Predstavljen proces izrade Strategije razvoja Grada Pule

PULEŽANI, UKLJUČITE SE U RAD!
Povodom izvještavanja javnosti o procesu izrade Strategije razvoja grada Pule od 2009.-2012. godine danas je održana tiskovna konferencija u pulskoj Komunalnoj palači, kojoj su prisustvovali zamjenica gradonačelnika Vera Radolović te Bernard Zenzerović, voditelj Kabineta pulskog gradonačelnika Borisa Miletića. Strategija razvoja grada Pule će poslužiti kao instrument pomoću kojeg će svim davateljima sredstava i investitorima, uključujući Europsku komisiju, Vladu Republike Hrvatske te niz bilateralnih i multilateralnih izvora, kao i privatne investitore, moći predstaviti strateški dobro strukturiran razvojni plan. Takva Strategija razvoja imat će i ključnu ulogu u učinkovitom i uspješnom korištenju vlastitih, lokalnih, županijskih i državnih sredstava za gospodarski i socijalni razvoj, zaštitu okoliša i druge ključne razvojne aktivnosti. Ciljevi Strategije razvoja grada Pule su: stvoriti sveobuhvatan i konzistentan razvojni plan grada Pule, kojim se identificiraju i utvrđuju: vizija, strateški ciljevi, prioritetna područja intervencije, mjere i postupak provedbe i praćenja.
osnažiti partnerstvo kroz sudjelovanje javnosti u gradskom (lokalnom) razvoju;  ojačati sve resurse u gradu Puli za upravljanje razvojem. Izrada strategije podijeljena je na tri faze. U prvoj fazi izradila se Analiza stanja sa SWOT analizom (analiza stanja, razvojni problemi, jake strane, slabosti, prijetnje, prilike). Za drugu fazu predviđena je izrada vizije, strateških ciljevi i strateških prioriteta (što Pula želi i može biti u budućnosti; razvojni ciljevi za 5 i više godina; prioriteti područja investiranja). U trećoj fazi odrediti će se mjere za intervencije u prioritetna područja i plan provedbe (skup intervencija za ostvarenje prioriteta; institucije i postupci za provedbu).
Odluka o izradi Strategije donesena je na Gradskom poglavarstvu, nakon čega je raspisan Natječaj, na kojem su izabrani znanstveno –stručni tim Sveučilišta u Rijeci te Inženjerski biro Zagreb, kao najpovoljniji ponuđači s cijenom od 140 tisuća kuna. Radolović je napomenula kako joj je žao što se pulsko Sveučilište Jurja Dobrile nije javilo na Natječaj, iako nije htjela umanjiti kompetentnost izabranog tima. Zasada je plaćeno 42 tisuće kuna, a na službenim web stranicama Grada
Može se preuzeti prva faza, koja, kako ističe Radolović, već ima brojne zamjerke. Puležani smatraju kako Strategija nije dovoljno jasna i precizna, no Radolović navodi kako se radi tek o prvoj fazi, te očekuje da će se u drugoj fazi jasno definirati smjernice.
Organizacija izrade Strategije bazirana je na koordinaciji Glavnog tima, koji čine gradonačelnik i njegovi zamjenici, predsjednik Gradskog vijeća te Uprava Grada.; Radne grupe koju čine predstavnici Upravnih odjela Grada te predstavnici svih značajnijih institucija u Puli, te Partnerski odbor koji je formiran od 40 članova – članovi Gradskog vijeća, predstavnici gospodarstva, zdravstva i predstavnici udruga civilnog društva. Koordinator je PCP – Pulski centar za poduzetništvo na čelu s Majom Šarić.
Radolović i zenzerović uputili su apel svim građanima da se preko tajnika Mjesnih odbora ili direktno putem web stranica Grada uključe u izradu strategije s prijedlozima, komentarima, konzultacijama te konstruktivnim komentarima. Napominje kako je proces izrade strategije ciljano podijeljen u tri faze, kako bi se prijedlozi i mišljenja građana mogli inkorporirati u finalni kvalitetni dokument koji će, onda, ići na javnu raspravu. Do prvog ožujka se građani mogu obraćati s komentarima na prvu fazu. Više na www.pula.hr. (K.H. / Foto: M. Angelini)