ORaH Pula podržao inicijativu protiv brane na Slapu Sopot

ORaH Pula podržao inicijativu protiv brane na Slapu Sopot-67168

'PROTIVIMO SE PROJEKTU HRVATSKIH VODA KOJIM SE PLANIRA IZGRADNJA BRANE NA NAJVEĆEM ISTARSKOM SLAPU SOPOT'
'Gradska organizacija ORaH-a Pula/Pola podržava Građansku inicijativu "Zaštitimo slap Sopot" koja okuplja sve zainteresirane građane te se protivimo najavljenoj izgradnji brane Tupaljski potok uzvodno od slapa Sopot u blizini mjesta Floričići, Runki i Žlepčari', poručili su iz GO Orah Pula.


Smatraju da bi se stanovništvo iselilo, a najveći istarski slap trajno narušio:
'Vjerujemo da bi realizacijom plana Hrvatskih voda i izgradnjom brane visoke 16,5 metara za vrijeme velikih kiša uslijed zadržavanja vode, mogla dovesti do poplavljivanja okolnih poljoprivrednih i šumskih zemljišta ali i kućanskih objekata. Nepotrebne intervencije u vodotok pod vodstvom Hrvatskih voda mogle bi dovesti do iseljavanja autohtonog stanovništva s tog područja te trajnog narušavanja najvećeg istarskog slapa. Neprimjerenim regulacijama nastaju štete koje rezultiraju gubitkom biološke raznolikosti i uništavanjem korisnih funkcija rijeka'.

Pitaju što se pokušava zaštititi od bujične poplave?
Izgradnja brane na navedenoj lokaciji je nepotrebna jer bi se njenom izgradnjom usporio ili zaustavio dotok vode prema slapu Sopot. Što se pokušava zaštiti od bujične poplave? Poljoprivrednu nizinu i Rockwool? Postoje li doista znatne štete zadnjih godina na tom području? Jesu li u Hrvatskim vodama razmišljali o podizanju nasipa tamo gdje šteta nastaje umjesto što oštećuju biološku raznolikost i mijenjaju hidrološko stanje 3 kilometra daleko?  Nizvodno od slapa prema mjestu Švići već postoji brana koja je nemarom Hrvatskih voda zapuštena te se mogla uz redovito održavanje koristiti u istu svrhu.

Prozivaju Državni zavod za zaštitu prirode i Natura Histricu
Pridružujemo se zahtjevu inicijative te tražimo od jedinica lokalne i regionalne samouprave, Državnog zavoda za zaštitu prirode i Nature Histrice da u skladu sa svojim ovlastima zaustave planirani projekt kako bi se očuvalo područje slapa Sopot koje građanima služi za rekreaciju te spada u zaštićeno područje Ekološke mreže "Natura 2000" s obzirom na činjenicu da na tom području ima stanište zaštićena vrsta Veliki vodenjak.

'Apeliramo na sve građane da se uključe u prikupljanje potpisa i tako zaustave devastaciju najvećeg istarskog slapa "Sopot".

Kontakti:
- FB Građanska inicijativa „Zaštitimo slap Sopot“ – Slap Sopot
- e-mail: slapsopot@gmail.com ', stoji u priopćenju pulskog OraH-a. (rex/foto arhiva)