Priopćenje radne skupine za mali obalni ribolov Istarske županije

Priopćenje radne skupine za mali obalni ribolov Istarske županije-86055

PRIOPĆENJE JE VEZANO UZ OBJAVU PRAVILNIKA O MALOM OBALNOM RIBOLOVU
Dobili smo priopćenje radne skupine ribara za mali obalni ribolov sa područja Istarske županije kojeg su potpisali Lapov Marinko- iz Pule, Claudio Visintin iz Umaga i Đanfranko Paliaga iz Rovinja. Priopćenje u cjelosti prenosimo:

''Na temelju gore navedenih i objavljenih dokumenata, ribari sa područja istarske županije u malom obalnom ribolovu i nadalje su diskriminirani u odnosu na sve ostale obalne županije u republici Hrvatskoj. Podsjećamo da je Uprava za ribarstvo Minsitarstva poljoprivrede RH odbacila naše primjedbe i prijedloge na nacrt Zakona o morskom ribarstvu, koji je bio u javnoj raspravi od 13.01.-20.01.2015. i donijela Pravilnik o malom obalnom ribolovu (NN 8/2015, 15/2015, 19/2015, 78/2015 i 107/2015) koji neobjektivno i neustavno diskriminira ribare Istarske županije, jer prema kriteriju prebivališta odnosno boravišta, nisu mogli ostvariti niti jedan bod,za razliku od svih ostalih sudionika iz priobalnih županija, koji su po toj osnovi dobili od 30 do 40 bodova.

Takvim nejednakim i diskriminatorskim pristupom, ribari sa područja Istarske županije 2017.godine dobili su 25 povlastica od 129 upućenih zahtjeva (što u postotku iznosi 19,4%), dok su preostale povlastice po drugim županijama raspodijeljene na sljedeći način:
-Dubrovačko neretvanska županija-977 povlastica od 1093 zahtjeva (89,4%),
-Zadarska županija-823 povlastice od 849 zahtjeva (96,9%),
-Splitsko-dalmatinska županija-805 povlastica od 923 zahtjeva (87,2%),
-Šibensko-kninska županija-228 povlastica od 276 zahtjeva (82,6%),
-Ličko-senjska županija-85 povlastica od 89 zahtjeva (94,4%),
-Primorsko-goranska županija-546 povlastica od 662 zahtjeva (82,5%)
-Sve ostale kontinentalne županije-11 povlastica od 41 zahtjeva (26,6%)

Iz navedenoga je vidljiv ogroman nesrazmjer u dodjeljenim povlasticama spram zaprimljenih zahtjeva, između Istarske županije i svih ostalih županija, što je bio signal ribarima iz Istarske županije za poduzimanje aktivnosti u cilju osiguranja pravičnosti i jednakosti svih sudionika pred zakonom.

U svibnju 2016.godine, Istarski ribari u području malog obalnog ribolova, potpisali su peticiju i poslali je svim klubovima istarskih zastupnika u Saboru kao i istarskome županu g.Valteru Flegu.

Gospodin Giovani Sponza o tome je govorio u Saboru, a župan nas je primio na radni sastanak koji je završio zaključkom o upućivanju dopisa Upravi ribarstva o navedenoj temi. Odgovor na dopis bio je zaista bizaran jer prema tvrdnji Uprave za ribarstvo mi nismo niti sudjelovali u javnoj raspravi, što je notorna laž jer posjedujemo dokaze koji govore upravo suprotno.

Nakon toga održali smo još pet radnih sastanaka 2017.godine, na kojima su prisustvovali sljedeći sugovornici: Ante Mišura (pomoćnik Ministra poljoprivrede), Milan Antolović (pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu), Gracijano Prekalj (pomoćnik pročelnika Upravnog odjela za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo, ribarstvo i vodoprivredu), Danijela Milić (stručna suradnica Savjetodavne službe Ministarstva poljoprivrede), Loris Peršurić (gradonačelnik Poreča) i Robert Momić (predsjednik Ceha za ribarstvo i akvakulturu Istarske županije Obrtničke komore Istre). Na zadnjem sastanku, na susretu ribara u Rapcu, pomoćnik ministra poljoprivrede g.Ante Mišura rekao je da treba određeno vrijeme kako bi pravna služba ministarstva pronašla formulu za postizanje reciprociteta u svim obalnim županijama, u novi Pravilnik koji je tada bio u izradi te da će sukladno takvim promjenama rang lista povlastica za mali obalni ribolov biti objavljena u Narodnim novinama do konca veljače 2018.godine, premda je u samom Pravilniku naznačeno da se rang lista objavljuje do kraja prethodne godine za sljedeću kalendarsku godinu. Zbog takve aljkavosti, nitko tko je stekao pravo u siječnju i veljači 2018.godine, nije mogao stvarno obavljati ribolov!!!

Unatoč obećanjima resornog pomoćnika ministra, u novom se Pravilniku (članak 8 st.3.) nije gotovo ništa izmijenilo u pravcu pravednije raspodjele raspoloživih povlastica, iako je i ministar poljoprivrede g.Tomislav Tolušić u Poreču izjavio da se radi na Pravilniku "...koji će biti pošteniji za istarske ribare"dok je u Rapcu od strane državne tajnice u Ministarstvu poljoprivrede gđe.Marije Vučković obećano "...pokušat ćemo dodati neki ključ koji bi išao na ruku istranima koji žive od mora."

Koliko je novi Pravilnik "pošteniji" za istarske ribare, vidi se i iz članka 4. st.5., prema kojem u ribolovnim zonama A, B, C  i E nije dozvoljeno korištenje mreža za ulov gira dok je Istra u zoni A i E, a apsurdno u zoni B nema stanovništva niti otoka?! Stručnost autora Pravilnika vidi se i iz članka 4. st.1. Prijedloga Pravilnika  po kojem se  smiju koristiti do dvije mreže stajačice veličine oka od 16X64 mm mjereno dijagonalno, što znači maksimalnu veličinu oka od 40X40 mm.

Zapravo jedine izmjene u novom Pravilniku u odnosu na stari Pravilnik (NN 62/2017), odnosi se na članak 4. st.1. jer se sada za ribolov mogu koristiti dvije mreže stajačice veličine oka od 8X32 mm i u članku 13. (završne odredbe) u kojem se slikovno objašnjava kako se mjeri veličina oka. Upravo na problem veličina oka, ukazivali smo ministarstvu u javnoj raspravi (savjetovanju) jer se mrežama 8X32 mm lovi uglavnom nedorasla riba, čime se devastira riblji fond.

Članak 4. st.4. Pravilnika uvjetuje male ribare da mreže dodatno označavaju motkama visine 1 m, što ne moraju profesionalni ribari, a to može biti i više nego pogibeljno. Naime mali ribari moraju uglavnom sami u malim barkama sa vanbrodskim motorom povlačiti takve mreže koje se zbog nestabilnosti uzrokovane motkama, uslijed vjetra i nevere mogu zaplesti u elipsu motora. Upravo se u vrijeme od polaganja mreža uvečer pa do njihova podizanja podizanja (prema Pravilniku to je najkasnije 2 sata nakon izlaska sunca) vrijeme može drastično promijeniti i pogoršati i na taj način nositi motke pod motor, čime se ribari izlažu velikoj opasnosti i pogibelji.

U emisiji "More" na HRT, emitiranoj 29.01.2017.godine, pomoćnik ministra g.Ante Mišura izjavio je da će svi ribari u redosljedu čekanja, vrlo brzo za par godina dobiti povlasticu. Pitamo se kada će istarski ribari dobiti povlastice po dinamici od 10 dozvola godišnje (po tome će svi koji su još u redu to ostvariti sukcesivno za 10 godina!!).

Na kraju potrebno je reći da prema tek objavljenoj rang listi sudionika u malom obalnom ribolovu (NN 23/2018 od 8.03.2018.) tek je 16 ribara sa područja Istarske županije uspjelo dobiti povlasticu čime se postotak izdatih povlastica u odnosu na broj zahtjeva diže na 32% (41 izdatih povlastica od 129 zahtjeva), što još uvijek nije niti približno postocima iz drugih obalnih županija pa se time obećano ispravljanje diskriminacije nije ostvarilo, čime su istarski ribari u području malog obalnog ribolova opetovano izigrani i slobodno možemo reći prevareni!

(REX)