Prvi svjetski i doma?i uspjesi maslinovog ulja San Gurmano

TRE?E MJESTO NA „CONCORSO OLEARIO INETRNACIONALE“ ARMONIA
MIH iz Pore?a, tvrtka u vlasništvu Istarske županije, za novo ekstra djevi?ansko maslinovo ulje San Gurmano, osvojila je 3. mjesto na drugom me?unarodnom natjecanju maslinovih ulja „Concorso Oleario Internazionale ARMONIA – Trofeo ALMA, 2008“. Kvalitetu novog maslinovog ulja potvrdila je i zlatna medalja na 14. izložbi maslinovog ulja Vinistra 2008 u Pore?u. Me?unarodno natjecanje najboljih maslinovih ulja na svijetu organizirala je International Extravirgin Oliveoil Agency u suradnji s ALMA, Me?unarodna škola talijanske kuhinje. Maslinova se ulja ocjenjuju u nekoliko kategorija, od kojih je jedna za najkvalitetniji kemijski sastav ulja iz sjeverne polutke. U obzir se uzimaju ?ak 32 elementa koja se odnose na zdravstvene, hranjive i druge nutricionisti?ke aspekte, a prema kojima se ocjenjuju maslinova ulja. U navedenoj je kategoriji San Gurmano postigao odli?no tre?e mjesto u svjetskoj konkurenciji, osvojivši posebno priznanje Human Health Foundation. Nadmetalo se ukupno 270 ulja iz svih dijelova svijeta Italije, Španjolske, Francuske, Hrvatske, ?ilea, Južne Afrike, Novog Zelanda i Australije. Svjetski uspjeh potvrdio je i doma?i stru?ni žiri na ovogodišnjoj 14. izložbi djevi?anskih maslinovih ulja „Vinistra 2008“. U oštroj konkurenciji od ukupno 69 maslinovih ulja, San Gurmano je postigao odli?an uspjeh osvojivši zlatnu medalju. (REX)