Mali abecedarij istarskih jela

Mali abecedarij istarskih jela-102088

SVE ŠTO TREBATE ZNATI O ISTARSKOJ KUHINJI
Strastveni ste gurman i želite upoznati Istru na sebi svojstven način? Ovdje ćete dobiti pregled ukusnih i tradicionalnih jela koja ne smijete propustiti. Kako nalaže istarska tradicija, naglasak je isključivo na prirodnim sastojcima, mesu i ribi, samoniklom bilju, aromatičnim začinima i sezonskom povrću. Kroz gurmansko putovanje plavom i zelenom Istrom prepoznat ćete neke zanimljive povijesne, zemljopisne i klimatske specifičnosti poluotoka.

Plava Istra

Zastanete li u nekom od cijenjenih restorana na obali, isprobajte svježe plodova mora. Ružmarin, peršin, lovor i istarsko maslinovo ulje učinit će vaše jelo posebnim. A aromatična i nježna istarska malvazija mamit će vas da kušate još.

Brodet - tradicionalno jelo od ribe. Izvorni brodet priprema se od najmanje 7 vrsta ribe uz dodatak školjki, vina, rajčice, češnjaka te listova lovora, peršina i kadulje.

Buzara - drevni način pripreme plodova mora kojim se uz dodatak češnjaka, peršina, maslinova ulja i vina nastoji sačuvati svježi, izvorni okus namirnice (ribe, rakova ili školjki). Najpoznatije su buzare od rakovica, škampi i dagnji.

Crni rižoto od sipa - sipa je morski glavonožac koji ima posebno mjesto u tradicionalnoj istarskoj kuhinji. Najjednostavnije i najpoznatije jelo od sipe je crni rižoto zbog kojeg ćete rižu zavoljeti na posve drugačiji način.

Jadranska lignja - Najcjenjenija je od svih vrsta glavonožaca u Istri. Najcjenjenije su one ulovljene posebnom udicom (peškafondom). Zbog delikatnog okusa mora, mogu se pripremati na najrazličitije načine – na žaru, pržene, punjene, s octom, ljutim papričicama i aromatičnim travama ili s nekoliko kapi limuna i malo vlasca.  Kušajte je na Danima jadranskih lignji u sjeverozapadnoj Istri.

Novigradske kapešante – školjka Jakobova kapica. Smatra se jednom od najukusnijih školjaka na svijetu zbog miješanja slane morske vode sa slatkom riječnom vodom u novigradskom akvatoriju. Mišić školjke odličan je pečen, gratiniran ili sirov. Kušajte ih na Danima školjaka u sjeverozapadnoj Istri.

Kamenica – školjka koja se još od Rimljana smatra delikatesom. Meso joj je izuzetno hranjivo, a najukusnija je zimi. Najčešće se jede sirova s nekoliko kapi limunova soka.

Rakovica – veliki rak s morskog dna i vrhunska morska poslastica. Ima nježno i slatkasto meso. Priprema se većinom u salati servirana u oklopu s maslinovim uljem, češnjakom, peršinom i limunom ili na buzaru.

Srdela – ukusna sitna plava riba, hraniteljica generacija istarskih ribara i njihovih obitelji. Najbolje ju je kušati pripremljenu na žaru, a kao specijalitet nudi se usoljena ili marinirana.

Savudrijska švoja (list) – vrhunska bijela riba i jedan od simbola sjeverozapadne Istre. Kušajte je u brojnim varijantama na Danima švoja – carpaccio, juha, s bijelim tartufom, s domaćom tjesteninom.

Škampi – ukusni rakovi iz obitelji hlapova. U Istri se spremaju na mnogo načina: na buzaru, na roštilju, pohani, s rižom i tjesteninom. Možda će vas zanimati i u sirovoj varijanti.


Zelena Istra

Navede li vas put u zelenu unutrašnjost Istre, na jedan od tipičnih istarskih brežuljaka, najbolje će vam prijati tradicionalna kuhinja istarskih konoba i agroturizama. Kušajte jela od mesa i tjestenine u društvu domaćih istarskih vina – terana i merlota i istarskog maslinova ulja. Uz pucketanje vatre iz kamina, miris peke i vedrinu domaćina, osjećat će se kao kod kuće.

Čripnja (istarska peka) – jela pripremljena pod čripnjom (obla limena ili zemljana posuda) na otvorenom ognjištu posebnog su okusa i peku se do nekoliko sati. Dok ste u Istri, obavezno isprobajte meso, ribu ili domaći kruh na ovaj starinski način.

Divlja šparoga – samonikla tanka biljka, gorkasto-aromatičnog okusa jedna je od najpoznatijih predstavnica istarske kuhinje. Bere se u proljeće i koristi u brojnim jelima s domaćom tjesteninom i u fritajama. Kušajte je na Danima istarskih šparoga.

Fritule – istarska slastica nalik malim krafnama. U istarskim domovima najčešće se radi u danima posta, na Badnjak i u vrijeme mesopusta.

Fuži – tradicionalna istarska tjestenina od tanko izvaljanog tijesta, cjevastog oblika, veličine 3-5 cm. Najčešće se poslužuje uz umak od tartufa, gulaš od divljači ili domaće kokoši i sa šparogama.

Istarska fritaja – omlet od domaćih jaja sa sezonskim namirnicama poput šparoga, tartufa, pršuta, kobasica, gljiva…

Istarska supa – prepoznatljiv predstavnik stare istarske kuhinje. Priprema se na način da se u bukaletu (bokal) stave šećer i papar, a potom ulje i zagrijano vino. Prepečeni domaći kruh (na roštilju) se do pola umoči u vino i tako servira. Ovim energetskim napitkom nekad su se hranili istarski seljaci, a davao se i bolesnicima za brži oporavak.

Istarske kobasice – tradicionalan proizvod od biranih dijelova svinjskog mesa, s domaćim vinom (istarskom malvazijom), morskom soli, paprom, češnjakom, ružmarinom i lovorom.

Istarski pršut – zaštićeni suhomesnati proizvod od svinjskog buta koji se obrađuje na tradicionalan način - suho salamuren i sušen na zraku u prirodnim klimatskim uvjetima, bez dimljenja.

Istarski tartufi – gomoljasta podzemna gljiva specifičnog okusa i visoke cijene pravo je gurmansko blago Istre. Pripisuju joj se svojstva afrodizijaka, aromatična je i bogata važnim mikronutrijentima. Najbolje ćete je doživjeti naručite li istarske fuže ili pljukance s crnim ili bijelim tartufom, ribu ili kozice s bijelim tartufom, biftek s ribanim tartufom, sladoled od tartufa ili čokoladnu tortu s maslinovim uljem i tartufima.

Istarski žgvacet – istarski gulaš od komadića mesa (kokoši, goveda, divljači) u gustom umaku. Najčešće se poslužuje uz domaću tjesteninu ili palentu.

Istarsko govedo (boškarin) – autohtona pasmina goveda koja se uzgaja na istarskim pašnjacima (simbol regije). Meso se priprema kao carpaccio, uz tipičnu istarsku tjesteninu ili kao odrezak.

Kroštule – tradicionalan hrskavi kolač koji se priprema od brašna, jaja, šećera, vrhnja i rakije. Tijesto se reže u trake i oblikuje, a potom prži u dubokom ulju. Nezaobilazan detalj na svim svečanostima u Istri.

Maneštra – tradicionalna istarska gusta juha čiji su osnovni sastojci grah, krumpir i sušeno meso. Dodatkom glavne namirnice mijenja se i naziv maneštre, pa tako imamo maneštru od bobići (s kukuruzom), jotu (s kiselim kupusom), grah s kiselom repom, bijelu maneštru od ječma, maneštru od koromača…

Njoki – knedlice od tijesta napravljenog od kuhanog krumpira, jaja, ulja i soli. U Istri se najčešće poslužuju uz goveđi gulaš, gulaš od divljači ili domaće kokoši.

Ombolo – dio svinjskog kotleta odvojen od kosti, začinjen solju, mrvljenim paprom i listićima lovora, sušen na vjetru. Najčešće se poslužuje uz kiseli kupus i domaće kobasice.

Panceta – svinjska potrbušina natrljana mješavinom soli, papra i mljevenog lovora te sušena u obliku ploča ili rola. Najčešće se poslužuje kao hladno predjelo, a odlična je i kao dodatak umacima i fritajama.

Pljukanci – tradicionalna istarska tjestenina vretenastog oblika od brašna i jaja. Priprema se brzo i jednostavno trljanjem među dlanovima. Kušajte je u raznim varijantama - sa šparogama, vrganjima, tartufima, gulašem ili samo s maslinovim uljem i ovčjim sirom.

Posutice – domaće tijesto rezano na kvadratiće. Najčešće se poslužuje s bakalarom ili drugim tradicionalnim istarskim umacima.

Ravioli – domaće tijesto punjeno finim nadjevima od sira, mesa, špinata, šparoga pa čak i oraha.

(rex)