Možemo!: Iz Kaštijuna ne upozoravaju na gotovo svakodnevna prekoračenja lebdećih čestica PM 2,5

Možemo!: Iz Kaštijuna ne upozoravaju na gotovo svakodnevna prekoračenja lebdećih čestica PM 2,5-115565

U 2,5 MJESECA 2021. ALARMANTNI BROJ PREKORAČENJA GRANIČNIH VRIJEDNOSTI NAJOPASNIJIH ČESTICA
Unatoč naporima teškim 45.000 kn koje su vlasnici Kaštijuna – Županijska i gradska IDS-ova vlast potrošili na agencije za odnose s javnošću, smrad i po zdravlje opasna onečišćenja nisu smanjena. Nakon gotovo dvije godine ignoriranja tog opasnog problema, prošlo ljeto ŽCGO Kaštijun diže kredit od 20 milijuna kuna za popravke te čujemo od direktorice Dukić da se sprema ulaganje od još 2 milijuna kuna u svrhu otplinjavanja.

Usprkos ogromnom iznosu novaca potrošenog za nadogradnje i popravke, i dalje se učestalo događaju prekoračenja emisija u zraku i to u uvjetima kada na Kaštijun stižu vrlo male količine otpada u odnosu na količine koje će dolaziti tijekom turističke sezone. Satne vrijednosti PM 2,5 prekoračuju se gotovo svakodnevno, a od početka godine imamo 17 dnevnih prekoračenja m maksimalno dopuštenih vrijednosti. Prekoračenja su i do četiri puta veća od dopuštenih, odnosno, umjesto 20 μg/m3 imamo vrijednosti i od 82 μg/m3! Toliko dana prekoračenja više je nego alarmantno, jer uz ova, često se događaju i prekoračenja lebdećih čestica PM 10.

Kako bi jasnije dočarali opasnosti koje nam prijete s Kaštijuna, bitno je naglasiti da je Europska agencija za okoliš objavila u svom Izvještaju o kvaliteti zraka za 2020. da „onečišćenje zraka ima značajan utjecaj na zdravlje stanovnika RU, posebno u urbanim zonama. Najopasniji zagađivači u EU su, kada je u pitanju ljudsko zdravlje, lebdeće čestice (PM), dušikov oksid (NO2) i prizemni ozon (O3).“ Osim zdravstvenih tegoba i preuranjenih smrti, onečišćenje zraka ima i značajni ekonomski utjecaj, povećavajući troškove zbog bolovanja, liječenja i smanjujući radne sposobnosti i skraćenja života.

Vrlo sitne lebdeće čestice od 2,5 i manje ulaze duboko u dišni sustav i pluća, te mogu pogoršati zdravstveno stanje srčanim bolesnicima i astmatičarima. Utjecaj tih čestica može biti i preuranjena smrt. U situacijama kada su u dužem periodu povišene vrijednosti lebdećih čestica preporučuje se izbjegavanje svih fizičkih aktivnosti na otvorenom prostoru, posebice osjetljivim skupinama – djeci, trudnicama, osobama starije životne dobi, oboljelima od kroničnih bolesti dišnog i srčano – krvožilnog sustava, pušačima te osobama oslabljenog imuniteta. Građani to mogu osjetiti i kao iritaciju očiju i dišnih puteva.

Ni od Zavoda za javno zdravstvo ni od Kaštijuna nismo nikada čuli upozorenje o štetnosti lebdećih čestica PM 2,5 , čija su prekoračenja s Kaštijuna učestala. Zavod bi trebao ne samo informirati, nego i aktivno raditi na uklanjanju rizičnih čimbenika bolesti.

Laži i neučinkovitost obuhvaćaju i mnoge druge aspekte zaštite okoliša: već smo u ožujku 2021. godine, a još uvijek na mrežnoj stranici Kaštijuna nisu objavili izvještaj o rezultatima praćenja kvalitete zraka za 2020. godinu, kao ni izvještaji o kvaliteti otpadne vode i razine onečišćenja tla na cijelom području oko Kaštijuna. Prethodni izvještaji pokazali su vrlo visoka zagađenja tla teškim metalima što dovodi u pitanje poljoprivrednu i stočarsku aktivnost na tom području, pa bi bilo nužno hitno utvrditi od kuda stiže onečišćenje i predložiti način sanacije.

Županijska i gradska IDS – ova vlast igraju se našim zdravljem kako ne bi doveli u pitanje svoje političke pozicije. Prikupljanje političkih poena na račun zdravlja ljudi opasno je i nemoralno. Čak i da se radi samo o propustu, a ne o jasnoj namjeni zataškavanja problema, odgovorne bi osobe trebale podnijeti ostavku.

Šira javnost ne zna da se neugodni mirisi s Kaštijuna mogu mjeriti te da su mjerne jedinice za njih merkaptani. Kaštijun plaća, odnosno mi plaćamo, kontinuirana mjerenja merkaptana – ali ih ne objavljuje.

Ono što je Kaštijun davno trebao učiniti, a nije  - mi Možemo! Možemo brinuti o zdravlju stanovnika i uspostaviti učinkovit sustav. Ovo je popis mjera koje ćemo odmah poduzeti:

  • Ispitati sastav lebdećih čestica
  • Pravovremeno objaviti podatke o praćenju kvalitete zraka uključujući i merkaptane koji se mjere, a rezultati mjerenja se nigdje ne objavljuju
  • Objaviti rezultate analize vode odmah po dobivanju rezultata analiza (4 puta godišnje)
  • Izraditi nove analize tla kako bi se utvrdila rasprostranjenost zagađenja
  • Uvesti civilni nadzor nad radom Kaštijuna
  • Učiniti javnim svaki trošak i sve dokumente od interesa javnosti
  • Organizirati kvalitetni probni rad kako bismo dobili stvarne parametre za optimalan rad centra s ciljem utvrđivanja stvarnog dnevnog kapaciteta centra i minimalnu količinu biootpada koja mora biti u ukupnoj masi otpada kako bi kao rezultat imali kvalitetnije gorivo (koje se onda može plasirati)
  • Izraditi kvalitativnu i kvantitativnu analizu otpada koji ulazi u centar
  • Uskladiti rad centra s okolišnom dozvolom (rad u predtlaku i s vodenom barijerom na ulazu)
  • Upravljati otpadom tako da vrijedne sirovine i biootpad ne završavaju na Kaštijunu

ŽCGO Kaštijun može raditi i bez ugrožavanja zdravlja stanovnika i njihovih gospodarskih djelatnosti. Trenutna uprava i vlasnici Kaštijuna dokazano su neuspješni u tome i treba ih mijenjati.
Svi gradovi i općine u IŽ moraju preuzeti svoj dio odgovornosti i u centar dovoziti samo onaj otpad koji se nikako ne može reciklirati i u količinama koje centar može obraditi. Vrijeme je da građani Pule i okolice prestanu biti taoci neučinkovitog gospodarenja otpadom u cijeloj županiji.

(REX/Foto:Manuel Angelini)