Naše pravo na zdravlje, kretanje, vježbanje i sport!

Naše pravo na zdravlje, kretanje, vježbanje i sport!-113849

PIŠE: MORENA POGLAJEN CARIĆ FITNESS TRENERICA I BODY INSTRUKTORICA [url=http://www.sunset-centar.com]http://www.sunset-centar.com[/url]
Evo nas u godišnjici, ˝slavimo˝ corona virus i njegov teatralan ulazak u naše živote. Godina dana straha, ljutnje, neizvjesnosti, razno raznih odluka, nedosljednosti, teatra, više čudnih i nelogičnih preporuka i odluka od WHO i naših stožera, svega i svačega čemu svatko od nas svjedoči. Ono što je vezano uz zdravlje, kretanje, vježbanje i sport malo koji mediji ističu, naglašavaju, promoviraju ili ukazuju. Jednostavno, osim termina ˝teretane i fitness˝, nisam sigurna koliko ljudi uopće u našoj zemlji zdravlje, pokret ili vježbanje percipiraju kroz drugačiju razinu svijesti. Žalosna sam što se naš poziv i djelatnost doživljava ili bolje reći ne doživljava kroz neke šire i puno važnije uloge u životu. Zato je moja misija i novogodišnja odluka širiti glas razuma, navesti društvo da naglašava važnost zdravlja kroz brigu o svom tijelu i da zdravlje ne znači samo odsustvo neke dijagnoze ili bolesti već puno, puno više. Zdravlje je vaše disanje,  raspoloženje, vaša boja lica, vaše držanje i ekspresija, vaša sposobnost da izdržite sve izazove u danu, vaš dobar san, vaša prisutnost i sve ono što naš život čini ˝živim˝.

Čestitam mnoštvu pojedinaca koji su kroz ovu godinu izašli iz svojih kuća i naslonjača te krenuli otkrivati hodanje kao najprirodniji način kretanja (na čiju smo automatizaciju i razvoj utrošili skoro četiri godine našeg života) i najbolji način pokretanja obnavljajućih mehanizama tijela i zdravlja. Osim hodanja ova godina približila nas je i obiteljski, zato danas vježbamo u paru. Neka vam predložene vježbe budu izvor zadovoljstva i još kvalitetnijeg druženja.

Slika 1- okrenite se licem partneru i malo se odmaknite i uhvatite se u čvrst, partnerski hvat desnom rukom, a lijevu položite na potiljak. Udisajem uspravite kralježnicu rastom prema vrhu glave i potiskom glave o dlan te podignite savijenu desnu nogu i pritom nemojte izgubiti ravnotežu (rade vam mišići trbuha, leđa i stojne noge). Izdisajem- slika 2 spuštate podignutu nogu iza sebe te u počučnju laktom pokušate dotaknuti prednje koljeno. Vaš čvrst partnerski hvat ne smije popustiti i važno je da kroz vježbu osluškujete i kretanje partnera (vježbom snažite i osjećaj povjerenja). Ponovite šest do osam puta pa zamjenite nogu i hvat rukama.

Slike 3 i 4- postavite se licem u lice ili oči u oči s partnerom u širi ali stabilan položaj nogu. Udisajem jedan vježbač izdužuje tijelo gurajući glavu u dlanove i šireći lopatice dok se drugi vježbač izdisajem spušta u čučanj, svojim dlanovima želi spojiti noge svog su vježbača i pritom zaobli i istegne leđa. I tako naizmjenično kao poluga vage, jedan gore udiše, drugi dolje izdiše (snažite noge i mišiće uz kralježnicu koji se i istežu, a vježbom potičete ometanje partnera). Ponovite šest do osam puta.

Slika 5 i 6- iz iste pozicije licem u lice i širim položajem nogu oslonite se međusobno dlanovima u visinu ramena. Udisajem se istovremeno podižete na visoke poluprste i pritom nemojte padati prema partneru (neka ruke budu mirne ispred tijela). Idisajem desnom nogom ide u križni korak iza tijela, otklon trupa u smjeru križne gode- lijevo dok desnu ruku spojenih dlanova podižete prema gore. Vratite se udisajem u početnu poziciju na poluprste i ponovite drugom nogom u drugu stranu otklon. Naizmjenično osam do deset puta (vježbom snažite leđa, trbuh, noge i sposobnost ravnotežete osjećaj slušanja kretanja partnera).

Slika 7 i 8- kleknite se na pod razmaknutih koljena i spojenih peta (na dekicu ili prostirku) licem partneru. Vježbu možete izvoditi iz sijeda na petama ili visokog kleka ako imate problem s koljenima. Ruke su isprepletene iza glave. Udisajem rastete u kralježnici, širite laktove spajajući lopatice i glavom gurate dlanove i pazite da vam se ne isprči guza ili pravilnije da se zdjelica ne zarotira naprijed. Izdisajem se podignete s peta ili ako ste već podignuti spajate dlanove o dlanove radite guranje partnera kroz aktivaciju trbuha i istezanje leđa (trbuh i leđa se i snaže ali i izdužuju, a peta o petu aktivirat će jače guzu s razmaknutim natkoljenicama, razvijate partnerski osjećaj doziranja opterećenja i osjećaja koliko druga osoba može podnijeti).

Slika 9 i 10- legnite se na leđa i neka vam stopala cijelom dužinom budu na podlozi ne predaleko od guze. Ostatak tijela je poravnat na podu. Udisajem podignite desnu nogu od poda i spojite stopalo s partnerovim. Izdisajem iz stopala i kukova podignite stražnjicu od poda. Udisajem kralježak po kralježak vratite guzu i leđa na pod. Ponovite šest do osam puta, a zatim zamijenite nogu (vježbom snažite guzu i stražnji dio natkoljenice te povećavate u spuštanju mobilnost kralježnice, a razvijate i osjećaj za patnera snagu oslonca i pritiska te usklađujete dah i pokret). 

Vježbanje u paru ili s djecom uči nas kako povezati sebe s drugom osobom kroz pokret i vježbu. Ako se pritom još gledate oči u oči povezanost postaje dublja i jača. rex