Putujuća izložba ‘Anne Frank–povijest za sadašnjost’ stigla u Pulu

Putujuća izložba ‘Anne Frank–povijest za sadašnjost’ stigla u Pulu-54927

POGLEDAJTE IZLOŽBU BESPLATNO
Putujuća izložba „Anne Frank–povijest za sadašnjost“ stigla je u Pulu, te je danas svečano otvorena u Galeriji C8 u Puli.

Djevojčica, u cijelom svijetu prepoznata kao simbol dječje žrtve holokausta, rođena je u Frankfurtu na Majni 1929. godine. Četiri godine poslije s obitelji seli u Amsterdam, nakon što u Njemačkoj na snagu stupaju protužidovski zakoni. Početkom okupacije Hitlerovih nacista, Frankovi sele u tajno skrovište, gdje Anne tijekom dvije godine piše dnevnik. U kolovozu 1944. zabilježen je zadnji zapis u dnevniku. Otkriveno je skrovište u kojem se s obitelji skrivala, petnaestogodišnja Anne umire u logoru, a jedini preživjeli član obitelji je Otto Frank, njezin otac, koji je i objavio dnevnik.

Izložba je već obišla četrdesetak zemalja, a u Hrvatskoj je već bila u Zagrebu, Rijeci, Splitu, Osijeku, Čakovcu, Daruvaru, Bjelovaru, Vrgorcu i Zadru. U Hrvatsku je dovedena u sklopu 750.000 kuna vrijednog projekta Povijest za svijest koji je financirala Europska unija i podržao predsjednik Ivo Josipović. Izložba trenutno nastavlja putovati po Hrvatskoj uz pomoć lokalnih donacija. Pulski postav pomažu grad Pula i Arheološki muzej Istre.

Putujuća izložba „Anne Frank–povijest za sadašnjost“ na tridesetak izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugog svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu, upotpunjenu originalnim hrvatskim panelima koji se bave lokalnim kontekstom tema kojima se izložba bavi.

Izložba je ostvarena u sklopu projekta Povijest za svijest, a organizatori su Hrvatska edukacijska i razvojna mreža za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Kuća Anne Frank iz Amsterdama.

Koordinator pulske postavke je prof. Filip Zoričić, kao predsjednik Instituta Mediterran, koji je suorganizator projekta uz pulsku Udrugu za promicanje stvaralaštva, kreativnosti i edukacije djece i mladih „Korak“ s predsjednikom Patrikom Lazićem, Arheološki muzej Istre  te Gimnazija Pula sa svojom grupom od osam učenika koji su obučeni vodiči izložbe. Poseban dio izložbe je i kratak film koji su pripremili učenici OŠ Stoja s mentoricom prof. Ticijanom Benčić.

Tvrtko Pater ispred HERMES – a je najavio 36 panela izložbe, te ustvrdio kako se kroz povijest nije dovoljno stalo na kraj pojavi nacističke ideologije.

Otvaranju ove vrijedne izložbe su u ime Istarske županije prisustvovali dožupan Miodrag Čerina, te u ime Grada Pule zamjenica gradonačelnika Elena Puh Belci.

Izložba Anne Frank–povijest za sadašnjost besplatna je i otvorena za javnost: od 12.01. do 03.02.2015. godine u prostoru Arheološkog muzeja Istre -  Galeriji C8, gdje će se održavati i organizirani grupni posjeti za srednje i osnovne škole. (rex/Foto: Doris Floričić)