Održana tribina ‘‘Alkohol i rizici opijanja’’

Održana tribina ‘‘Alkohol i rizici opijanja’’-73874

MLADI POREČANI SUDJELOVALI U DISKUSIJI
S ciljem podizanja razine svijesti mladih o opasnostima koje prijete od alkohola, a povodom Mjeseca borbe protiv ovisnosti, jučer je u Centru za mlade Poreč održana tribina pod nazivom ''Alkohol i rizici opijanja''.

Na tribini su gostovali Velimir Todorović i Helena Mitrović iz Službe za prevenciju, izvanbolničko liječenje bolesti ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, voditeljica Odjela prevencije Policijske uprave istarske Alica Rosić-Jakupović te policijski službenik za prevenciju Policijske postaje Poreč-Parenzo Miler Terzić. Tribinu je moderirala Tihana Mikulčić iz Odjela za društvene djelatnosti Grada Poreča, ujedno i predsjednica Povjerenstva ''Zajedno protiv ovisnosti'' Grada Poreča.

Na tribini su stručnjaci i mladi imali prilike raspraviti o štetnosti ranog pijenja i opijanja, utjecaju alkohola na zdravlje, zaštitnim programima za mlade, preprekama u suzbijanju ranog pijenja mladih te zakonskim posljedicama i kaznenim djelima koja mladi čine pod utjecajem alkohola. Nakon što je Velimir Todorović ukazao mladima na štetnost alkohola na zdravlje i život, Alica Rosić-Jakupović upoznala je srednjoškolce sa zakonodavnim okvirom i predstavila rezultate ESPAD-ovog istraživanja iz 2015. godine, u kojem su sudjelovali adolescenti (15 i 16 godina) europskih zemalja, a prema kojem je Hrvatska na petom mjestu po prevalenciji pijenja. Rezultati su pokazali da je 92% učenika u svom životu već konzumiralo alkohol, a 55% u posljednjih 30 dana, od čega je 16% učenika iskusilo pijanstvo u posljednjih 30 dana. Rosić-Jakupović je istaknula da su zakonske posljedice usmjerene na osobe koje alkohol prodaju maloljetnicima pa tako može biti kažnjen zaposlenik koji maloljetniku proda alkohol, ali i pravna osoba. Osim toga, zakon kažnjava i one koji osobi mlađoj od 16 godina daju alkohol, a na javnom mjestu se kažnjava svatko tko se odaje pijančevanju i uživanju opojnih sredstava. Najčešća kaznena djela maloljetnih osoba prouzročena u alkoholiziranom stanju su oštećenja imovine i nasilje, a kazne usmjerene na maloljetne osobe odnose se na odgojne mjere kao što je sudski ukor, posebne obveze, upućivanje u centar za odgoj ili može biti propisano obavezno liječenje od ovisnosti.

Nakon izlaganja stručnjaka, povela se rasprava, u kojoj su mladi postavljali pitanja o tome kako se odviknuti od alkohola te kako pomoći prijatelju koji ima problema s alkoholom. Učenici i predavači zaključili su kako bi se i s manje alkohola mogli sasvim dobro zabavljati te da je najvažnije imati svoj stav o konzumiranju alkohola i postaviti sebi granice.
(Rex)