Prezentiran prvi hrvatski svemirski program

NUŽNO PRIKUPITI 150 TISUĆA KN ZA REALIZACIJU PROJEKTA
Prvi hrvatski svemirski program prezentiran je premijerno danas u prostorijama Zajednice tehničke kulture na Verudi u Puli. Marino Tumpić, voditelj Astronomske udruge Vidulini predstavio nam je projekt: "Program je službeno krenuo 1. svibnja 2009. godine. Danas smo odlučili predstaviti dvije stvari koje smo odradili. Radi se o jednom ne profitabilnom projektu. Okupljen je popriličan broj mladih ljudi iz cijele Hrvatske i svatko od njih radi na jednom dijelu ovog svemirskog programa poput landera i sondi za stratosferna istraživanja. Ono što je zanimljivo jest da naš program na red dolazi negdje pred kraj godine, naravno to ovisi o tome hoćemo li uspjeti ili ne. Mi smo odlučili pokazati dio naših aktivnosti. Sada ostaje samo problem financija, jer sve drugo imamo. Danas će biti predstavljeno nekoliko stratofernih sondi za istraživanja u višim dijelovima atmosfere, model landera, rovera i dva piko satelita različitih načina konstrukcije. Ukoliko se skupe sredstva imat i zemlja odluči da idemo u Svemir, imat ćemo nešto što će ostati zapisano u povijesnim knjigama. Financijska sredstva potrebna za ovaj svemirski program iznose oko 150.000 kuna", izjavio je Marino.
U osnovi radi se o prvom Hrvatskom znanstveno-istraživačkom i edukacijskom projektu na području svemirskih tehnologija.Ideja je iskoristiti ljudske i tehnološke potencijale u smislu organizacije Hrvatskog svemirskog programa te formiranje Agencije za svemirska istraživanja. Vrijeme u kojem živimo omogućava javnu dostupnost vrhunskih tehnologija. Korpus znanstveno-istraživačkih i edukacijskih projekata i programa na taj način učiniti Hrvatskom stvarnošću te pridonjeti popularizaciji svemirskih znanosti i pratećih tehnologija svPrimarni je cilj projekta izraditi, lansirati i u Zemljinoj orbiti održavati u operativnom stanju pikosatelit (satelit mase do 1000g i veličine dimenzija 100×100x100mm), te izrada slične letjelice namijenjene za visinska atmosferska istraživanja (iznad 30.000m) pogonjene balonom. Sekundarni ciljevi jesu: edukacija i popularizacija svemirskih tehnologija, projektiranje, izrada, (lansiranje) i održavanje maketa, modela, tehnoloških demonstratora i funkcionalnih prototipova te operativnih tehničkih tvorevina raznih vrsta podvodnih, vodenih, površinskih, atmosferskih i svemirskih letjelica, edukativni članci na internetu, novinama, časopisima.. posteri, razglednice, predavanja, radio i tv prilozi također su dio aktivnosti namijenjene popularizaciji svemirskih tehnologija te tijekom osmišljavanja i provedbe ovih aktivnosti uključiti veliki broj mladih ljudi, posebice učenika i studenata.
Projekt pikosatelita podrazumijeva osmišljavanje, izradu, lansiranje i u održavanje u operativnom stanju pikosatelit (prema definiciji podjele satelita riječ je o letjelici mase do 1000g, dimenzija 100×100x100mm) u niskoj Zemljinoj orbiti.
Radi se o izgradnji i operativnoj upotrebi potpuno autonomnog, umjetnog Zemljinog satelita porijeklom iz Hrvatske. U realizaciju ovog projekta pored članova Astronomske udruge Vidulini uključeni su i naši suradnici iz zemlje i inozemstva.
Projekt je edukacijski, znanstveno i medijski promatrano vrhunac ljudskog potencijala (znanja i tehnologija) pojedine zemlje i njenih građana.
Projekt balona za visinska atmosferska istraživanja pretpostavlja osmišljavanje, izradu, lansiranje i eksploataciju sustava balon-instrumentalni modul uz dvosmjerni prijenos podataka tijekom leta s kontrolnim centru na Zemlji, u realnom vremenu.
Zadaća je balona da podigne instrumentalni modul na visinu od 29km do 37km. Na nosivom užetu kojim je instrumentalni modul pričvršćen za balon, smješten je padobranski sustav za mekano prizemljenje instrumentalnog modula tijekom povratka na Zemlju.
Instrumentalni modul nalazi se u zatvorenom kućištu gdje je smješten set znanstveno-istraživačkih i edukacijskih komponenti uključujući i telekomunikacijske uređaje i antene.
Projekt Lander podrazumijeva osmišljavanje, izradu, postavljanje i održavanje u operativnom stanju autonomne tehnološke cijeline sastavljene od skupa uređaja i instrumenata, nalik landerima upućenim na druge planete i Mjesec.
Projekt Rover podrazumijeva osmišljavanje, izradu, postavljanje i održavanje u operativnom stanju autonomne tehnološke cijeline sastavljene od skupa uređaja i instrumenata na pokretnoj platformi. Nalik roverima upućenim na Mjesec i Mars. (K.H. / E.O.)