Otvorena jedinica za intenzivno liječenje u djelatnosti za unutarnje bolesti u OB Pula

BOLNICA ĆE USKORO POČETI S RADOVIMA NA PROŠIRENJU HITNOG PRIJEMA
U prostorijama ravnateljstva Opće bolnice Pula danas je održana redovna konferencija za medije povodom otvaranja jedinice za intenzivno liječenje u djelatnosti za unutarnje bolesti, aktivnostima vezanim uz izgradnju i radove na objedinjenom hitnom prijemu u Mornaričkoj bolnici te uže specijalizacije liječnika.
OB Pula je kao ustanova dobila zeleni karton, od strane Hrvatskog pokreta za prava pacijenata, a odnosi se na funkciju glasnogovornika bolnice. OB Pula je jedinstvena ustanova po tom pitanju, jer osim što već duže vrijeme ima glasnogovornika bolnice, redovno održava i mjesečne konferencije za medije u cilju informiranja javnosti te bolje komunikacije s pacijentima.
Jedinica za intenzivno liječenje u djelatnosti za unutarnje bolesti postoji već godinama te su se tamo liječili bolesnici od grupe internističkih bolesti. Do sada je Opća bolnica zaostajala u tome što nisu imali odvojen prostor za akutno liječenje bolesti srca, odnosno koronarne bolesti, koronarnu jedinicu i druge koronarne bolesti. Prije mjesec dana otvorena je nova, posebna jedinica uz koju djeluje i koronarna jedinica. Ovim odvajanjem napravi se pozitivan napredak u  liječenju kardiovaskularnih bolesnika. Povećan je broj kreveta za liječenja bolesnika kojima je potrebna intenzivna skrb. Time su ispunjene pretpostavke da se do kraja godine uvedu i nove metode liječenja akutnih i koronarnih bolesnika.
Sada jedinica intenzivnog liječenja na anesteziji ima osam kreveta,a koronarna jedinica i jedinica intenzivnog liječenja imaju po šest kreveta. Uređena je i posebna soba za intenzivno liječenje na neurologiji. Sada bolnica ima ukupno 20 kreveta za intenzivnu njegu.
Jedinica je otvorena tek nakon što je Ministarstvo zdravstva dalo suglasnost za zapošljavanjem novih kadrova. Za rad je nabavljena posebna oprema – monitori uz svaki krevet i centralna jedinica za praćenje svih bolesnika.
Prostor se sastoji od dvije prostorije. Prva prostorija služi za lijekove i pripreme bolesnika, a u drugoj pacijenti leže. Ukupne je veličine 80 m2, a uređena je prema Pravilniku Ministarstva. U njoj se nalazi šest novih kreveta, a opremljena je kisikom, vakuumom, komprimiranim zrakom, novim defibrilatorom, EKG-om te paravanima. Radovi oko uređenja iznosili su 311.000 kuna, a opremanje 828.000 kuna.
Aktivnosti vezane za objedinjen hitan prijem pacijenata su jedan od prioriteta Opće bolnice Pula. Iz državnog je proračuna određeno 4.5 milijuna kuna za uređenje hitnog prijema bolesnika. U siječnju je projekt pregledan, ali se nije moglo pristupiti njegovoj implementaciji jer se trebala imenovati komisija za provedbu projekta te je trebao biti donese Pravilnik Ministarstva o funkcioniranje cjelokupne hitne službe. Pravilnik je izašao tek u svibnju 2010., a predstavlja uvjeta da se nešto napravi. Projekt je u cijelosti usklađen s Pravilnikom, naglasili su na današnjoj konferenciji. Očekuje se zeleno svjetlo Ministarstva. Tek kada se dobije pozitivan odgovor krenut će se s realizacijom projekta.
Hitan prijem trenutno radi na dvije lokacije, a to donosi izdvojenost sadržaja. Logika hitnog prijema jest da se kompletnije obradi težak bolesnik, nego što se do sada to činilo. Postoje određeni uvjeti koji se moraju zadovoljiti. Rendgen, CT i laboratorij nalaze se u prizemlju, a jedinica za intenzivno liječenje i operacijska sala u istoj zgradi. Za sada Odjel za hitan prijem bolesnika radi na 280 m2 prostora, a proširit će se na 770 m2 na sadašnju transfuziologiju. Time bi se dobila primjerena čekaonica, direktan prijem najtežih bolesnika u reanimaciju, direktan prijem teških pacijenata u trijažni blok, pregledne i trijažne ambulante i ostale prostorije pratećih sadržaja, sve po Pravilniku i standardima. To je jedan veliki projekt koji bi unaprijedio brzinu prijema i obrade bolesnika. 4.5 milijuna kuna predviđenih iz državnog proračuna žele uložiti u nabavu što više opreme – instalacije plinova, rasvjetu, operacijske stolove, monitoring centar, pokretni ultrazvuk, defibrilatore, EKG, kirurške setove, endoskopiju te tehničku podršku.
Logika hitnih prijema će se mijenjati, naglasili su na konferenciji. Napravit će se pravi hitni prijem na kojem će sve biti objedinjeno jer je presudno da se skrati vrijeme od dolaska pacijenta do prvog pregleda.
Ove je godine uvedena specijalizacija hitne medicine. No, dok se ne školuju prve generacije u kadrovskom se smislu neće ništa mijenjati.
Što se tiče specijalizacije liječnika, istaknuli su uže specijalizacije liječnika. Dr. Nadomir Gusić položio je užu specijalizaciju iz traumatologije, dr. Marina Babarović Jurišić položila je užu specijalizaciju iz endokrinologije i dijabetologije. Prošli mjesec dva liječnika, dr. Elena Gattoni Stepanov i dr. Ivan Grdinić položili su užu specijalizaciju iz fetalne medicine i opstetricije. Dr. Aleksandar Šiput položio je užu specijalizaciju iz intenzivne medicine, a Andrej Angelini obranio je magistarski rad u Rijeci i stekao zvanje magistra. Uskoro će biti raspisan i natječaj za specijalizaciju iz neurokirurgije i kliničke citologije. (E.O.)