Moj očka ima - granica 2 ?!

STRUGALICA
Piše: Damir Strugar
Ma naprosto me ljuti situacija kojoj smo izloženi od Slovenije! Ljuti me i pasivnost istarskog rukovodstva prema nasrtajima Slovenije na Istru i naše teritorije i akvatorija. Istinabog, prije samog izbora Boruta Pahora za premijera Slovenije u razgovoru u četiri oka, istarski župan Ivan Jakovčić najavio mi je da će Pahor biti tvrđi i žešći slovenski nacionalist čak i od Janeza Janše. I to bez obzira što je Pahor - socijaldemokrat! Jakovčić je nažalost bio dobar prognozer…
I sad se zapravo nameće pitanje,što zapravo ti Slovenci hoće? Već sam pisao da svi bivši Titovi pioniri i omladinci znaju da se štafeta Slovencima predavala nakon što bi se pretrčao most na Dragonji. Nadalje, naveo sam da svi pamtimo (kada smo godinama putovali u Trst) da je super-asfaltirana cesta počinjala baš na kraju mosta na Dragonji. Tu je dakle bila granica između Slovenije i Hrvatske - i to je fakat! Sve su ostalo laprdanja i šarene laže. Međutim Hrvatska se povukla kilometar južnije na Kanal Svetog Odorika i tu poziciju iz 25.lipnja 1991.godine prihvatila kao novu granicu. Slovencima je prepustila solanu u Sečovlju i sportski aerodrom.
A kada sam kao novinar prije dvadesetak godina pisao o oružanim incidentima u Piranskom zaljevu od strane hordi divljih talijanskih ribara, cijelim sam zaljevom plovio na dva patrolna glisera tadašnje milicije. Sa južne strane kolega foto-reporter i ja bili smo u gliseru milicije iz Umaga, dok je sjeverni dio zaljeva kontrolirala pomorska milicija iz Kopra. I tada se vrlo dobro znalo gdje prolazi crta sredine Piranskog zaljeva ili Savudrijske vale, ma kako je zvali.
No u svim tim šiljenjima oko granice, ljudi su zaboravili na brojne druge prijepore sa Slovenijom. Dakle, Slovenci bezobrazno kažu da su čak četiri istarska sela njihova svojina, a čak je cirkusant Joško Joras sve svoje pravne probleme oko zemljišta uvijek rješavao u Općini Buje. Nadalje, što ćemo sa 200 milijuna eura stare devizne štednje Ljubljanske banke, za koju se Slovenci ne prave samo Englezi, nego lažu da to nije novac građana, već sukcesijski dug. S druge strane mi smo benevolentno dopuštali da čak 22 tisuće slovenskih objekata (kuća, vikendica, odmarališta, kamprova, kamp-prikolica itd.) godinama u Hrvatskoj budu izuzeti od Zakona i da na tu imovinu građani Slovenije uopće ne plaćaju porez. Ili, što ćemo sa dugovima nuklearke Krško, od strane Slovenije prema Hrvatskoj? Papala maca?! Nadalje, povlačenjem JNA slovenska je vojska zauzela karaulu na Svetoj Geri, znajući vrlo dobro da je riječ o hrvatskom teritoriju. Čak je u famozno parafiranom sporazumu Račan - Drnovšek kategorički ustvrđeno da je Sveta Gera i karaula na njoj, neupitno na hrvatskoj zemlji!
Pa ipak svi ti argumenti Slovencima kao da nisu dovoljni! Oni žele više i više, nadajući se da će u toj mutnoj političkoj predstavi ipak uspjeti otkinuti komadić hrvatske zemlje ili mora za sebe. Zato je i više nego glupo s naše strane tvrditi da imamo dobrosusjedske odnose sa Slovenijom, a u proteklih 18 godina sa njima nismo uspjeli riješiti niti jedan problem! Kada je 25.lipnja 1991. Slovenija zaratila sa tadašnjom JNA "operetni rat" trajao je nekih desetak dana. U velikim "bitkama" poginulo je desetak Slovenaca, desetak vojnika JNA i nekoliko šofera bugarske i turske nacionalnosti koji su se našli u koloni kamiona koju je raketirao avion JNA. Nakon te uvertire, Hrvatska, a poslije i Bosna i Hercegovina, preživjele su brutalni rat. Slovenija koja se vrlo jeftino izvukla iz "balkanske krčme" nije se uopće potrudila da svojim dojučerašnjim saveznicima na adekvatan način svo to vrijeme pomogne. A bila je to njena moralna obaveza! No, to ide na teret slovenskih duša. A što se tiče granice Slovenije prema Istri, treba se nadati da će župan Jakovčić izaći čim prije u javnost sa dokazima i neoborivim aktima o našoj međi. I tu istarska politika treba biti daleko ofenzivnija, jer vremena za čekanje više nema.
Po meni, dragi naš slovenski očka može imati dvije granice: ili na mostu na Dragonji ili na kanalu Svetog Odorika. I jedna i druga, Slovencima očito ne odgovara. Zato i nisu spremni izaći na međunarodni sud!