Kako si pomoći kod bolova u srednjem dijelu leđa

Kako si pomoći kod bolova u srednjem dijelu leđa-94905

VJEŽBANJE S MORENOM POGLAJEN CARIĆ
Najčešći problemi s kralježnicom manifestiraju se u donjem-lumbalnom, srednjem-među lopatičnom i gornjem ili vratnom području. U Body tehnici niti jedan segment kralježnice i tijela ne promatramo izolirano jer se nijedan pokret ili kretnja ne dešavaju samo u jednom dijelu tijela ili segmentu kralježnice. Tijelo je nedjeljiva i integrirana cjelina. Međutim želim da boljom osvještenošću i povezanošću s određenim dijelom tijela ili kralježnice osjetite što se njemu dešava. Kada su prisutni bol ili napetost prvi korak u samopomoći je opustiti se i osvijestiti dijelove tijela.

Ne raditi vježbe za jačanje i istezanje mišića ako uopće ne znate i ne možete locirati mišić ili dio tijela. Svjesna sam da kada postoji bol i nelagoda svi želimo da ona već sada, ovaj trenutak nestane. Ali nažalost bez vlastitog svjesnog angažmana i truda da upoznate svoje tijelo to se neće dogoditi. Srednji, među lopatični dio leđa je zbog lošeg držanja, nepravilnog disanja i stalno izgurane glave prema naprijed potpuno neosvješten, krut, napet i ˝uspavan˝. Da bi ste probudili taj segment tijela i kralježnice morate se svjesno, svojim mislima i glavom povezati s njime.
 
Slika 1. i 2. Legnite se na leđa i noge pod pravim kutom naslonite na zid ili stolicu. Opustite cijelu kralježnicu, ruke su opuštene uz tijelo i glava u sredini jednako udaljena od vaših ramena lijevo i desno. Pravilno i osvješteno dišete. Kada ste se opustili, na udisaj pokušajte pronaći svoja ramena, polako i bez grča ih lagano pritisnite u pod. Pritom bi se vaša rebra i prsna kost trebali proširiti prema gore. Polako i bez napora samo budite u mislima povezani s tim dijelovima tijela.

Na izdisaj se tijelo treba opustiti, a vaša ramena odvojite od poda. Osjetite prostor između ramena i lopatica. Kroz sljedeći udah taj prostor pomicanjem ramena u pod želite suziti pomicanjem lopatica jednu prema drugoj. Ponovite osam do deset puta ili više, polako, opušteno i nježno. Želite osjećati taj dio tijela, a ne jačati mišiće. Prvi korak u vježbanju je razbuditi uspavan živčani sustav, opuštanjem mišića koji stišću krvne žile i živce dovesti kisik i hranjive tvari, struju u djelove koji spavaju.

Slika 3. i 4. Okrenite se u bočnu ležeću poziciju. Trup je izdužen, glava u produžetku, a noge savijene pod pravim kutem. Na polagani udisaj pomičite svoje gornje rame, lopaticu i ruku prema natrag. Neka i glava bude povezana i opušteno prati pokret. Vaša gornja strana tijela će se nježno i malo zarotirati prema natrag. Slušajte i osjećajte pomicanje lopatice i toniziranje stražnjih mišića. Na izdisaj rame, lopaticu i ruku polagano pomičite prema naprijed, ispred osi tijela. Osjetite stražnju stranu kako se opušta i otvara, a prednja se tonizira. Nemojte ništa stiskati i napinjati. Samo opušteno i s pažnjom radite pokret. Ponovite osam do deset puta ili više pa ponovite na drugoj strani.

Slika 5. i 6. Iz iste bočne pozicije tijela na udisaj klizećim pokretom svoje gornje rame i lopaticu približavajte uhu. Ne s grčem i silom nego svjesnim otpuštanjem mišića s donje strane lopatice i širenjem među rebrenih prostora. Pritom pazite da vam se i onako napeti i zgrčeni mišići između vrata i ramena dodatno ne stisnu. Pokret radite samo dok osjećate povezanost i ugodu. Izdisajem svoje gornje rame i lopaticu klizeći udaljavajte od ramena. Osjetite mišiće ispod lopatice i između rebara kako se skupljaju i toniziraju, a mišići između vrata i ramena se opuštaju.

(rex)