Mondine, čiji naziv dolazi od talijanskog glagola mondare u značenju oguliti, oljuštiti ili očistiti, bile su..."/>

Koncert ‘Zbor Praksa pjeva/canta le Mondine’

Koncert ‘Zbor Praksa pjeva/canta le Mondine’-110137

CIRCOLO, PETAK, 18.9. U 19 SATI
Zbor Praksa vas poziva na koncert "Zbor Praksa pjeva/canta le Mondine", u petak, 18.09. u pulskoj zajednici talijana Circolo s početkom u 19 sati.
Mondine, čiji naziv dolazi od talijanskog glagola mondare u značenju oguliti, oljuštiti ili očistiti, bile su sezonske radnice u rižinim poljima, posebno u talijanskoj dolini rijeke Po od kraja 19. do kraja prve polovice 20.stoljeća.

Posao monde bio je izuzetno naporan zadatak, a uglavnom su ga obavljale žene najsiromašnijih društvenih slojeva, iz Emilije-Romagne, Veneta, Lombardije i Pijemonta, radeći u sjevernoj Italiji, uglavnom u Vercelliju, Novari i Paviji. Radnice bi sate provodile bosih nogu u vodi do koljena i savijenih leđa. Da bi se zaštitile od insekata i sunca, nosile bi šal i kapu širokog oboda i kratke hlače kako ne bi smočile odjeću.

Surovi uvjeti rada, dugi sati i vrlo niske plaće doveli su do stalnog nezadovoljstva i vodili, ponekad i do pobunjeničkih pokreta i nereda u ranim godinama dvadesetog stoljeća. Borbe protiv nadzornih „padrona“ bile su još teže s velikim brojem tajnih radnika koji su bili spremni još više kompromitirati ionako niske plaće samo da bi dobili posao. Opisani su kao crumiri (štrajkbrejkeri).

Njihovi štrajkovi rezultirali su narodnim prosvjedima. Zahtjevi prosvjednika konačno su zadovoljeni između 1906. i 1909. godine, kada su se sve općine provincije Vercelli morale pridržavati ograničenja od 8 sati umjesto 12.

Da bi olakšale težak posao, radnice su pjevale, izmišljale su nove pjesme, na poznatim melodijama su pjevale drugačije riječi, no pjevale su i političko-socijalne pjesme, anarhističke te antifašističke pjesme. Pjesma im je tako ritmizirala i olakšavala rad u takvim uvjetima.

Zbor Praksa im je odlučio posvetiti jedan koncert u kojem će pjevati njihove pjesme.

(Rex)