Medijska prekrasna druženja

Medijska prekrasna druženja-71858

STRUGALICA             
Piše : Damir Strugar
Prošlotjedni "Weekend Media festival" održan u Rovinju, bio je prava prigoda da se nakon dugo vremena sretnem sa ljudima sa kojima sam nekad davno radio u zajedničkim redakcijama, pisao, stvarao novine, organizirao najrazličitije manifestacije. Naravno, bila su to sasvim drugačija vremena, ali po meni daleko profesionalnija i novinarski bitnija.

Susret sa starom ekipom novinarskih asova dogodio se u caffe baru "Battana" na rovinjskoj Rivi. Srdačni pozdravi, osmijesi i grljenja, a potom zajedničko fotografiranje za uspomenu. Za našim stolom, po mojoj skromnoj procjeni, okupilo se više od 200 godina novinarskog i medijskog iskustva. Bili su tu bratići Balići : Dragan Balić dugogodišnji urednik na nekadašnjoj Televiziji Zagreb i HTV-u i Ivan Cobra Balić, legendarni umjetnički i modni fotograf. Uz njih  bio je veteranski reporter Televizije Zagreb i HTV-a Boro Vučković, te dugogodišnji radijski djelatnik Franjo Gregurinic. Između svih njih dva najraspričanija vrsna reportera: nekadašnja prva pera "Arene", te mnogobrojnih drugih revijalnih izdanja kuće "Vjesnik" - Milivoj Pašiček i Pavle Pavlović. Naravno, moja malenkost pratila je duhovite i šaljive priče starijih kolega o nekadašnjoj boljoj novinarskoj prošlosti, te o tome kakvo je novinarstvo i kakvi su mediji danas.
   
Tako su naprimjer Pašiček i Pavlović poveli zanimljivu priču o tome zašto se danas koristi termin u medijima "istraživačko novinarstvo", kada su oni to isto radili prije trideset godina, a tada se to tako nije zvalo? Milivoj je podsjetio kako je tada otkrio i intervjuirao živog i zdravog oca Ane Frank, a Pavle se prisjetio da je kao prvi novinar pisao o ukazanju Gospe u Međugorju te pronašao tada osobno njezine vidjelice. Svaki novinar u pronalaženju informacija, vijesti, ljudi i zanimljivih događaja, ujedno je i "istraživački novinar" pa je po njima to danas sasvim bespotreban i suvišan termin. Da ne kažemo bezvezan i glup....
   
Zanimljiva diskusija nastavila se u obližnjoj konobi "Bašton", gdje su se veseloj i raspričanoj novinarskoj ekipi pridružili drugi zanimljivi ljudi. Među brojnima svakako bih izdvojio gospođu Jasnu Vikić. koja je sjedila do mene i od koje sam doznao da je ona osmislila i statički projektirala i sagradila providnu platformu na vrhu Grand Canyona iznad rijeke Colorado u Arizoni. Iz ratnog kaosa devedesetih otputovala je u Ameriku, sa šarmantnim suprugom Rudijem Vikićem, a sada živi u Las Vegasu, gdje je i ostvarila izuzetno zanimljivu stvaralačku i inžinjersku karijeru. Bio je tu i legendarni Vlado Sviben. otac umjetničkog klizanja u Hrvatskoj i čovjek sa sto tisuća fotki s poznatim facama.

Sutradan, uslijedilo je još jedno zanimljivo novinarsko i prijateljsko druženje! Na ručku u Limskom kanalu, u restoranu "Fjord" našli smo se sa sarajevskim skladateljem, dirigentom i nekadašnjim članom "Indexa" Rankom Rihtmanom i njegovom veselom suprugom Sanjom. Sudbina je obitelj Rihtman u onim ratnim godinama iz Sarajeva odvela u daleki Izrael. Tamo su živjeli više od dvadeset godina, gdje je Ranko radio kao profesor na Glazbenoj akademiji, a Sanja kao prevoditelj  engleskog jezika. Posljednjih nekoliko godina na odmor su dolazili u Poreč i na nagovor prijatelja odlučili se i trajno nastaniti u njemu.

- "Svidjeli su mi se ljudi, Istra, Poreč, a posebno me oduševio veliki spomenik narodnom heroju Joakimu Rakovcu, koji me i defnitivno uvjerio da trebam doći živjeti u zemlju tolerancije i mira Istru!" - ispričao mi je zanimljivo svoju životnu odluku o definitivnom preseljenju profesor glazbe Ranko.
   
Na taj način su Rihtmanovi kao friški umirovljenici sredinom ove godine postali stalni žitelji Poreča i Istre, a nama poručili da ih prvom prigodom posjetimo u njihovoj kućici u Poreču. Poziv je, naravno, sa radošću prihvaćen... (REX)