“Onaj tko želi vladati morem, mora vladati i podmorjem”

“Onaj tko želi vladati morem, mora vladati i podmorjem”-68440

HRVATI I HRVATSKI IZUMI OSTAVILI SU NEIZBRISIV TRAG U PODMORNIČARSTVU!
Drugi je dan 53. međunarodnog kongresa podmorničara u Puli, na kojem sudjeluje 185 gostiju iz 24 zemlje svijeta.

Na jučerašnjoj svečanosti otvorenja u zgradi Marine Casina u Puli, nakon izvođenja himni od strane ženske klape Teranke, svi su se pozdravni govori obraćali publici, posvema s pravom, ističući tradiciju gradnje podmornica u Puli i Rijeci, podsjetivši na izume naših ljudi, na njihovo znanje, umješnost i doprinos Hrvata uopće svjetskom podmorničarstvu. Počevši od domaćina i organizatora ovog iznimnog skupa, predsjednika Udruge "Podmorničar" Pula Rade Vađuneca te potom osobnog izaslanika pokroviteljice kongresa, predsjednice RH Kolinde Grabar Kitarović, admirala Ante Urlića, do akademika Andreja Korbara te Nine Antičić iz Brodarskog instituta Zagreb, delegacije kongresa uvjerile su se u opravdanost povjerenja koje su dale Hrvatskoj pri organizaciji ovakvog godišnjeg okupljanja podmorničarske svjetske elite veterana.

Admiral Ante Ursić istaknuo je kako se u dugoj povijesti razvoja podmornica našla i Pula, glavna vojna luka Austro-Ugarske Monarhije , u čijem su se Arsenalu od 1907.g. počele graditi podmornice za njihovu flotu. U gradnji i projektiranju istih sudjelovali su i hrvatski brodograditelji. Na temelju te silne tradicije, stečenih iskustva i znanja u gradnji podmornica, Republika Hrvatska je sve do unazad dvadesetak godina gradila podmornice. Projektiranje i gradnja podmornica pripadaju u red najvećih tehničkih dostignuća ratne brodogradnje i one se ne mogu graditi u zemlji koja nema visok stupanj tehnološkog i industrijskog razvoja.

Republika Hrvatska ima višestoljetni kontinuitet u gradnji svih vrsta brodova, kako za civilne a tako i vojne namjene, te je potvrdila visoku kvalitetu i tehnička rješenja hrvatskih brodograditelja u širim svjetskim razmjerima, te je s pravom pripadala u red malobrojnih zemalja koje su mogle graditi podmornice, istaknuo je admiral Ante Ursić.

Publiku je podsjetio i na mnoge hrvatske izume koji su ostavili neizbrisiv trag u svijeu. Ne može se nikako pritom zaboraviti na izum torpeda kao osnovnog oružja podmornica, a čije je uvođenje u ratne mornarice unijelo pravu revoluciju u pomorskom ratovanju. Upravo u Rijeci je 1866.g. izumljen i prvi torpedo, zaslugom pomorskog časnika Austro-Ugarske mornarice, Hrvata Ivana Giovannija Lupisa. On je skupa sa britanskim strojarskim inženjerom Robertom Whiteheadom uspio u to doba napraviti vrhunski tehnološki proizvod, koji je već 1880.godine uveden u uporabu svih većih ratnih podmornica, a koji se proizvodio u tvornici u Rijeci.

Podmornice s vremenom postaju sve važnije, dodao je u svom izlaganju admiral Ursić, rekavši i kako su one danas zbog svojih taktičko tehničkih značajki, udarna snagaratnih mornarica koja se koriste za strategijsko odvraćanje. Prema svim relevantnim prosudbama, ugroze sve više dolaze iz podmorja, prvenstveno od podmornica građenih za ratovanje u obalnom moru. Onaj tko želi vladati morem mora vladati i podmorjem, poručio je admiral Ursić na 53. skupu podmorničkih veterana svijeta.

Veliki je pljesak admiral dobio i za kompliment koji je uputio publici na otvorenju kongresa u Puli, rekavši kako je kao mornarički časnik protupodmorničke djelatnosti, veliki dio svoje karijere proveo na brodovima i plovnim postrojbama za protupodmorničku borbu, tako da dobro razumijem i poznajem podmorničarstvo, a podmorničare sam uvijek cijenio kao stručne, pouzdane i vrijedne suradnike.

Goste kongresa pozdravio je podmorničkim pozdravom: "Na ronjenje! Dive!"

U nastavku dana, delegacije podmorničara posjetile su Mornaričko spomen groblje u Puli, dok je za danas predviđen obilazak NP Brijuni te Rovinja, uz odavanje počasti žrtvama "Viribus Unitisa" iz 1918.g.  U petak će gosti razgledati Pulu i uživati u gala večeri uz Tamburaški orkestar HRT-a pod ravnanjem maestra Siniše Leopolda i nastupu Đanija Stipaničeva te programu folklornog društva "Bokeljska mornarica" iz Pule.

Vjerujemo, da će zahvaljujući umješnosti Organizacijskog odbora 53. kongresa te ljubaznosti domaćina, iz Pule ućama ponijeti nezaboravne uspomene!

(J. Vitasović / foto: M. Zubonja)