Obilježena 102. obljetnica egzodusa stanovništva južne Istre

Obilježena 102. obljetnica egzodusa stanovništva južne Istre-78083

SUSRET KOD SPOMENIKA EGZODUSU
Susretom kod Spomenika Egzodusu Općina Medulin i Općina Ližnjan obilježile 102. obljetnicu egzodusa stanovništva južne Istre.

Na predjelu Libora, granici općina Medulin i Ližnjan, a u povodu sto i druge obljetnice egzodusa stanovništva južne Istre načelnik Općine Medulin Goran Buić i Općine Ližnjan Marko Ravnić uz učenike OŠ dr. Mate Demarina iz Medulina i PŠ Ližnjan te uz ravnateljicu škole Dragicu Dorić jutros su polaganjem cvijeća i svijeća kod spomenika Istarskom Egzodusu obilježili 102. obljetnicu egzodusa stanovništva južne Istre. Istarski egzodus u prvom svjetskom ratu još je uvijek za širu javnost relativno nepoznat događaj, unatoč dvjema odličnim publikacijama koje su izdane u zadnjih nekoliko godina, na čemu se načelnik Buić ovom prigodom zahvalio povjesničaru Andreju Baderu.
 
Načelnik Goran Buić prisjetio se logora u kojem je u godinama Velikog rata bilo internirano petnaest tisuća Hrvata iz južne Istre, i gdje ih je umrlo više od pet tisuća, većinom djece. U tom su logoru bili smješteni i Medulinci i Ližnanjci, a Buić je posvjedočio kako su dio velikog Egzodusa bili i njegovi baka i djed, koji je rođen upravo u Gmündu.
 
O Gmündu i njegovim logorašima govorio je i načelnik Općine Ližnjan Marko Ravnić, čiji je djed kao malo dijete od 3,4 godine sa svojom obitelji bio smješten u Gmündu, odakle se na sreću uspio vratiti i kasnije svjedočiti o događajima iz svog ranog djetinjstva provedenoga u dalekim krajevima.

Načelnici Buić i Ravnić ponovili su i ovom prilikom odlučnost obje Općine o ideji dodatnog uređenja površine oko spomenika, u cilju još bolje valorizacije Spomenika Egzodusu.
 
Prisutnima se obratila i ravnateljica OŠ dr. Mate Demarina Dragica Dorić, čija je baka također bila u Egzodusu kao malo dijete i potom se vratila u svoj rodni kraj, naglasivši svojim učenicima sve razloge zbog čega je važno čuvati memoriju na ove tragične povijesne događaje.
 
Na kraju susreta, prisutni su kod spomenika položili cvijeće i zapalili svijeće te minutom šutnje odali počast svim nevinim životima sumještana koji se iz velikog Ezgodusa tijekom I. svjetskog rata nisu vratili svojim domovima.  (REX)