Na području Ližnjana nekontrolirano branje smilja

Na području Ližnjana nekontrolirano branje smilja-53713

OPĆINA POZIVA MJEŠTANE DA PRIJAVE NEOVLAŠTENE BERAČE
Iz Općine Ližnjan javljaju da u posljednje vrijeme svakodnevno dolaze prijave mještana vezane uz prisustvo berača smilja pod sumnjom da nekontrolirano beru zakonom zaštićenu vrstu. Ističu da je ove godine branje smilja opustjelo neke krajeve Hrvatske i to zbog čiste pohlepe za zaradom.

U nastavku donosimo specifikacije ove zaštićene vrste, kao i informacije tko može brati bilje. Također, saznajte više gdje možete prijaviti neovlaštene berače.
Opis vrste: smilje (Helichrysum italicum) je aromatičan polugrm, visine 20-60 cm, pri bazi drvenast i razgranjen. Ima zlatnožute cvjetne glavice složene u štitasti cvat promjera do 8 cm. Cvate od travnja do srpnja. Raste na suhim mjestima, stijenama i pijescima u blizini mora.

Zaštita: vrsta je zaštićena prema Pravilniku o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN 7/06 i 99/09) te je njezino branje vrlo ograničeno. Svjedoci smo da se ove godine diljem cijele obalne Hrvatske smilje bralo nekontrolirano i nestručno zbog čega prijeti i
Samoniklo bilje koje se sabire u prirodi koristi se najčešće kao ljekovito, ukrasno, prehrambeno bilje, ili se pak uzgaja izvan prirodnog staništa radi prerade i trgovine.
Zakonom o zaštiti prirode (NN 80/13) i Pravilnikom o sakupljanju zaštićenih samoniklih biljaka u svrhu prerade, trgovine i drugog prometa (NN 154/08) regulira se sakupljanje zaštićenih samoniklih biljaka u komercijalne svrhe te se utvrđuju uvjeti i mjere zaštite u cilju očuvanja povoljnog stanja vrsta i staništa. U Pravilniku su navedene i količine zaštićenih samoniklih biljaka koje je za osobne potrebe moguće sakupiti bez dopuštenja Ministarstva. Sakupljanje samoniklih biljaka može se obavljati uz suglasnost vlasnika ili nositelja prava na prirodnim dobrima. Popis zaštićenih biljnih vrsta naveden je u Prilogu III. Pravilnika o proglašavanju divljih svojti zaštićenim i strogo zaštićenim (NN 99/09).
Godišnju količinu (kvotu) zaštićenih biljaka za sakupljanje u komercijalne svrhe određuje Državni zavod za zaštitu prirode.
Smilje se smije brati do 1. prosinca, i to u dvije kategorije:
a)    za osobne potrebe - količina koju smije imati berač kod sebe je zeljasti dio do 2 kg, a ako ima više onda je to
b)    u komercijalne svrhe za što sakupljač MORA imati dopuštenje Ministarstva.

Nositelj dopuštenja može biti:
a)    fizička osoba - koja ne mora imati dokument (osim ako nabere više od 2kg kada mu nadležna institucija može bilje i zaplijeniti
b)    za pravnu osobu svaki berač mora imati uz sebe potvrdu nositelja dopuštenja da sakuplja za firmu, a nositelj je odgovoran za sakupljača.

Kako brati smilje:
-    prilikom branja potrebno je iznad drvenastog dijela biljke ostaviti barem 1 cm zeljastog, odnosno da 1/3 grma ostane neorezano
-    na lokalitetu se smije brati isključivo škarama (a ne srpovima, noževim i sl.)
-    beru se samo grmovi u cvatu i to na lokalitetima gdje je 30-40% grmova procvjetalo (odnosno da je vidljivo da je livada u cvatu)
-    uvjet je i da se može brati samo uz dopuštenje vlasnika ako se bilje nalazi na privatnoj čestici.

Iz Općine Ližnjan mole mještane da fotografiraju i prijave svako neovlašteno branje smilja kako bi što više uspjeli očuvati prirodna bogatstva na koja smo svi  ponosni.

Krivolov možete prijaviti:
a)    Inspekciji zaštite prirode, za Istarsku županiju, inspektorica Mirjana Fonjak, tel: 052 375 666; mob: 099 256 3802 ili na e-poštu: mirjana.fonjak@min-kulture.hr
b)    Policiji  na telefon 192
c)    Iako Općina nije nadležna institucija, za svako nekontrolirano branje možete obavijestiti i Općinu Ližnjan (rex)