dostojenstvene ukope.

Na nedostavljene materijale za sjednicu su se požalili i vijećnici Radenko Ognjenović i Igor Belas koji je konstatirao da su se vijećnici pozicije dobro pripremili .

Odgovorio je predsjednik vijeća Tiziano Sošić kako je očekivao konstruktivnu raspravu o cijenama sakupljanja otpada.

Da ulaganja znače više cijene i bolji standard rekla je vijećnica Kristina Rabar, koja je ujedno konstatirala kako je bolje napraviti nešto nego ne napraviti ništa i plaćati penale, misleći na Kaštijun i selektivno prikupljanje otpada. Vijećnici Petar Ćurić, Bruna Jovanović i Elena Gattoni Stipanov razgovarali su o mogućnosti besplatnog javnog prijevoza za umirovljenike ili majke s djecom.
(D.F./M.Z.)