Općina Marčana dobiva svoje reciklažno dvorište

Općina Marčana dobiva svoje reciklažno dvorište-111102

VEĆINA BESPOVRATNIH SREDSTAVA DOŠLO JE IZ FONDA ZA ZAŠTITU OKOLIŠA
Uz reciklažno dvorište u Puli, Vodnjanu, Raši, Pazinu, uskoro će i Općina Marčana započeti s gradnjom svog reciklažnog dvorišta. Na području Marčane postoji problem nepostojanja infrastrukture dostatnog kapaciteta za privremeno skladištenje posebnih vrsta otpada. Trenutno u Općini postoji mobilno reciklažno dvorište koje obuhvaća sva naseljena područja, no s obzirom na broj stanovnika mora biti jedno reciklažno dvorište. 

Razgovarajući s mještanima sela otkrili smo kako su poprilično nezadovoljni s odlaganjem otpada, žale se kako nemaju gdje s krupnim otpadom. Neki bi rado počistili svoje tavane, šupe, promijenili namještaj ili slično, ali sam proces bacanja starog otpada im predstavlja veliki problem.
 
Dobili smo odgovor i od načelnika na pitanje o trenutnoj situaciji odlaganja otpada na području Općine Marčana: 

“Kao načelnik nisam zadovoljan neplaniranim i nedozvoljenim odlaganjem smeća po javnim površinama, šumama i drugdje. Općina ulaže znatna sredstva u sprječavanje istog ugradnjom nadzornih kamera, ali i odvozom nelegalno odbačenog otpada. Isto tako, očekujem više reda kada nam Fond za zaštitu okoliša dostavi preostale kante za selektivno prikupljanje otpada koje smo isto kandidirali na sredstva EU te dobili pozitivan ishod natječaja. Zadovoljan sam radom mobilnog reciklažnog dvorišta na kojem radnici Mandalene odrađuju svoj posao jako dobro”.

Općina se 9. lipnja 2020. godine prijavila za sufinanciranje projekta gradnje reciklažnog dvorišta na natječaj Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Projekt izrade dokumentacije i gradnje krenuo je početkom 2018. godine, sve u skladu s Planom gospodarenja otpadom Općine Marčana za razdoblje 2017.-2022. u kojem je izgradnja predviđena. Sam projekt izgradnje vrijedan je oko 4,47 milijuna kuna, od kojih je iz Fonda bespovratno stiglo 3,8 milijuna kuna, a ostatak će se financirati iz općinskog proračuna. 

Cilj projekta je povećanje stope odvojeno prikupljenog komunalnog otpada i doprinos smanjenju količine otpada koji se odlaže na odlagalište. Projekt će doprinijeti unaprjeđenju gospodarenja otpadom, što Općini itekako fali. Izgradnjom reciklažnog dvorišta odvajat će se sljedeće vrste otpada: problematični otpad, otpadni papir, otpadni metal, otpadno staklo, otpadna plastika, otpadni tekstil, krupni (glomazni) otpad, jestiva ulja i masti, boje, deterdženti, lijekovi, baterije i akumulatori, građevni otpad iz kućanstva, električna i elektronička oprema i ostale vrste otpada te će se osigurati odgovarajuće zbrinjavanje.

Gradnja bi prema planu trebala krenuti početkom 2021.godine i to u gospodarskoj zoni „Marčanka“, bivšoj tvornici plastike i igrački, izjavljuje načelnik Pliško. Ciljna skupina projekta izgradnje reciklažnog dvorišta su primarno stanovnici koji stanuju na području Općine Marčana te drugi vlasnici objekata na tom području. Reciklažno će omogućiti kućanstvima i drugim korisnicima javne usluge da odvojeno odlažu otpad što će rezultirati povećanjem stope iskoristivosti otpada te smanjenjem emisije CO2.
 
Načelnik je otkrio kako će reciklažnim dvorištem upravljati firma za komunalne usluge „Pula Herculanea“ d.o.o. Otvorit će se neka nova radna mjesta, no to će se sve znati na vrijeme. Stanovništvo Općine Marčana pozitivno reagira na izgradnju reciklažnog jer će svako domaćinstvo moći odlagati krupni otpad i posebne vrste otpada u redovno radno vrijeme. Do sada su morali čekati mobilno reciklažno s kojim Općina (Mandalena) jednom kvartalno obiđe svako naselje.
 
Napokon su se u Općini Marčana počele rješavati stvari koje su do sada bile veliki problem za stanovnike. Ulaganjem u infrastrukturu (izgradnja novog vrtića, promjena prostornog plana uređenja, izgradnja reciklažnog dvorišta kao i izgradnja sanitarne kanalizacije) pokreću se pozitivne promjene i napredak, prvenstveno za mještane.
 
Također, kamenolom u Marčani je u radu, odnosno eksploataciji od kraja prosinca 2019. godine. „Do sada nismo imali nikakvih pritužbi stanovnika, niti šire. Eksploatacija arhitektonsko-građevnog kamena teče po planu i bez poteškoća“, objašnjava Pliško.

(rex)