Obersnelova poruka Vladi: Oprosti im, Bože, ne znaju što rade!

Obersnelova poruka Vladi: Oprosti im, Bože, ne znaju što rade!-53802

ODNOS VLADE PREMA LOKALNOJ SAMOUPRAVI KOJA ĆE SE OSJETITI I U ISTRI
Gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel oštro je kritizirao rad Vlade premijera Zorana Milanovića kada je riječ o odnosu središnje države prema lokalnoj i regionalnoj samoupravi. I dalje je mišljenja da je u tom dijelu Plan 21 koji je SDP ponudio biračima prije tri godine mrtav. Obersnel je naglasio kako „inzistira na poštovanju Europske povelje o lokalnoj samoupravi“, te da ima dojam da „ljudi koji govore o lokalnoj samoupravi ne razumiju što je to. Imamo svoje prihode i rashode, zakon je definirao da ukupan proračun koji se troši na plaće ne može biti veći od 20 posto, a mi u Rijeci na plaće trošimo 10 posto, dakle upola manje nego što je dozvoljeno zakonom“

   Iako ne misli da će lokalna i regionalna samouprava doslovno bankrotirati u 2015., Obersnel je izuzetno razočaran stavom Vlade prema lokalnoj i regionalnoj samoupravi. Smatra da su poduzete mjere, iako su učinjene da bi se olakšao život građanima kroz povećanje plaća izmjenama stopa poreza na dohodak, predstavljaju gotovo smrtnu presudu lokalnoj samoupravi. On smatra da povećanje plaća građanima ne može biti samo na teretu jedinica lokalne samouprave.

   Oni koji su predložili ovakav zakon, nisu svjesni da se radi o sustavu spojenih posuda – ono što je država dala građanima kroz veće plaće povećavajući porezne osnovice, građani će izgubiti, možda i u većoj mjeri, direktno ili indirektno, kroz sustav lokalne samouprave. Po njemu ovakve mjere Vlade neće polučiti nikakav rezultat, te da se ne smiju dirati stavke koje se tiču standarda građana, prije svega socijalnog programa, ali će biti rezova u nekim drugim elementima, kroz programe javnih potreba u sportu i kulturi, u nekim zdravstvenim programima koji su sada iznad standarda HZZO-a.

   Pogotovo je Obersnela iznenadilo smanjenje sredstva za decentralizirane funkcije, jer je riječ o 50 postotnom smanjenju.
Do sada su Rijeka i županija dobivali oko 12 posto od poreza na dohodak za decentralizirane funkcije – škole, zdravstvene i socijalne ustanove, te vatrogasce. Sada je to srezano napola.

   Cijela ova situacija indirektno se tiče i istarskih gradova, ali pogotovo Istarske županije, jer se i do sada teško izlazilo na kraj sa financijama, a država ih je sad novim centralističkim udarcem dovela do nemoguće situacije.