Danas je u vijećnici Općine Pićan održana tiskovna konferencija povodom skoroga završetka projekta Žive štrigarije, s ciljem predstavljanja svih realiziranih aktivnosti na projektu te najava sudjelovanja..."/>

Održana završna tiskovna konferencija Interreg Slovenija-Hrvatska

Održana završna tiskovna konferencija Interreg Slovenija-Hrvatska-100937

U OPĆINI PIĆAN ODRŽANA KONFERENCIJA POVODOM ZAVRŠETKA PROJEKTA "ŽIVA ŠTRIGARIJA"
Danas je u vijećnici Općine Pićan održana tiskovna konferencija povodom skoroga završetka projekta Žive štrigarije, s ciljem predstavljanja svih realiziranih aktivnosti na projektu te najava sudjelovanja na festivalu Štrigarija uživo s hrvatskim programima na  Kornfestu u Slovenskoj Bistrici u sklopu projekta Živa štrigarija – Bajke Pohorja i Istre (Interreg V-A Hrvatska – Slovenija).

Tiskovnoj konferenciji su nazočile predstavnice partnera projekta iz Hrvatske dr.sc. Lidija Nikočević, ravnateljica Etnografskog muzeja Istre, Elis Baćac, viša stručna suradnica za ekologiju, kulturu i turizam u Općini Pićan i Sanja Kantaruti, direktorica Turističke zajednice središnje Istre koje su predstavile zajednički doprinos na projektu Živa coprnija – Živa štrigarija, koji je s realizacijom započeo 1. kolovoza 2017. godine, a završava 30. studenoga 2019. godine. Projektu Živa štrigarija je glavni cilj aktivno njegovanje bajoslovne baštine Pohorja i Istre kroz razvoj novih kulturno-turističkih proizvoda poput rute Putevima Žive štrigarije od Pohorja do Istre, slikovnice Priče Pohorja i Istre, digitalnog vodiča Živa štrigarija na dlanu, festivala Štrigarija uživo i suvenira Živa štrigarija za uspomenu. 

Općina Pićan kao jedinica lokalne samouprave odavno je prepoznala važnost očuvanja nematerijalne kulturne baštine, kako bi se sačuvao vlastiti identitet lokalnog područja. Kao prvi partner Udruge Val kultura pokrenula je festival LegendFest koji djeluje već četrnaestu godinu zaredom te je prepoznat i nagrađen od strane relevantnih institucija. Samo područje Općine Pićan nevjerojatno je bogato legendama, mitovima i narodnim pričama što je i poslužilo za pokretanje LegendFesta te za dobivanje prvoga europskoga projekta iz područja kulture, kojeg je Općina realizirala. O važnosti ovog projekta za Općinu Pićan govorila je na tiskovnoj konferenciji Elis Baćac: „Projekt je od iznimne važnosti za razvojni segment Općine Pićan i svih uključenih zbog oživljavanja bajoslovne baštine i interpretativnih tura. Održane su 2 pokazne ture Putevima žive štrigarije  u trajanju od 4 sata gdje se na interaktivan način, uz glumce Istra Inspirita, prikazao dio baštine prikupljen iz arhivske građe.“

Za Turističku zajednicu središnje Istre, kao jednog od partnera na projektu od iznimne je važnosti da se segmenti kulturne baštine koji nisu još dovoljno istraženi te uključeni u suvremeni život Istre i njenih posjetitelja, iskoriste na inovativan način u turističkoj promociji područja, kao što je istaknula direktorica Turističke zajednice središnje Istre, Sanja Kantaruti: „Projekt je doveo do razvoja novih turističkih proizvoda, posebno ističemo aplikaciju na webu u kojoj se naglašava odlika Pićanštine te umrežavanje sa svim partnerima na projektu i sudjelovanje na sajmu.“

Što je za Etnografski muzej značilo biti projektnim partnerom te o njihovom doprinosu i projektnim aktivnostima unutar pet razdoblja Žive štrigarije istaknula je ravnateljica muzeja dr.sc. Lidija Nikočević: „Etnografski muzej je projekt obogatio građom koja živi po arhivima. Namjera je bila da kulturna baština zaživi kao kreativna interpretacija, obzirom da nekadašnja vjerovanja predstavljaju poveznicu s onim što danas jesmo. Također, projekt predstavlja suradnju znanstvene zajednice i turističkih djelatnika gdje su održane različite edukativne i interpretativne aktivnosti.“

Udruga Val kulture kao ključni partner za oblikovanje novog festivala Štrigarija uživo, koji je održan u srpnju i obogatio  program ovogodišnjeg LegendFesta, dodatno je doprinijela promicanju projekta. Najavljeno je i održavanje Štrigarije uživo u Slovenskoj Bistrici u sklopu Kornfesta,  15. studenoga, 2019. godine.

U projektu Žive coprnije – žive štrigarije sudjeluju partneri iz Slovenije: Razvojno informacijski centar Slovenska Bistrica (kao vodeći partner), Beletrina- institut za izdavačku djelatnost, Znanstvenoistraživački centar Slovenske akademije znanosti i umjetnosti te partneri iz Hrvatske: Etnografski muzej Istre, Udruga Val kulture i Općina Pićan, a projekt je sufinanciran iz Programa suradnje Interreg Slovenija-Hrvatska. Pridruženi partneri projekta s hrvatske strane su Istarska županija- Upravni odjel za kulturu, Lokalna akcijska grupa Istočna Istra, Turistička zajednica središnje Istre i Državni arhiv iz Pazina.

(REX)