Autor:Branko Perović
Jedna od najimpozantnijih i najreprezentativnijih civilnih građevina u austrougarskoj Puli bila je palača nadvojvode Karla Stephana Hab¬sburg- Lotringen. Ovaj stambeni objekt, pravi dvorac, palača francjozefo¬vskog stila, tj. "Gebaude",..."/>

Palača nadvojvode Karla Stephana

IZ KNJIGE „AUSTROUGARSKE VILE I KUĆE U PULI"
Autor:Branko Perović
Jedna od najimpozantnijih i najreprezentativnijih civilnih građevina u austrougarskoj Puli bila je palača nadvojvode Karla Stephana Hab¬sburg- Lotringen. Ovaj stambeni objekt, pravi dvorac, palača francjozefo¬vskog stila, tj. "Gebaude", bio je u skladu sa statusom i ugledom njena vlas¬nika nadvojvode Karla Stephana u carskoj obitelji i zapovjedništvu ratne mornarice u Puli. Ona je poticala iz razdoblja kada je Pula, koncem XIX. stoljeća, postala svjetski poznata glavna pomorska baza i carsko središte ratne mornarice.
    Nadvojvoda Karl Stephan proveo je svoj mornarski rok od 1880. kao "matrosen" na školskom brodu "Proserpina", čiji je trajni vez bio na plutači pod obalskom baterijom na Fiseli, u vanjskom dijelu pulske luke. Na dug¬otrajnom istraživačkom krstarenju do Dalekog istoka, na fregati "Laudon", postajući djelatni pomorski časnik, postigao je u imperijalnoj austrougar¬skoj ratnoj mornarici najviše činove, prvo viceadmirala 1912. i admirala, obnašajući zapovjedne dužnosti na brodovima "Habsburg", "Erzherzog Ferdinand Max", "Greif " i "Miramar". U travnju 1886., po Zuccoliju, doplovio je nadvojvoda u Pulu, na jahti "Fantasia", zajedno sa suprugom Mariom Theresom i odlučili su se trajno nastaniti u gradu, koji se nalazio u intenzivnoj izgradnji infrastrukturnih elemenata glavne pomorske baze i Pomorskog arsenala, ali i novih gradskih područja. Ljubav za more, pulsku luku, glavno pomorsko središte Carstva, brodove, ali i grad njegovih mladenačkih "matroskih" dana bili su presudni u odluci nadvojvode da napusti velegradski i dvorski život Beča i nastani se u gradu-ratnoj tvrđavi, koji se susretao s brojnim problemima, među kojima epidemijom kolere 1886. i tifusa 1890. godine. Nekoliko mjeseci nakon uplovljavanja jahte u Pulu nadvojvotkinja Maria Theresa, rodila je djevojčicu-princezu Eleonoru-Mariu, koju je krstio u crkvi Gospe od Milosrđa biskup Flapp.
S obzirom da u tadašnjoj Puli nije bilo raspoloživih stambenih objekata za ljude najvišeg društvenog statusa, kakav je imao nadvojvoda Karl Stephan, donesena je odluka, 1888., o izgradnji odgovarajuće palače, u kojoj bi se princ s obitelji ugodno smjestio. Iako je za ovakve namjene bio predviđen ekskluzivni, rezidencijalni prostor u naseljima San Policarpo i Veruda, za izgradnju palače odabrano je mjesto u gradu, nasuprot "Toriona", čime je okrunjen niz lijepih zgrada od obale uz "Arsenals strasse". Prekrasna palača dovršena je 1892., a ujedno je ovaj prostor uređen tako da je nas¬tala karakteristična "Rotonda", na kojoj su se od 1904. susretali tramvaji s obale i centra grada, prema novom naselju San Policarpo i obratno. Palača, koja je stajala oko 100. 000 forinti, po Uršičevoj razglednici, bila je pra¬vokutnog oblika, trokatnica s visokim prizemljem, izgrađena iz jednakih blokova istarskog kamena, a na jugozapadnom se dijelu isticala posebna okrugla kula koja je završavala okruglom kupolom.
Za vrijeme dok je živio i radio u Puli, nadvojvoda Karl, u činu "kon¬teradmirala", posjećivao je kazališne i glazbene priredbe u Marine Casinou, kao "Herren klubu" i kazalište "Politeama Ciscuti", u kojem je imao trajno rezerviranu ložu. Zbog ljubavi prema moru i jedrenju, po Aichelburgu, organizirao je Yacht klub, tj. " K. u. K. Yachtgeschwader" za najviše dužnosnike mornaričke i državne vlasti i uz nadvojvodu i prijestolo¬nasljednika Ferdinanda, bio jedan od njegovih komodora. Bio je pokro¬vitelj mnogih jedriličarskih regata, od kojih je najznačajnija bila brijonska "Velika regata".
Radi vlastitog uživanja u krstarenju morem s obitelji, nadvojvoda je raspolagao s jahtom kojoj je dao ime "Rowenska", s vezom ispred lučke kapetanije, a često je bila usidrena na kraju uvale "Val Saline", preko puta Marconi i još je dugo plovila pod imenom "Eletra".
Kada je nadvojvoda s obitelji, na prijelazu s XIX. na XX. stoljeće napus¬tio Pulu i odselio se u Beč, njegovo troje od šestoro djece bilo je rođeno u Puli- dvije princeze Eleonora i Renata i sin Karl Albrecht, kojem je kum bio izaslanik pape Leona XIII. Palaču je 1901. preuzela država i nakon adaptacije u njoj smjestila Kotarski kapetanat, uključujući i stan za kapetana. U njoj je ova institucija ostala sve do konca 1918., kada su je preuzeli Talijani.
Ova impozantna zgrada u središtu Pule bila je srušena u zračnom bom¬bardiranju koncem II. svjetskog rata, čime je nanesena velika šteta urba¬nom tkivu grada, a na njenom prostoru podignut je novi dio pošte.