Manifestacija ‘‘Jednakost za sve – u borbi protiv diskriminacije’’ u Bujama

Manifestacija ‘‘Jednakost za sve – u borbi protiv diskriminacije’’ u Bujama-68441

VEČER KOJA NIKOG NIJE OSTAVILA RAVNODUŠNIM
Jednakost za sve – u borbi protiv diskriminacije, naziv je događaja kojeg su u subotu 21.05. organizirali mladi iz udruge “Otvoreno Srce” na prijedlog Lane Ružić kao podrška braći Oršuš i obitelji Ljubej iz Oprtlja. Koncert protiv bilo kakvog oblika diskriminacije, na kojem su građani imali priliku iznijeti svoje mišljenje i ispričati svoja iskustva. Publika je mogla čuti tri svjedočanstva, među kojima je svoju priču ispričao Velimir Oršuš i njegovi udomitelji Mirjana i Davor Ljubej, našla se i priča jedne tek rođene bebe koja, bez preporuka i važnog prezimena, nije bila prihvaćena kao pacijent kod doktora. Pri kraju, uz pratnju dviju lijepih narodnih pjesama, pročitano je pismo podrške izdavačkoj kući Edit iz Rijeke, točnije dnevnim novinama La Voce del Popolo.

Evo, ukratko, što se dogodilo obitelji Ljubej iz Oprtlja i djeci koja su bila udomljena kod njih. 2009. godine braća Velimir i 9-godišnji Leon, nakon samo 13 mjeseci, povjereni su obitelji Ljubej koji žive u Oprtlju. Sve je bilo u redu, djeca su prošla sve faze adaptacije na novu obitelj i novo okruženje. Velimir počinje uspješno pohađati školu, upoznaje nekoliko prijatelja, unatoč nekim predrasudama mještana zbog toga što je Rom. Djeca su odrasli u ozračju sigurnosti i ljubavi, poput prave obitelji, nazivajući svoje udomitelje Ljubej tata i mama. U ovu obitelj stiže još jedno dijete, prema kome se obitelj odnosi sa još više žara jer je potrebna posebna skrb uz česte posjete psihologa i drugo. Sve do srpnja 2014. kada je kao odgovor na anonimne pritužbe o zlostavljanju, uslijedila intervencija radnika Centra za socijalnu skrb Buje i policije, koji su zajedno stigli u Oprtalj i oduzeli djecu obitelji preko noći, govoreći im da idu na izlet. Zapravo, bio je to put bez povratka.

Od tog dana, Ljubeji su preokrenuli cijeli svijet sa odvjetnicima, s pismima upućenim školama, doktorima, gradonačelniku, koji su na strani obitelji. Međutim, ništa od toga. Djeca su data u drugu udomiteljsku obitelj, koji se prema njima nisu odnosili dobro, tj. zlostavljali su ih, te su djeca prebačena u treću udomiteljsku obitelj. Velimir, stariji brat, čini sve kako bi uvjerio odgovorne da su se u Oprtlju osjećali dobro i voljeno. No, nitko ih ne sluša. U veljači ove godine, Velimir postaje punoljetan i vraća se odmah obitelji u Oprtlju gdje je živio 9 godina, te je dočekan otvorenih ruku. Dok je brat i dalje u Ludbregu. U međuvremenu, Velimir je pisao predsjednici Kolindi, ali odgovor nije dobio. Osjeća se napušteno od strane svih institucija. Tu se postavlja pitanje diskriminacije zbog toga što je Rom, također i u Oprtlju svećenik mu nije dopustio da primi sakrament Prvu pričest, pa je morao otići u župu Grožnjan kako bi dobio taj sakrament. Obitelj Ljubej je praktična katolička obitelj. Ovaj dečko je u očaju, supružnici Ljubej još više jer smatraju ova dva brata, svojom djecom i žele da žive zajedno, da ih usvoje. Ova priča nije nikoga u publici, ostavila ravnodušnim.

Prezentirani od Jane Franković i Igora Opačka, na pozornicu su nastupili zborovi i vokalne skupine “Armonia” iz ZT Vižinada, “Parentine” iz ZT Poreč, “Arpa” iz ZT Višnjan, koje sve vodi maestro Marko Ritoša, klapa “Rožice” iz Marušića, “Nigrignanum” iz ZT S. Domenica, Cristina Lubiana i Romina Peti kao predstavnici udruge “Mali Veliki mikrofon” iz Buzeta, te grupa “Quei de mureto” iz ZT Buje. Norma Acquavita, kao predstavnica posljednje grupe, pročitala je pismo podrške novinama La Voce del Popolo, izdavačke kuće Edit iz Rijeke zbog ukidanja polovice sredstava što su dobivali od Republike Hrvatske i da se ne slažu sa odlukama ministra, jer kao manjina koja je na ovim prostorima od pamtivijeka, već 72 godine ima jedan dnevni list, jedan dvotjednik, jedan dječji mjesečnik i jedan tromjesečnik za kulturu i tako mora i ostati. (Rex)