Obilježavanje dječjeg tjedna u DV Petar Pan u Galižani

Obilježavanje dječjeg tjedna u DV Petar Pan u Galižani-72002

U SKLOPU PROJEKTA ''EDUKATIVNO-OSJETILNI PARK GALIŽANA''
Povodom obilježavanja dječjeg tjedna, LAG „Južna Istra“ organizirao je niz aktivnosti u sklopu provođenja projekta „Edukativno-osjetilni park Galižana“  financiran od strane Zaklade za poticanje partnerstva i razvoja civilnog društva iz Fonda gradova i općina i podršku Grada Vodnjana.

Aktivnosti su se odvijale u prostorijama Dječjeg vrtića Petar Pan u prisustvu razigrane djece, njihovih roditelja, vrtićkog osoblja i volontera. Tjedan je započeo montažom kombiniranog igrala kojeg su djeca željno iščekivala. Slijedilo je provođenjem edukativne radionice-igrokaza za mališane DV i jaslica Galižane  u dobi od dve do šest godina s naslovom „nemoj biti šporkulja“ , , u kojoj su djeca kroz igru educirana o važnosti održivog razvoja i očuvanja prirode. Također provela se sadnja mediteranskog bilja popraćena edukativno-kreativnom radionicom. S ciljem osvještavanja stanovništva, u uređenju parka uključili su se  djeca i roditelji.

Kroz svoj rad LAG Južna Istra ustanovio je da je pojam održivi razvoj prilično nepoznat i nejasan kod opće populacije.  Projekt prepoznaje i valorizira važnost koncepta održivog razvoja, te educira djecu,  kao i opću populaciju Galižane i Vodnjana (kroz uključenost roditelja)  o tome što je održivi razvoj i kako djelovanje u zaštiti okoliša donosi korist u obliku gospodarskog rasta, zapošljavanja i konkurentnosti, a i doprinosi boljoj kvaliteti života.

LAG Južna Istra prepoznao je potrebu za  uređenje okoliša oko vrtića u DV Peter Pan - područni vrtić Galižana, u kojem djeca provode značajan dio svojega vremena. Cilj projekta bio je urediti okoliš kao edukativno-osjetilni park koji bi maksimalno potaknuo djecu na istraživanje svijeta oko sebe, s naglaskom na poticaje iz prirode koji najviše mogu pobuditi i motivirati sva dječja osjetila na radoznalost, igru i učenje kao glavnim okosnicama dječjeg razvoja. Dio parka uredio se sadnjom mediteranskog bilja dok se ostali dio uredio i obnovio za igru kroz kupnju kombiniranog igrala (tobogan i ljuljačke) .

Projektom se povećala svijest kod djece o nužnosti brige za prirodu i svega što raste u njoj: „kad se brinemo prirodi ona daje lijepe i dragocjene plodove“. Također valorizirala se potrebi volonterskih aktivnosti građana na projektima koji uključuju dobrobit djece, uređivanje okoliša i i obogaćivanje sadržaja lokalne zajednice. (REX)