Najavljen 9. Antifa Fest

DONOSIMO PROGRAM
Udruga Monteparadiso i njezin AFF tim s ponosom pozivaju na deveto izdanje svojega Antifašističkoga Festivala u Puli, popularno znanog kao ANTIFA FEST (AFF) koji će se u prostorijama Karlo Rojc u Puli, održavati od 8. do 10. studenoga. Nakon još jedne godine ispunjene glazbenim manifestacijama, ponovno se vraćamo na staze dobro znanog edukativnog koncepta te vam, u to ime, pripremamo bogat program s aktualnim temama. Glavno je mjesto radnje Monteparadiso Hacklab (prizemlje CGU Rojc, Gajeva 3) gdje će se u tri dana ovogodišnjeg AFF-a održati šest predavanja, nekoliko videoprojekcijskih blokova te biti postavljen izložbeni dio festivala. Ove godine družit ćemo se i u prostorijama Dr. Inata (3. kat CGU Rojc) gdje će Go Go Wrighters održati svoju novu predstavu, a kako se dan bude približavao kraju, spustit ćemo se u Monteparadiso Podzemlje gdje ćemo se zabaviti uz nastupe bendova iz nezavisnog underground miljea, poručili su organizatori.

U nastavku pročitajte što nas očekuje na 9. AFF-u, a sve opširnije informacije o samom festivalu potražite na službenim stranicama gdje se nalaze i opisi pojedinih dijelova programa.
www.antifa-fest.20m.com
www.facebook.com/antifafestpula
www.myspace.com/antifafestpula

Program:

Četvrtak, 8. XI.

18:30 - MP Hacklab - Festivalski odabir filmova Pulske Filmske Tvornice
Filmska radionica „Pulska Filmska Tvornica" od 2004. educira mlade pulske autore i pomaže u stvaranju njihovih prvih videouradaka. AFF prikazuje selekciju od nekoliko filmova koji su mu tematski bliski.

19:30 - MP Hacklab - „Estetika potlačenog", predavanje, vodi Aleksandar Bančić iz Pule
U svijetu u kojem živimo, kroz umjetnost, kulturu i kroz druga sredstva komunikacije, vladajuće klase, s jasnim ciljem širenja nepismenosti kod cijelog naroda, kontroliraju i koriste riječ, sliku te zvuk monopolizirajući te kanale i proizvodeći jednu anestetičku estetiku. Predavanje „Estetika potlačenog" bit će posvećeno Augustu Boalu, brazilskom teatrologu, kazališnom revolucionaru i njegovoj metodi Kazališta potlačenog čiji je jedini cilj promjena društva.
Aleksandar Bančić dramski je pedagog i praktičar Kazališta potlačenog zaposlen u INK Pula te je umjetnički voditelj Pulskog Foruma, jedinog festivala posvećenog Kazalištu potlačenog u Hrvatskoj.

21:00 - Dr. INAT - „putITin" predstava u izvedbi Go Go Wrighters iz Pule
Go-go Wrightersi su mlada amaterska književno-glumačka družina iz Pule koja nastoji s izrazitim smislom za humor i ironiju prikazati sveopće probleme današnjeg društva i općenito situacija koje ih okružuju. Predstavom putITin Go-Go Wrightersi uprizorit će nekolicinu kratkih humorističnih skečeva koji će temetski i idejno pratiti duh Antifa Festivala. Dotaknut će se aktualnih događaja koji su potresli pa i „protresli" svekoliku svjetsku i pulsku javnost. Javnom, zabilježenom, zapamćenom i dokumentiranom zbiljom putITin će podsjetiti publiku na društvo čiji smo članovi, klanovi i klonovi svi mi, a iz takve zbilje dokumentirat će dokumentirano.

Nepokoreni Grad 2012 i Bukanojz će se predstaviti sa svojim izložbama u MP Hacklabu, a koje će se moći pogledati za vrijeme trajanja službenog programa.
Nakon predstave, u MP Hacklabu slijedi opuštena feštica za početak 9. AFF-a uz glazbeni odabir DJ Filja.


Petak, 9. XI.

17:00 - MP Hacklab - prikazivanje videouradaka s festivala Nepokoreni Grad 2012, Karlovac.
Nakon što u četvrtak predstavimo posjetiteljima festivala izložbu fotografija, u petak službeni program otvaramo s videoprojekcijama filmova koji su se prikazali na 7. izdanju karlovačkog festivala nezavisne kulture „Nepokoreni grad".

18:00 - MP Hacklab - „Politički ekofeminizam u Trećem svijetu", predavanje, vodi Dina Marijanović iz Zagreba
U predavanju će se definirati ekofeminizam i kontekstualizirati ga u tzv. Trećem svijetu. Ekofeminizam je socijalni i politički pokret koji ujedinjava enviromentalizam i feminizam. Ekofeministice tvrde da postoji odnos između opresije žene i degradacije prirode; istražuju intersekcionalnost između seksizma, dominacije prirode, rasizma, specijacizma i ostalih značajki društvene nejednakosti.
Dina Marijanović diplomirala je sociologiju i španjolski jezik i književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu 2010. na temu „Trans putem glazbe kao univerzalni sociokulturni fenomen". Na istom fakultetu upisuje poslijediplomski studij sociologije, a 2011./2012. pohađa edukaciju Centra za ženske studije u Zagrebu.

19:30 - MP Hacklab - „Riot Grrl pokret - feminizam u subkulturi", predavanje, vodi Ines Virag iz Zagreba
Predavanje će opisati razvoj i nastanak RIOT GRRL pokreta kao značajnog feminističkog pokreta na području supkulture 90-ih u SAD-u, preispitati društveni kontekst u razdoblju u kojem se začinje ideja, te supkulturni milje i ulogu žene u supkulturi tijekom 80-ih godina prošlog stoljeća. Također, u ime tematike, autorica predavanja dat će i svoj osvrt na aktualnu priču o kršenju ljudskih prava na primjeru Pussy Riot, moskovskog feminističkog punkrock kolektiva čije su članice uhićene početkom 2012. godine nakon umjetničkog performansa u moskovskoj katedrali.
Ines Virag prvostupnica je filozofije i sociologije na Hrvatskim studijima u Zagrebu. Za svoj prvostupnički rad obradila je temu američkog „Riot Grrrl" pokreta iz 90-ih. Trenutačno završava diplomski studij sociologije.

22:00 - MP Podzemlje - AFF koncert

ANTARES (It) - speed punk'n'roll
www.myspace.com/antarespeedrock 
BLACK GUST (Zg) - hcpunk
http://tinyurl.com/BlackGustFB
PROTEST MOZGA (Labin) - hcpunk
http://www.myspace.com/protestmozga

Upad: 25 kn

Subota, 10. XI.

15:30 - MP Hacklab - videoprojekcija „Chasseurs de skins", dokumentarni film, Francuska 2008.
Dokumentarni film koji govori o razvoju supkultura u Parizu, počevši od 60-ih i 70-ih, te prvom pojavljivanju nazi skinheada i oformljivanju supkulturnih bandi koje su im se suprotstavile u 80-im godinama prošlog stoljeća. Film obiluje intervjuima sudionike događanja iz 80-ih, članova bandi koji se u doba snimanja filma prisjećaju situacije i organiziranja antifašističkog otpora. Uz raritetne fotografije i videoisječke s koncerata i manifestacija iz razdoblja koje se obrađuje, ovaj film stoji kao izvrstan dokument za prisjećanje nekih prošlih borbi, učenje o sadašnjosti i iskustvo za budućnost. Film će nas svojom tematikom uvesti u predavanja koja slijede tijekom subotnjeg programa festivala

17:00 - MP Hacklab - „Novi desni ekstremizam", predavanje, vodi Antonio Čelan iz Pule
U posljednjih tridesetak godina dvadesetog stoljeća na europskoj političkoj sceni pojavljuju se stranke koje prkose postojećem poretku. Iako bismo to mogli očekivati, ovdje nije riječ o strankama ljevice. Njihova obilježja su pretežito populizam, ksenofobija pa i rasizam, nacionalizam te jedan sve „popularniji trend" - islamofobija. Ovo izlaganje će se fokusirati na upoznavanje s ovom relativno novom stranačkom obitelji jer ne možemo više govoriti o nostalgičnim fašističkim strankama.
Antonio Čelan rođen je 1987. u Puli gdje završava osnovnu školu i gimnaziju. Tijekom studija sudjeluje u raznim aktivnostima (antifa marševi, blokade fakulteta, ...) i udrugama poput „Mladih antifašista grada Zagreba" i slično. Zvanje magistra politologije stječe 2011. godine na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu. Sljedeće godine upisuje magisterij na temu javnih politika u Trstu gdje se trenutačno nalazi.

18:30 - MP Hacklab - „Kako istraživati punk?", predavanje, vodi Ivana Mijić iz Zagreba
Povod ovom predavanju između ostalog je istraživanje o punku u post-socijalističkim zemljama „Post-socialist Punk. Beyond the duble Irony of Self-abasement". Istraživanje financira Arts and Humanities Research Council (ARHC) sveučilišta Warwick i jedna od dionica ove studije provedena je u Hrvatskoj, odnosno Puli. Predavanje je zamišljeno kao prikaz radova i znanstvenih istraživanja o punku te iznošenje prvih rezultata dijela istraživanja provedenog u Hrvatskoj.
Ivana Mijić (Zagreb) profesorica je sociologije i stručna suradnica Instituta društvenih
znanosti Dr. Ivo Pilar. Zajedno sa Benjaminom Perasovićem sudjeluje u istraživanju o punku u post-socijalističkim zemljama. Nakon završenog studija sociologije i filozofije Ivana Mijić se zapošljava na Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar te započinje doktorski studij na Odsjeku za sociologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U početku se bavi ekonomskom sociologijom i razvija interes za kvalitativnu metodologiju nakon čega počinje raditi na istraživanjima iz područja sociologije mladih. Posebno je zanima problematika supkultura mladih, popularne glazbe i političkog aktivizma mladih te primjena kvalitativnih metoda u istraživanjima tih tema.

20:15 - MP Hacklab - „Aktualnosti naše regije", predavanje i diskusija, vodi Dean Cukon iz Pule
Ovim izlaganjem za kraj ovogodišnjeg AFF-a dotaknut ćemo se situacija iz regije u vezi s
diskriminacijom, predrasudama, fašizmom i neonacizmom te borbe protiv njih, i upoznati posjetitelje s aktivnostima unutar Antifa kolektiva iz gradova širom naše regije. Informacije su prikupljene zahvaljujući dobroj volji kolega, prijatelja i nama srodnim organizacijama iz Srbije, Slovenije, BiH i Hrvatske. Lišeno teoretiziranja, predavanje je zamišljeno kao iščitavanje krucijalnih momenata u 2011. i 2012. s ciljem da se posjetitelje upozna s činjenicama i stvarnim stanjem u njihovoj regiji. Po završetku, osvrnut ćemo se i na dosadašnja izdanja pulskog Antifa Festivala te ukratko najaviti planove za sljedeću godinu kada AFF obilježava svojih prvih deset godina postojanja.
Dean Cukon rođen je 1984. u Puli. Jedan je od idejnih osnivača i organizatora pulskog AFF-a.

22:00 - MP Podzemlje - AFF koncert

POSLJEDNJI BUNKER (Buzet) - punkrock/ska
http://tinyurl.com/P-Bunker-FB
PUBLIC DISGRACE (Pula) - hcpunk
http://publicdisgracepula.bandcamp.com
LA GHENGA DEL FIL DI FERRO (It) - punkrock/street
http://www.myspace.com/laghengadlfildiferro

Upad: 25 kn

-----------------------------------
(nekoliko informacija o festivalu)
ANTIFA Festival prvi se put održao 25. 12. 2004. u Monteparadiso Podzemlju (Klub) kao jedna od reakcija na nemile događaje iz studenoga te godine kada su pripadnici pulskog ogranka Blood & Honoura, osvjedočeni neonacisti, napali dvoje ljudi i nanijeli im vrlo ozbiljne ozljede. Kao središnja javna reakcija, 27. 11. 2004. organizirao se veliki mirovni prosvjed „Ne nasilju - ne fašizmu!" u samom centru Pule, a AFF se svojim prvim izdanjem predstavio kao supkulturna punk/hc glazbena večer bendova koji kroz glazbu progovaraju o problemu fašizma danas. Koncept festivala mijenja se 2005. i od tada se razvija u sljedećem smjeru: AFF je zamišljen kao spoj edukacije (predavanja, diskusije, radionice i videoprojekcije), logističke i konkretne podrške neafirmiranim umjetnicima (izložbe, autorski videouradci) na način da im festival pruži prostor za prezentiranje svojega rada, te glazbene podrške neafirmiranim bendovima (putem glazbenog dijela festivala). Za termin festivala te godine odabrana je prva polovica studenog s namjerom da se svake godine podsjeti na brutalan napad nazi-skinheada na naše prijatelje i sugrađane. Tako ostaje do današnjih dana. Od 2005. na AFF-u se odradio niz uspješnih predavanja, diskusija i videoprojekcija koje su se ticale antifašizma, kritike neonacizma/neofašizma i problematike diskriminirajućih diskursa u političkom životu prošloga stoljeća, slobodnih licenci - creative commonsa, spolnih i rodnih identiteta, povijesnih činjenica o Španjolskom građanskom ratu, nezavisne glazbene scene, obiteljske problematike, supkulturne priče i mnogočega drugoga. Predavači su mahom studenti, aktivisti raznih organizacija civilne scene, ali i fakultetski predavači poput Tarika Kulenovića, Benjamina Perasovića, Ivane Mijić, Nikole Petkovića, Hillary Pilkington (Warwick, UK), Edgara Buršića i drugih.
Cilj festivala bio je i bit će upozoravanje na desni radikalizam u zemlji i regiji, uz jasnu poruku da se progovaranje o fašizmu nikad nije ticalo isključivo supkulture nazi-skinheada, već se radi o puno široj problematici.

AFF je oduvijek inzistirao na tome da svojim poklonicima i posjetiteljima ponudi što više kvalitetnog materijala u zamjenu za nikakvu ili minimalnu cijenu.
Edukativni programi na AFF-u u potpunosti su besplatni, a za koncertni dio u MP Podzemlju plaćat će se karta (25 kn po danu) što će nam poslužiti da pokrijemo financijski trošak putovanja za sudionike festivala.
AFF je organiziran pod okriljem Udruge MONTEPARADISO.
U realizaciji ovogodišnjeg programa pomažu sljedeće organizacije, i na tome im puno hvala:
Savez udruga Rojca (SUR), Dr. INAT, Udruga Sinestezija, Pulska Filmska Tvornica, Udruga Domaći (Karlovac).

Vidimo se uskoro, na 9. ANTIFA Festivalu!!

www.antifa-fest.20m.com
www.myspace.com/antifafestpula
antifa.fest.pula@gmail.com