Ove srijede započinje Pula EKO WEEK

Ove srijede započinje Pula EKO WEEK-111130

PULA EKO WEEK SE ODRŽAVA OD 21. DO 28. LISTOPADA
Ove srijede započinje Pula EKO WEEK, završni sedmodnevni zeleni tjedan projekta EKO LAB kojeg provode porečka udruga Zona za poboljšanje kvalitete življenja u partnerstvu s tri srednje škole - Gimnazijom Pula, Tehničkom školom Pula i Školom primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula te Hrvatskim udruženjem interdisciplinarnih umjetnika (HUiU). U suorganizaciji EKO WEEK-a sudjeluju i Društveni centar Rojc, Studentska udruga Pula - SUP te IRB - Centar za istraživanje mora Rovinj.

Projekt EKO LAB započeo je u srpnju 2019. godine, a nastaje iz potrebe da se mladi uključe u stvaranje održivije i odgovornije budućnosti, te razviju socijalne, tehničke i kreativne vještine koje će im omogućiti aktivno sudjelovanje. Zaštita okoliša, odnosno zaštita našeg planeta, treba postati prioritetom na svim razinama. Kako bi stvorili uvjete za zajedničko stvaranje bolje zajedničke budućnosti, o toj budućnosti ne možemo i ne smijemo promišljati bez mladih. U narednim desetljećima razvijati će se i tzv. zelena zanimanja, koja su u Hrvatskoj još uvijek deficitarna. Gdje su tu mladi i kakav nam je nacionalni plan?

Mladi su kroz projekt upoznati s problemom plastičnog otpada, kako zagađuje našu okolinu, mora i oceane, kako prijeti našem zdravlju i gospodarstvu. Upoznati su s praktičnim primjerima za smanjenje otpada, inovacijama u tom sektoru te općenito s društveno odgovornim poduzetništvom. Dobili su uvid u procese zajedničkog stvaranja i rada na zajedničkom cilju za dobrobit lokalne zajednice, usvojili nove vještine, ali i doprinosili svojim specifičnim kompetencijama ovisno o iskustvu i obrazovanju. Gimnazijalci, tehničari i kreativci zajedno su postali nositelji pozitivnih promjena u svojoj lokalnoj zajednici.

EKO LAB je dobio i svoj fizički prostor u Gimnaziji Pula gdje je osposobljen mali lab za recikliranje plastike te izradu recikliranog filamenta za 3D printere, što omogućava praktično razumijevanje procesa reciklaže. U dugoročnoj perspektivi EKO LAB želi postati mjesto učenja, suradnje, razmjene znanja i eksperimentiranja u svrhu razvijanja kritičkog mišljenja, kreativnosti i inovativnosti učenika i učenica srednjih škola, ali i drugih dionika te šire zajednice kako bi se potaklo na promišljanje o mogućim budućim zelenim inovacijama.
ŠTO NAM DONOSI PULA EKO WEEK

Pula EKO WEEK završna je aktivnost projekta, a donosi niz zanimljivih događaja za širu javnost koji će se odvijati u galeriji Hrvatskog udruženja interdisciplinarnih umjetnika te Društvenom centru Rojc. Plastika i mikroplastika, klimatske promjene, zagađenje mora i oceana bukom su neke od tema koje predstavljamo kroz predavanja, radionice, izložbu i slušaonu. Otvorenje je zakazano za srijedu 21. listopada u galeriji HUiU u 19.00 s izložbom “Druga strana plastike: projekt EKO LAB”. Kroz izložbu će biti predstavljen projektni proces, njegovi uspjesi i neuspjesi. Izložbu je moguće pogledati do 27.10., svakodnevno od 12 do 20 sati.

U nastavku tjedna na rasporedu su radionice, predavanja i online slušaona. Zanima li vas kako napraviti nešto od plastičnih čepova, preporučamo radionicu “Od čepova do lustera” koju vodi Tanja Blašković iz riječkog RiUSE Centra. Polaznici i polaznice će kroz radionicu naučiti kako se plastika može sigurno modelirati. Za digitalce, tu je radionica izrade GIF animacija koju vode Petra Pletikos i Iva Horvat, a za djecu 8-13 godina tu je jedinstvena Designathon radionica osmišljavanja rješenja za problem plastičnog otpada koju vode voditelji iz Designathon Works Hrvatska. Designathon metoda, koja je kombinacija Design Thinking metodologije i makers pokreta, je postala pravi globalni pokret te se jednom godišnje organizira i globalni event kada se okupljaju djeca u gradovima diljem svijeta (u 2019. sudjelovalo je više od 1200 djece u 40-ak gradova svijeta, među kojima i Zagreb), kako bi rješavala globalna pitanja uz primjenu spomenute metode.

Uz radionice, tu su i predavanja:

“Strukturalni problemi primjene zelenih politika kao odgovor na klimatsku krizu” koje će obuvatiti analizu trenutačnih politika i praksi najvećih zagađivača (Kina, SAD, EU), međunarodne klimatske sporazume i utjecaj privatnog sektora na primjene zelenih politika. Gostuje Luka Rodela iz riječkog Saveza udruga Molekula.       

“Mikroplastika i plastični otpad u našem okruženju – sjeverni Jadran” o globalnom problem plastičnog zagađenja s kojim se susrećemo i u našem okolišu. Kako bi shvatili koliko su naše more i obala opterećeni plastikom i drugim otpadom, nužno je provoditi sustavna istraživanja i praćenja. Dr.sc. Mirta Smodlaka Tanković iz Instituta Ruđer Bošković, Centar za istraživanje mora, Rovinj, predstavit će dobivene rezultate i analize koji su nužni kako bi se donijele lokalne i globalne mjere smanjenja plastičnog zagađenja.

Online razgovor i slušaona “ADRIATIC GARDEN: nadvodni i podvodni zvučni ambijent Jadranskog mora” s nagrađivanom umjetnicom Robertinom Šebjanič (SLO) o podvodnom zagađenju Jadranskog mora na tri lokaliteta – u Kopru, Korčuli i Dubrovniku koje je dokumentirano u tri skladbe snimljene između 2017. i 2020. godine. Zvučne kompozicije subakvatičnog okruženja potiču nas na razmišljanje o ljudskom zvučnom utjecaju na podvodna staništa i morski život, naglašavaju važnost održavanja sigurnog zvučnog okruženja za životinje koje žive u svjetskim oceanima, morima, jezerima i rijekama. 

Za više info o pojedinom događaju te kako se prijaviti na radionice provjerite na facebook stranici [url=http://www.facebook.com/ekolabpula]http://www.facebook.com/ekolabpula[/url]

Projekt EKO LAB sufinancira Ured za Udruge Vlade Republike Hrvatske u sklopu Švicarsko-hrvatskog programa suradnje.

U nastavku donosimo cijeli program:   

► SRI │ 21.10. │ 

19.00 SATI, HUiU Galerija
IZLOŽBA: “Druga strana plastike: projekt EKO LAB”
Izložba ostaje otvorena do 27.10. Radno vrijeme: PON - PET 12.00 - 20.00 

► PET │ 23.10. │ 

14.00 - 18.00 SATI, DC Rojc (prostor Studentske udruge Pula)
RADIONICA I. DIO: OD ČEPOVA DO LUSTERA (RiUSE Centar, Rijeka)
Obavezna prijava na ekolab.pula@gmail.com do 21.10. s naznakom RADIONICA RiUSE. Max 10 polaznika/ca.

18.30 - 19.30 SATI, DC Rojc Dnevni boravak
PREDAVANJE: Strukturalni problemi primjene zelenih politika kao odgovor na klimatsku krizu (Luka Rodela, Savez udruga Molekula, Rijeka) 

► SUB │ 24.10. │

9.30 - 13.30 SATI, DC Rojc Dnevni boravak
RADIONICA: DESIGNATHON - osmišljavanje rješenja za problem plastičnog otpada (Designathon Hrvatska). Za djecu od 8 do 13 godina. Obavezna prijava na ekolab.pula@gmail.com do 22.10. s naznakom RADIONICA DESIGNATHON ili putem PRIJAVNICE: [url=https://bit.ly/3nXZ1AO]https://bit.ly/3nXZ1AO[/url]
Max 12 polaznika/ca.

10.00 - 14.00, DC Rojc (prostor Studentske udruge Pula)
RADIONICA II. DIO: OD ČEPOVA DO LUSTERA (RiUSE Centar, Rijeka)
Obavezna prijava na ekolab.pula@gmail.com do 21.10. s naznakom RADIONICA RiUSE ili putem PRIJAVNICE: [url=https://bit.ly/3k6TBAY]https://bit.ly/3k6TBAY[/url]
Max 10 polaznika/ca. 

► PON │ 26.10. │

16.00 - 19.30 SATI, HUiU Galerija
RADIONICA: Izrada GIF animacija za srednjoškolce/ke (Petra Pletikos, Iva Horvat)
Obavezna prijava na ekolab.pula@gmail.com do 24.10. s naznakom RADIONICA GIF ANIMACIJE ili putem PRIJAVNICE: [url=https://bit.ly/35dPywA]https://bit.ly/35dPywA[/url]
Max 5 polaznika/ca. 

► UTO │ 27.10. │

18.30 – 19.30 SATI, DC Rojc Dnevni boravak
PREDAVANJE: Mikroplastika i plastični otpad u našem okruženju – sjeverni Jadran (dr.sc. Mirta Smodlaka Tanković, Institut Ruđer Bošković, Centar za istraživanje mora, Rovinj)

► SRI │ 28.10. │
 
17.30 – 18.30 SATI,
ONLINE EVENT: ADRIATIC GARDEN: nadvodni i podvodni zvučni ambijent Jadranskog mora. Razgovor i SLUŠAONA s umjetnicom Robertinom Šebjanič (SLO) Zoom Link za event: [url=https://bit.ly/3j3qxsE]https://bit.ly/3j3qxsE[/url]

(REX)