Nastavak uspješne suradnje Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije – Faco

Nastavak uspješne suradnje Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije – Faco-88526

UZ PRAKTIČAN RAD STUDENTIMA SE POMAŽE DA PRIKAŽU SVOJA ZNANJA I KOMPETENCIJE
U četvrtak, 7. lipnja 2018., u sklopu obveznog kolegija Praktikum, timovi studenata treće godine preddiplomskog studija Kulture i turizma prezentirali su svoje prijedloge inovativnih proizvoda kulturnog turizma i mogućih načina promocije i distribucije proizvoda čiju bazu čini materijalna i nematerijalna kulturna baština kao dio identiteta, tradicije i povijesti destinacije Vodnjan - Dignano.

Nastavak je ovo suradnje koja je započela sklapanjem Sporazuma o suradnji između Grada Vodnjana _ Dignano i Fakulteta za interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije – Facolta' di Studi Interdisciplinari, Italiani e Culturali. Svrha ovakvih aktivnosti umrežavanja obrazovnih ustanova, javnog i realnog sektora je povezivanje teorije i prakse, razvijanje specifičnih vještina i kompetencija studenata potrebnih za lakše i brže snalaženje na radnom mjestu u budućnosti, stvaranje baze projektnih ideja i rješenja koja imaju mogućnost brze primjene u praksi i kojima se doprinosi ekonomskom, ekološkom i socio-kulturnom razvoju sredine odnosno održivom modelu razvoja turizma cijele destinacije, a i šire. Lijep je ovo primjer društveno-odgovorne prakse kako visokoobrazovne ustanove koja educira mlade ljude, kreatore budućih turističkih i kulturnih politika, buduće poduzetnike i javnog sektora koji mora poticati i biti primjer društveno-odgovornog dionika, te aktivno pridonositi unapređenju kvalitete usluga svojim korisnicima.

Ovom događaju prethodio je cjelodnevni posjet Gradu Vodnjanu kojim su studenti imali prilike upoznati se s resursnom osnovom destinacije kao bazom kreiranja inovativnih turističkih doživljaja.

Zadaci na kojima su studenti radili zahtijevali su ozbiljan pristup, dobro poznavanja teorijskih pretpostavki, osnova digitalizacije kulture, suvremenih turističkih trendova, dostupnih marketinških alata, resursne osnove destinacije i principa održivog razvoja turizma neke destinacije. Tako su studenti aktivno promišljali o važnim elementima brendiranja vina Vin de Rosa, razvoju Parka Kažuna kao tematskog parka te promociji i distribuciji maslinovog ulja s područja Vodnjanštine. Studeni su predložili modele revitalizacije kulturne baštine kroz story telling u Parku kažuna, digitalne aplikacije za promociju i distribuciju autohtonog maslinovog ulja i vina Vin de Rosa, gejmifikacije u turizmu i interaktivne, složene turističke proizvode kojima se „oživljava“ tradicija, povijest i ukazuje na značaj kulturnog identiteta destinacije. Neke od predloženih projektnih ideja Grad Vodnjan može već sada implementirati dok su drugi vrlo dobra baza za prijavu EU projekata, posebice onih kojima se valorizira kulturna baština, kako materijalna tako i nematerijalna.

Prezentacije su slušali Savjetnik za protokol i suradnju s pravnim osobama i tijelima javne vlasti i direktor Castelier d.o.o., Moris Ivančić, Pročelnica Upravnog odjela za kulturne djelatnosti i opću upravu, Nensi Gianchin Marsetič, Pročelnica Upravnog odjela za gospodarstvo i EU projekte, Moira Drandić Pauro, direktorica TZ Grada Vodnjana – Dignagno, Morena Smoljan Maragić, voditeljica Castalier d.o.o., Suzana Maljić te koordinatorica Castalier d.o.o., Petra Orlić.

Ovoj je aktivnosti nazočila i prorektorica za nastavu, studente, obrazovne programe prof. dr. sc. Nevenka Tatković koja je istaknula kako je ovakve aktivnosti potrebno što više integrirati u postojeće studijske programe kroz posebne kolegije, terensku nastavu i druge oblike praćenja i vrednovanja rada studenata jer da se njima studentima daje prilika da pokažu sve ono što su naučili, omogućuje im se direktno povezivanje s poslodavcima, a i osjećaj korisnog rada za zajednicu. Prorektorica je dodala da Sveučilište u Puli ima sklopljeno preko 100 sporazuma o suradnji s predstavnicima javnog i realnog sektora, sve više studenata koji se aktivno uključuju u ovakve i slične projekte, a onda i zapošljavaju u poduzećima s kojima su ostvarili blisku suradnju još tijekom studiranja. Sveučilište je otvoreno za suradnju, pozivamo poslodavce da nam se obrate sa svojim potreba i da zajedno radimo na razvoju društva znanja.

Gosti iz Vodnjana su izrazili zadovoljstvo pohvalivši predložena projektna rješenja, te pozvali studente da svoje radove još dodatno predstave poduzetnicima i malim obiteljskim gospodarstvenicima s područja Vodnjana.

izv. prof. dr. sc. Tea Golja, dekanica Fakulteta i nositeljica kolegija Praktikum navela je kako je rješavanje ovakvih zadataka bilo moguće jedino uz prethodno svladavanje gradiva kolegija na nižim godinama što opravdava i činjenicu da se kolegij Praktikum izvodi upravo u završnom semestru preddiplomskog studija. Na našem studiju koji ima izrazito interdisciplinarni karakter slušaju se kolegiji poput (između ostalih) Uvoda u turizam,  Uvoda u ekonomiju, Kulturno-povijesnih spomenika, Marketinga inovacija usluga u turizmu,  Menadžmenta u kulturi i turizmu, Antropologije turizma, Antropologije kulture, Kulturne povijesti Hrvatske, Putopisa i turističkih itinerera. Sve su to studenti morali naučiti da bi ovako inovativna i realna rješenja mogli osmisliti. Upravo je ovo specifična razlikovna prednost naših studija – interdisciplinarnost i orijentiranost prema mladima i njihovom bržem zapošljavanju.