Održana smotra “Puna mi Pula”

Održana smotra “Puna mi Pula”-101725

PROSTOR SVETA SRCA U SUBOTU JE BIO ISPUNJEN ZVUCIMA VRHUNSKIH KLAPA
„Puna mi Pula“ narodni  je istarski napjev  u Istri jako dobro znan. Upravo su tom obradom Ljube Stipišića Delmate, Teranke otvorile njihovu smotru koja ove godine slavi svoje petnaesto izdanje. Tradicionalno, Puna mi Pula, svake se godine održava u jesenskim danima, uvijek negdje uoči rođendana ženske klape Teranke koja od 2002. djeluje pod Puhačkim orkestrom grada Pule.

Muzejsko-galerijski prostor, Sveta srca, u subotu je bio ispunjen zvucima vrhunskih klapa koje su  Puli, zajedno s domaćinima, pokazali svu raskoš i ljepotu klapske pisme. Nakon uvodnih riječi koje je uputila najdugovječnija članica klape, Jadranka Celić Bernaz, Teranke su otpjevale još dvije skladbe; „Kapi na obrazin“ autorice Ane Kodrić Ivelić, za koju su na ovogodišnjem Festivalu dalmatinskih klapa u Omišu osvojile nagradu za najbolju interpretaciju na večeri  Novih skladbi, te su vrlo emotivno donijele Oliverov „Nocturno“ u obradi njihovog voditelja Svete Popovića.  Nakon pulske ženske klape na pozornicu je stala muška pulska klapa Brnistra. Klapa koja djeluje svega pet godina već se može pohvaliti  sa  puno nastupa i nagrada. Zajedno sa svojom voditeljicom Ileanom Pavletić Perosa za ovaj nastup izabrali su dva dalmatinska napjeva; „Žilju moj pribili“ u obradi Ljube Stipišića Delmate i „Murtilica lipo cviće“ u obradi Nikole Buble, a publika se najviše oduševila njihovom izvedbom istarske narodne u obradi Ljube Stipišića Delmate, „Draga nam je zemlja“.


 Osim muških i ženskih klapa, na smotri se predstavila i mješovita klapa iz Baške Vode, klapa Basca kojoj je ovo bio prvi nastup u Puli. Vrlo uspješna klapa pod vodstvom Franke Kovačević  njeguje izričito tradicionalni repertoar i  višestruka je pobjednica  Festivala dalmatinskih klapa u Omišu. Pulsku pubiliku su oduševili  dalmatinskim napjevima“ Dobra ti večer mila“ i „E, kad ja iden staren gradu“ u obradi Joška Ćalete, te zahtjevnom skladbom „Za reći rič pravu“ koju je na tekst Jakša Fiamenga uglazbio Krešimir Magdić.
Kad se spominju klape s istarskog područja, muška klapa Pinguentum iz Buzeta zaisugurno zaslužuje titulu velikana.  Klapa koja deluje već 25 godina iza sebe ima pregršt nagrada i postignuća sa svih većih klapskih festivala, a najviše su ponosni na pobjedu s Festivala dalmatinskih klapa u Omišu te pobjedu u superfinalu istog festivala.  Samim dolaskom na pozornicu po reakciji publike bilo je jasno koliko Istra cijeni i voli ovu klapu. Uz budno oko voditelja Sanjina Radovića izveli su dalmatinsku narodnu „Kraj bunara“ u obradi Duška Tambače, skladbu „Perušće besid“ Duška Tambače i Joška Božaniće, te  „Kora kruha u vinu“ Joška Banova i Vlatka Škurle, u obradi Svete Popovića.


Iz Zagreba je na pozornicu Svetih srca stigla muška klapa Bošket koja nosi ime po grmu za hvatanje ptica. Kao i sve prijašnje klape i ova se klapa može pohvaliti nagradama s Festivala dalmatinskih klapa u Omišu, festivala klapa u Posušju i festivala klapskih majstora u Trogiru. Za njihove  interpretacije zaslužan je voditelj Davor Capković, a za ovu večer izabrali su dvije dalmatinske narodne „Spušta se noć“ u obradi Blaženka  Juračića i „Ružice rumena“ u obradi Vjekoslava Šuljića, te skladbu  Ljube Stipišića Delmate, koju su izveli na ovogodišnjem Festivalu  dalmatinskih klapa u Omišu, „Na posteji mojon ča san je udila“. Publika je prepoznala njihov trud, njihovu visoku razinu muziciranja i nagradila ih s velikim pljeskom.


 Za upečatljiv kraj smotre zaslužna je ženska klapa Orca iz Splita koja se po prvi puta predstavila istarskoj publici. Klapa djeluje od  2014. godine, a njihov naziv „Orca“ znači jedrenje oštro u vjetar.  Dvostruke su pobjednice Festivala dalmatinskih klapa u Omišu, festivala „Jelsa o versa“ na Hvaru, festivala u Posušju i Sinju, stoga sa sigurnošću možemo reći da klapa uspješno  jedri po klapskim morima. Uz podršku voditelja Srećka Damjanovića, cure su izvele njegovu obradu napjeva sa Šolte „Prid oltarom kleči diva“, dirljivu i vrlo zahtjevnu  skladbu „Uljenica moje matere“ za koju je stihove napisao Slavko Govorčin, a glazbu Mojmir Čačija. Za sam kraj svog nastupa izvele su obradu Rajimira Kraljevića „Zelenu granu s tugom žuta voća“ na stihove Tina Ujevića koju je uglazbio Zdenko Runjić.


Iako su na repertoaru bili većinom tradicionalni dalmatinski napjevi, zahtjevne klapske skladbe s teškom tematikom, tek poneka obrada popularne pjesme, publika je pokazala veliki interes i s punom pažnjom  poslušala sve izvedbe i svaku klapu nagradila gromkim pljeskom.  Po velikom odazivu publike s područja cijele Istre ali i šire zaključujemo da Puna mi Pula ima svoju publiku koja jedva čeka iduće izdanje smotre.

(REX)