Otvaranje 16. sportsko-rekreativnog i kulturnog susreta osoba s intelektualnim teškoćama „Susret prijateljstva“ održano je u Domu hrvatskih branitelja u Puli 14. studenog 2018. godine, a slijedećeg dana u Domu Mate Parlov. Susret je organizirala Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizič..."/>

Održan sportsko-rekreativni i kulturni susret osoba s intelektualnim teškoćama

Održan sportsko-rekreativni i kulturni susret osoba s intelektualnim teškoćama-92575

"SUSRET PRIJATELJSTVA"
Otvaranje 16. sportsko-rekreativnog i kulturnog susreta osoba s intelektualnim teškoćama „Susret prijateljstva“ održano je u Domu hrvatskih branitelja u Puli 14. studenog 2018. godine, a slijedećeg dana u Domu Mate Parlov. Susret je organizirala Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula u suradnji s Dnevnim centrom za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula.

Glavni cilj susreta je psihosocijalna rehabilitacija i integracija osoba s intelektualnim teškoćama u širu društvenu zajednicu, te uspostavljanje interakcije između osoba s intelektualnim teškoćama i djece predškolske i školske dobi.

Susret se sastojao od glazbeno-scenskog programa koji je bio sastavljen od recitatorskih, plesnih i glazbenih točaka, a nastupili su vrtići, škole, ustanove i udruge. Susretom je obuhvaćeno više od 400 sudionika. Nastupili su korisnici Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula, Centra za rehabilitaciju Pula, Doma za psihički bolesne odrasle osobe „Vila Maria“, te članovi Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula. Također, svoj obol svečanosti dali su učenici osnovnih škola Veruda, Monte Zaro, Vidikova, Marčana, OŠ Vodnjan-Scuola elementare Dignano, Vladimira Gortana Žminj, Dr. Mate Demarina Medulin i Područni odjel Ližnjan i Šišan i Vladimira Nazora Potpićan, polaznici dječjih vrtića „Rapčići“ Žminj i „Tići“ Vrsar-Funtana, te Varstveno delovni centar MUC iz Braslovča i Varstveno delovni centar Šentjur – Enota Slovenske Konjice iz Slovenije.

Sportsko-rekreativni program u kuglanju i boćanju obuhvatio je 35 natjecatelja podijeljenih u 10 ekipa – pet timova u boćanju, te pet ekipa u kuglanju kao i pojedinačno žene i muškarci u kuglanju.

U ekipnom natjecanju u kuglanju najbolji su bili članovi iz Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije – Pula, drugo mjesto su osvojili korisnici Centra za rehabilitaciju Pula, treće članovi Športskog društva Roller iz Pule, četvrto korisnici Dnevnog centra za rehabilitaciju Veruda – Pula i peto učenici Škole za odgoj i obrazovanje Pula.

Pojedinačno žene prvo mjesto osvojila je Nives Stepčić iz Športskog društva Roller, a drugo Debora Matticchio iz Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju, te treće Nataša Jovanović iz Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula.

Pojedinačno muški prvo mjesto osvojili su korisnici Mauricio Lisjak i Dejan Božac, drugo Krešimir Ferenčić iz Centra za rehabilitaciju Pula, te treće Goran Martić  iz Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije - Pula.

Najbolja ekipa u boćanju su korisnici Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula, drugo mjesto pripalo je natjecateljima iz Škole za odgoj i obrazovanje Pula, a treće ekipi Doma za odrasle Vila Maria. Sudjelovale su i ekipe Udruge roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju i Dnevnog centra za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula.

Organizatori zahvaljuju na pomoći učenicima srednje Medicinske škole Pula i profesorici Ani Krelji, volonterima Crvenog križa Pula i mađioničaru Stefanu koji je uveseljavao učesnike.

Udruga roditelja osoba s kombiniranim smetnjama u psihofizičkom razvoju Istarske županije obilježava 27 godine aktivnog rada, te broji 400 članova, od toga 160 osoba s intelektualnim, tjelesnim i mentalnim teškoćama, a Dnevni centar za radnu terapiju i rehabilitaciju Pula obilježava 24. godišnjicu svog postojanja i broji 40 korisnika.

Susret je financiralo Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Istarska županija, grad Pula i Vodnjan, te općine Pićan, Funtana, Medulin, Marčana, Ližnjan.
(Rex)