Na području Policijske uprave istarske trenutno se traga za 30 osoba

Na području Policijske uprave istarske trenutno se traga za 30 osoba-70928

OBILJEŽAVAMO MEĐUNARODNI DAN NESTALIH OSOBA
Međunarodni dan nestalih osoba obilježava se 30. kolovoza te se na taj dan prisjećamo svih osoba čija je sudbina nepoznata i dajemo podršku obiteljima koje još uvijek tragaju za svojim najmilijima.
Kako doznajemo iz Pu Istarske, na području Policijske uprave istarske trenutno se traga za 30 osoba, 18 muških i 12 ženskih osoba. Većina tih nestanaka datira iz ranijih razdoblja, najstariji s početka 80-ih godina prošlog stoljeća, dok je nekoliko nestanaka osoba i novijeg datuma. Naime, traganje policije za nestalom osobom nije vremenski ograničeno i ono traje sve dok se osoba ne pronađe. Tijekom 2016 godine na području Policijske uprave istarske prijavljen je nestanak 27 osoba, od kojih se samo za još jednom traga. Od navedenog broja, u 15 slučajeva radilo se o punoljetnim osobama, u četiri slučaja maloljetnici su se udaljili iz vlastitog doma, a u osam slučajeva radilo se o maloljetnicima koji su se udaljili iz odgojne ustanove.

Nestala osoba je osoba koja se udaljila iz svog uobičajenog okruženja, protivno svojoj volji ili samovoljno, kada s obzirom na njene uobičajene životne navike, ponašanje, socijalne kontakte, profesionalne aktivnosti to nije uobičajeno. Osobe nestaju iz različitog razloga, a u svom radu policija se najčešće susreće s bijegom ili udaljenjem iz odgojne ustanove (npr. dom za odgoj djece), bijegom ili udaljenjem iz zdravstvene ustanove (npr. psihijatrijske ustanove), odlaskom od doma s ciljem počinjenja samoubojstva, odlaskom od doma zbog psihičkih oboljenja, nesrećama kod planinarenja, ronjenja, ribarenja, speleoloških ili sličnih pothvata, bijegom ili udaljenjem iz obiteljskog okruženja, dok manji dio osoba nestaje zbog toga jer postaju žrtve kaznenih djela (ubojstva, trgovanje ljudima, otmica, zlostavljanje).

Svaka osoba može prijaviti nečiji nestanak ukoliko postoji opravdana opasnost da se toj osobi nešto dogodilo ili ukoliko postoji zabrinutost za život i zdravlje te osobe. Da bi se prijavio nečiji nestanak, nije potrebno čekati 24 sata, već je nestanak potrebno prijaviti što ranije kako bi policija odmah mogla započeti s mjerama traganja. Nestanak se prijavljuje osobno u policijskoj postaji, upravo iz razloga jer je potrebno odgovoriti na neka specifična pitanja, kao što su mogući motiv nestanka, točno vrijeme i mjesto na kojem je osoba posljednji puta viđena, navike osobe, hobiji, prijatelji, mjesta koja običava obilaziti, sklonosti, zdravstveno stanje i slično. Pribavlja se detaljan opis osobe, kao i podaci o odjeći i obući, koju je osoba nosila posljednji put kada je viđena, a policiji je potrebna i  što novija fotografija nestale osobe.

Postupanje policije po prijavi o nestanku osobe zahtijeva hitnost te sveobuhvatno postupanje. Način traganja ovisi o težini i složenosti slučaja te se u skladu s time planira vrijeme, tehnika i potreban broj osoba koji će se angažirati u svrhu traganja.  U slučajevima kada je potrebno pretraživati teren, uz policiju, u pretragu se uključuju i pripadnici gorske službe spašavanja, vatrogasca, lovci, šumari, stanovnici područja te obitelj i prijatelji nestale osobe. Osim na taj način, obitelj i prijatelji mogu se uključiti u traganje za nestalom osobom i distribucijom letaka, odnosno plakata s fotografijom i opisom nestale osobe, a veliku ulogu u traganju za nestalom osobom imaju i mediji, koji imaju mogućnost u vrlo kratkom vremenu obavijestiti javnost i zatražiti njihovu pomoć u davanju korisnih informacija o nestaloj osobi.

Kad se nestala osoba pronađe ili se vrati na adresu prebivališta ili boravišta, policija će s njom obaviti razgovor o motivima i okolnostima nestanka te mjestu njena kretanja i zadržavanja.  Svrha takve radnje je da se utvrdi da li je nestala osoba bila žrtva kaznenog djela ili je u tom razdoblju sama činila kaznena djela. O pronalasku osobe policija obavještava osobu ili tijelo koje je zatražilo njeno traganje. Međutim, ako pronađena osoba ne želi da se o njezinom mjestu boravka obavijesti podnositelj prijave, policija će poštovati volju osobe, osim u slučaju kada je osoba počinitelj kaznenog  djela, maloljetnik ili osoba kojoj je oduzeta poslovna sposobnost.

Ministarstvo unutarnjih poslova svoj obol pronalasku nestalih osoba dalo je kroz stvaranje Nacionalne evidencije nestalih osoba – NENO, koja na stranici [url=http://www.nestali.hr]http://www.nestali.hr[/url] objavljuje sve profile nestalih osoba čiji je nestanak prijavljen hrvatskoj policiji. Nacionalna evidencija nestalih osoba javnosti je dostupna od rujna 2011. godine i od tada svakodnevno sve policijske uprave u Republici Hrvatskoj objavljuju profile nestalih osoba te pozivaju javnost da se uključi u traganje za njima. Svi podaci koji su objavljeni u NENO evidenciji su javni, a svaki profil ima integriran i pdf letak koji je spreman za ispis te ga građani mogu lijepiti po oglasnim prostorima svojih gradova i mjestima pojačanog protoka ljudi.

Profile osoba za kojima se trenutno traga na području Policijske uprave istarske možete pogledati u Nacionalnoj bazi nestalih osoba. Ukoliko posjedujete informacije o nekoj od nestalih osoba, ispunite obrazac uz profil nestale osobe ili svoja saznanja dostavite putem e-maila nestali@nestali.hr,  na broj telefona 192 ili dolaskom u policiju postaju.
(rex/foto arhiva)