Ovogodišnja nagrada „Sv. Mauro“ uručena Pavlu Ružiću

Ovogodišnja nagrada „Sv. Mauro“ uručena Pavlu Ružiću-63453

ZNANSTVENI I STRUČNI RADOVI RUŽIĆA POSVEĆENI RURALNOM TURIZMU
Profesor dr.sc Pavlo Ružić ovogodišnji je dobitnik nagrade „Sveti Mauro“, koja se tradicionalno dodjeljuje u povodu dana zaštitnika grada Poreča, Svetog Maura. Na svečanosti održanoj u petak, 20. studenog 2105. u Zavičajnom muzeju Poreštine, Ružiću je nagradu uručio gradonačelnik Grada Poreča – Parenzo, Edi Štifanić. Tom je prigodom gradonačelnik zahvalio Ružiću na velikom doprinosu zajednici, poglavito razvoju ruralnog turizma, o čemu je Ružić nerijetko pisao u svojim znanstvenim i stručnim radovima.

"Rad i zalaganje Pavla Ružića može biti primjer  i većim zajednicama od Poreča", zaključio je gradonačelnik.
Prema odluci o priznanjima Grada Poreča-Parenzo, te kriterijima i uvjetima za dodjelu Nagrade „Sv. Mauro“ dodjeljuje se godišnje jedna nagrada fizičkim osobama koje su svojim radom dale doprinos od istaknutog značaja za žitelje ovog područja ili rezultati njihovog rada čine trajne kulturne vrijednosti na području grada. Nagrada je autorsko likovno djelo u vidu skulpture s likom Sv. Maura, rad  Melanije Krajine. Povjerenstvo za dodjelu Nagrade, kojeg imenuje Upravno vijeće Pučkog otvorenog učilišta Poreč, u sastavu: Sanja Oplanić – predsjednica, te članovi: Nadia Štifanić-Dobrilović, Umbert Cunjac, Darko Kadum, Tomislav Milohanić, Vesna Baranašić i Ante Ivančić, donijelo je odluku o ovogodišnjem dobitniku Nagrade.
Kaštelirac Pavlo Ružić završio je Poljoprivrednu školu u Poreču i Hotelijersku školu u Zagrebu, dok je  1977. diplomirao na Ekonomskom fakultetu u Rijeci, odjel za ugostiteljstvo i turizam.  

Uz rad je pohađao poslijediplomski studij na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani na kojem je 1988. godine magistrirao, a na Ekonomskom fakultetu u Rijeci 2001. godine obranio doktorsku disertaciju  te stekao naziv doktora znanosti iz područja društvenih znanosti, polje ekonomija. U posljednjih 15 godina intenzivno se bavi promicanjem turizma na ruralnom prostoru te je u tom razdoblju objavio je tri znanstvena djela.  Knjigu s naslovom „Ruralni turizam“ objavljena 2009.g kao i ostale dvije  koje govore o ruralnom turizmu u Istri i Hrvatskoj rijetka su djela s predmetnom tematikom, jedinstvena u Hrvatskoj i spadaju u vrlo rijetke knjige uopće u svijetu, te sadrže znanstvenu, stručnu i praktičnu vrijednost. Dr.sc. Pavlo Ružić ne promovira samo ekonomski aspekt turizma već se zalaže za očuvanje baštine ruralnog prostora, tradicijski seoski identitet, graditeljstvo, stare zanate, alate, spomeničku i drugu baštinu te se zalaže za njeno spoznavanje, očuvanje i uključivanje u turistički proizvod koji tako postaje turistima interesantan i na tržištu konkurentan. Ova djela predstavljaju značajan doprinos proučavanju ruralnog turizma Istre s aspekta etnologije i tradicije. Naposljetku, znanstvena djela nagrađenog izašla su iz granica Poreča, Istre i Hrvatske te se koriste kao znanstvena i stručna literatura i udžbenici na brojnim visokim učilištima. Znanstveno istraživački opus dr.sc. Pavla Ružića s objavljenim knjigama i radovima, nastupima na brojnim domaćim i inozemnim konferencijama predstavlja značajan doprinos kulturi, znanosti i obrazovanju što je i razlog da je ovogodišnji dobitnik Nagrade „Sv. Mauro“, stoji u obrazloženju Nagrade.

Laureat Ružić se nakon uručenja nagrade zahvalio svima na podršci i prepoznavanju truda, a posebno dionicima koji su ga za nagradu i predložili. "Cijeli sam svoj radni vijek proveo u Poreču i vrlo sam ponosan što je Poreč to prepoznao i nagradio me ovom nagradom", rekao je Ružić. Dodjeli nagrade prisustvovao je i porečko-pulski biskup, preuzvišeni mons. dr.sc. Dražen Kutleša, koji je okupljenima čestitao blagdan gradskog patrona i pozvao sve da i dalje nastave prepoznavati pojedince koji su doprinijeli zajednici, te da ih i nagrade zbog toga.
Svečanost su svojim nastupom začinili mladi učenici Umjetničke škole Poreč, harmonikašica Kiara Janko pod mentorstvom Ane Šterpin Zagoranski i gitarist Antonio Matić, pod mentorstvom prof. Sandre Šustereiter, dok je uvod u svečanost bilo predavanje profesora Bojana Horvata, koji je govorio o poslijeratnoj obnovi Poreča (1945.-1952.) (REX)