Predstavljen projekt “EKO Fažana 2021.”

Predstavljen projekt “EKO Fažana 2021.”-116048

PRIKUPLJANJE OTPADA IZ MORA, PODMORJA I PRIOBALJA
Danas je u Fažani na tiskovnoj konferenciji predstavljen "EKO Fažana 2021." kojeg je TZ Fažana prijavila preko FLAG-a Istarska batana. Ukupna vrijednost projekta je 75.469,67 kuna, a od toga su bespovratna sredstva u iznosu of 69.012,17 kuna, dok je 6.457,50 vlastita sredstava Općine Fažana.

Projekt "EKO Fažana 2021." predstavili su načelnik Općine Fažana Radomir Korać, direktorica TZ Fažane Melita Peroković, Denis Benčić iz PŠRD Sardela, koji su i projektni partneri s TZ Fažanom, te Katia Ereš, voditeljica FLAG-a Istarska batana.

Predmet FLAG-natječaja je dodjela javne potpore za provedbu Mjere 2.2.1. u okviru odobrene LRSR FLAG-a Istarska batana s ciljem očuvanja biljnih i životinjskih staništa kroz ekološko-edukativne aktivnosti čišćenja te recikliranja i ponovne uporabe prikupljenog otpada.

"Ovo je prvi takav projekt na kojem je Fažana prošla, ali nadam se da nije i zadnji." - rekla je Katia Ereš.

Načelnik Općine Fažana Radomir Korać je ukratko rekao da je zadovoljan i da podržava ovaj projekt, te se zahvalio direktorici TZ Fažane na njezinom doprinosu oko "EKO Fažane 2021.".

"Nadam se da će članovi PŠRD Sardela i dalje sudjelovati u takvim ekološkim projektima." - naglasio je Korać.

"Svake godine prije turističke sezone vadimo iz mora sve što nije potrebno biti u njemu. Iz cijele županije skupi se 30-ak ronioca koji čiste fažansko podmorje u tri zone." - nadovezao se Denis Benčić.

Nakon kratkih govora, direktorica TZ Fažana je upoznala sve o cijelom projektu "EKO Fažana 2021."

Svrha Projekta je senzibilizirati javnost o stanju morskog okoliša kao i negativnom utjecaju čovjeka na biljni i životinjski svijet podmorja te unaprijediti već postojeću tradiciju održavanja eko akcija na fažanskom akvatoriju uvođenjem edukativnih i zabavnih aktivnosti u samu manifestaciju prikupljanja otpada te dodatne eko aktivnosti tijekom godine. Edukativni sadržaji obuhvatit će radionice s djecom vrtićke dobi, nižih i viših razreda osnovne škole, ali i s odraslim lokalnim stanovništvom i turistima. Projekt ima posebnu odgojnu i društveno korisnu vrijednost u podizanju ekološke svijesti svih korisnika mora za očuvanje i zaštitu okoliša, mora i podmorja. Kontinuiranim provođenjem aktivnosti projekta štite se morski resursi i okoliš čime se suzbija degradacija morskih eko sustava dovodeći do očuvanja ribljeg fonda. Dugoročno, projektom se želi stvoriti pozitivno okruženje identiteta Fažane kao malog ribarskog mjesta koje je svjesno važnosti zaštite okoliša i očuvanja biljnih i životinjskih staništa specifičnih za ovo područje.

Ciljevi Projekta su promicanje održivog razvoja sa svrhom postizanja ekonomske dobrobiti lokalne sredine, a da se pritom ne kompromitiraju prirodni i kulturni resursi, već osiguraju sve vrijednosti područja i budućim generacijama kroz kontinuirano provođenje edukacija i akcija čišćenja podmorja i priobalja što doprinosi očuvanju morskih resursa i smanjuje se degradacija ekosustava/staništa.

Jedan od bitnih postavljenih ciljeva aktivnosti projekta Eko Fažana 2021. je smanjenje otpada u podmorju i priobalju. Stoga će se održati eko akciju čišćenja podmorja fažanske luke i obližnjih plaža, dok će djeca dječjih vrtia učenici i osnovne škole kroz djelovanje eko patrola dva mjeseca prikupljati otpad s priobalja.

Po završetku Projekta očekuje se čišće podmorje fažanske luke i obližnjih plaža te čiste plaže i priobalje na području Općine Fažana. Sav prikupljen otpad bit će selektiran i propisno odložen, dok će otpad sa plaža biti i evidentiran i analiziran u skladu s metodologijom Europske unije. Dio prikupljenog otpada ponovno će se uporabiti kroz kreativne radionice učenika osnovne škole.

Neki od programa projekta su:

- veća svijest o važnosti zaštite okoliša i očuvanja biljnih i životinjskih staništa – izrada 150 eko slikovnica „Eko dupini“, 3 tekstilne didaktičke slikovnice, održavanje 7 edukativnih radionica

- čišće podmorje fažanskog kanala – vađenje cca 2 kubika otpada iz mora u zoni fažanske luke i plaža
    
- smanjenje količine opušaka na plažama – podjela 10.000 ekoloških pepeljara za plažu
    
- smanjenje nerazgradivog otpada i očuvanje ugroženih vrsta Jadrana – postavljanje 6 tabela o ugroženim vrstama Jadrana i 4 edukativnih tabelama o štetnosti nerazgradivog otpada u moru, podjela platnenih vrećica mještanima i turistima
    
- veće selektivno odvajanje i reciklaža otpada – dio prikupljenog otpada koristit će se kao repro materijal za kreativne radionice.

(rex/ Dorijan Vrkljan)