Predavanje Borisa Bogunovića ‘‘ORNAMENT – Načela, konstrukcija i praksa’’

Predavanje Borisa Bogunovića ‘‘ORNAMENT – Načela, konstrukcija i praksa’’-63661

SRIJEDA, 2. PROSINCA 2015. U 19 SATI, GALERIJA POOLA
U srijedu 02. prosinca 2015. u okviru programa „Poolp“ (kultura polemičkog mišljenja i  kreativne participacije) održati će se predavanje Borisa Bogunovića pod nazivom ''ORNAMENT – Načela, konstrukcija i praksa''. Predavanje će se održati u 19 sati, u Galeriji POOLA, Kandlerova 14, Pula.   

   “Zar nije upravo arhitektonski ornament kao inherentno arhitektonska forma komunikacije, ono što idealno odgovara ponovnoj uspostavi suštinskog dijaloga između izgrađenog okoliša i njegovog kulturnog i društvenog konteksta?” Nekad je ornament predstavljao simbol bogatstva odnosno društvenog statusa.
Preklapanje ornamenata, dekorativne naslage uzoraka koji podrazumijevaju obilje i bogatstvo bili su toliko rašireni da je u jednom trenutku postalo teško razlikovati pravu formu, teksturu, i što je najvažnije vrijednost rada.

   Nakon gotovo potpunog nestanka ornamenta tijekom Moderne i njegovog povratka u Postmoderni, danas brojni arhitekti  ponovno otkrivaju izgubljeni jezik ornamenta kao intrinzični način na koji arhitektura komunicira svoju viziju ili sliku svijeta van pukog izraza utilitarnosti. Iako digitalni dizajn i nove metode produkcije mogu kompenzirati izgubljene zanatske vještine u stvaranju figurativnih, izazovnih i popularno uobličenih formi, izbor motiva i rasprostranjenost ornamenta kao cjelina često ostaju proizvoljni, slabo shvaćeni i naposljetku nesvrhoviti. Potreban je teoretski okvir koji bi stvorio sudioničku platformu na kojoj se može voditi produktivni dijalog i razviti nove discipline. Digitalna tehnologija (CAD, 3D printeri, CNC) omogućava novi prilaz dizajnu i masovnu produkciju pojedinih uzoraka i ornamenata, a takav novi pristup u suvremenoj arhitekturi i primijenjenoj umjetnosti nalazi se izvan povijesnih argumenata primjene, mimeze, reprezentacije i rasipanja rada.

   Boris Bogunović rođen je 1962. u Puli. Nakon rada na trgovačkim brodovima u svojstvu časnika palube, odlazi u Genevu gdje u grupi Vaisseau stiče znanja iz zidnog slikarstva, posebice tehnike tromp l'oeila. Nakon povratka u Pulu jedan je od suosnivača Gradske Radionice. Diplomirao je studij kulture i turizma na Sveučilištu u Puli i dobitnik je Rektorove nagrade. Član je HDLU u Zagrebu.

   Predviđeno vrijeme predavanja je 60 minuta, nakon čega slijedi prigodno druženje uz glazbu i ostalo. (Rex)