Ljeto je vrijeme kada stalno možemo gledati i vježbati svoja stopala

Ljeto je vrijeme kada stalno možemo gledati i vježbati svoja stopala-79296

VJEŽBANJE S MORENOM
Pravo je vrijeme za stvaranje zdravih navika nas odraslih i djece ali i za naše međusobno povezivanje. Hodajte bosi po raznim podlogama, masirajte stopala valjcima ili lopticama, podižite se na prste, masirajte i gazite si ih međusobno (da probudite mišiće, poboljšate cirkulaciju i povećate mobilnost malih zglobova stopala i gležnja), radite ravnotežne jednonožne vježbe (dodavanje lopte dok stojite na jednoj nozi jer ima djece koja to ne mogu, a to je znak da nešto nije u redu kao i nemogućnost čučnja s petama na podu. Svako treće dijete od šeste godine ne može napraviti ove osnovne pokrete koji su anatomski ključni za preživljavanje ljudske vrste te kasniji rast i razvoj).

Bebama nemojte preskakati razvojne faze ( rolanje, puzanje, sjedenje, dizanje. Ne požurujte ih da prohodaju, ne stavljajte djecu prebrzo u cipele, često preuske i sa ulošcima).

Ako stopalo ne funkcionira kako treba, zglob nije mobilan i sile se ne mogu pravilno apsorbirati, pa će se desiti poremećaji u cijelom tijelu, a uspješnost u igri, kretanju, vježbanju ili sportu biti će smanjena ili onemogućena.

Slika 1. Sjednite se savijenih nogu i sa rukama iza tijela. Udahnite i uspravite trup. Izdahom podignite zdjelicu od poda i podignite se visoko na polu prste. Ponovite šest puta.

Slika 2. U poziciji koja vam najviše odgovara odvojite jedno stopalo od poda. Stisnite prste kao da držite njima olovku i  pomičite stopalo iz gležnja gore-dolje bez da opustite stisak prstiju. Deset ponavljanja stisnutih prstiju pa deset ponavljanja raširenih prstiju ili kako napredujete do dvije minute.

Slika 3. U paru sjedeći spojite svoje tabane sa djetetovim. Kroz deset ponavljanja i pravilno disanje naizmjenično gore- dolje jedan gura dok drugi daje otpor. Zamijenite uloge.

Slika 4. Masaža stopala vrlo je važna za njihovo osvještavanje i cirkulaciju. Prvo ih samo prstima češljajte prema gore deset puta, a zatim prstima ruku razdvojite prste noge, kao kod lakiranja i savijajte i opružajte zglobove članaka prstiju kako biste opustili prostore između njih kroz deset ponavljanja sa svakom nogom.

Slika 5. i 6. Ova vježba će biti sigurno najneugodnija, ali i jako korisna da se opuste mišići gornjeg dijela stopala i gležnja koji su ljeti opterećeni nošenjem japanki i raznih natikača. Možete ju raditi u stajanju, sjedenju ili kleku. Naš primjer ide iz četveronožnog kleka (pozicija psa ili mačke). Koljena su ispod kukova, a ruke ispod ramena dok je trup izdužen. Udisajem još jače izdužite trup i što više možete savijte nožne prste (grčevi koji se mogu javiti normalna su pojava i nemojte zbog toga odustati od vježbe, samo napravite pokret širenja prstiju da ga neutralizirate). Izdisajem polagano odignite koljena od podloge i prenesite težinu tijela preko ristova na gornji dio prstiju. Ukoliko je jako bolno, kruto i ne mobilno vježbu radite u sijedu (prvo odignite petu i srednji dio tabana od poda da ostanete oslonjeni samo člancima prstiju, zatim polagano nastavite pokret kao da radite ˝kolut naprijed˝ stopalom dok vam se prsti ne podvuku i saviju. Obrnutim putem stopalo vraćatite na pod). Ponovite šest do osam puta i ne dozvolite da vam pete odu na van.

Uživajte u osjećaju osviještenih, mobilnih i probuđenih stopala koja će vam osigurati više ravnoteže, kvalitetniji hod ili trk.       

(REX)