Kajin: Vlada vodi politiku “Vi rušite nas, a mi ćemo vas”

KONFERENCIJA ZA MEDIJE DAMIRA KAJINA
Saborski zastupnik IDS-a, Damir Kajin danas je u zgradi Istarske županije u Pazinu održao konferenciju za medije na kojoj se osvrnuo na tri aktualne teme, smanjenje RTV pristojbe, dug Ljubljanske banke i uvođenje poreza na imovinu. "Nakon što se u Šprajcovom Dnevniku, 9. lipnja, HRT definitivno svrstava iza radničkog referenduma, pomislio sam nećete dugo. To se i dogodilo. Nije prošlo 24 sata i Vlada je odgovorila: "Vi rušite nas, a mi ćemo vas", istaknuo je Kajin.
Kaže da je ova mjera zasigurno najjači izborni potez HDZ-a po načelu "ako HRT nije HDZ-ov servis, onda nema potrebe ni da postoji javni servis".
Jasno da treba smanjivati parafiskalna davanja, kojih danas ima preko 250, za koje se 2005. izdvajalo oko 5 milijardi kuna. Danas se izdvaja nevjerojatnih 12 milijardi kuna, ali ove mjere HDZ-a su politika uništavanja svih koji imaju bilo koju autonomiju, pojasnio je Kajin.
Ako Vlada podrži u zahtjevima komercijalne televizijske postaje to će biti gašenje HRT-a kao javnog servisa za kojeg će biti odgovorna vlada, a partnera će pronaći u zahtjevima komercijalnih televizija. Jasno je da nakon ovoga vlada ne može građanima nanovo nametnuti obvezu plaćanja HRT-ove naknade od 80 kn.
Ističe da su građani solidarni sa HRT-om, ali između svojih 20 kn mjesečno i načela opstanka nacionalne TV, odabrat će 20 kn mjesečno. Bez da komercijalne televizijske postaje budu solidarne sa HRT-om, HRT neće uspjeti.
Ukoliko novaca ne bude bilo doći se do smanjenja plaća, ukidanja regionalnih centara, otpuštanja, pad kvalitete programa, nemogućnost servisiranja obveza te bijeg najboljeg kadra. Međutim i HRT se mora restrukturirati, ali se ne može restrukturirati od danas do sutra jer to bi ugrozilo egzistenciju tisuća ljudi.
Nakon ovog prijedloga Vlada ne smije pretplatu vratiti na 80 kn, već razliku treba namiriti iz proračunskih sredstava. "Bitka za opstanak HRT-a je bitka za demokraciju", rekao je Kajin.
Što se tiče Ljubljanske banke, Kajin kaže da je to još jedan dokaz da Pahoru nije za vjerovati te dodaje da je dosta ucjene. A ujedno je i dokaz da je Jadranka Kosor pogriješila glede arbitraže. Dala je 150 km2 mora, a da druga strana nije učinila nikakvu protuuslugu, čak ni vratila novac pokradenim štedišama Ljubljanske banke.
"Nije Sloveniji bitno da Nova Ljubljanska banka uđe u Hrvatsku. To je samo paravan. To je paravan da kroz sukcesiju, zemlje bivše Jugoslavije plate slovensku pljačku Hrvatskih, ali i srpskih, bosanskih i makedonskih štediša.
Ako Hrvatska na to pristane, računa Pahor, onda će Beograd, Sarajevo i Skoplje pristati na ucjenu. U tom slučaju Ljubljana neće morati platiti ni centa za pljačku 2 ili 3 milijarde eura. To će platiti sirotinja novcem, zlatom i imovinom koja je ostala na blokirana na jugoslavenskim računima. To je bit operacije Ljubljanska banka. Dogodit će se da će se sva raspoloživa imovina na taj način pretočiti Sloveniji", rekao je Kajin.
Napominje da je obveza Ljubljanske banke prema štedišama i državi Hrvatskoj otprilike 900 milijuna DEM-a, sa kamatama od 1991., 1992. do danas.
Ističe da nikome nije više stalo do dobrosusjedskih odnosa, nego Istrijanima te dodaje da ove ucjene Pahora vrijeđaju, kao i nesposobnost hrvatskih političara da to prepoznaju.
"Ljubljanska banka tj. Slovenija mora vratiti novac. I ja sam za da se poštuje odluka HNB-a", pojašnjava Kajin.
Za porez na imovinu kaže da je taj porez definiran porezom na sirotinju, na ljude koji su se cijeli život odricali da bi svojima nešto ostavili, a sada će im se uzeti sve što imaju.
"Neće taj porez plaćati tajkuni. Oni su se za to davno pobrinuli i znatan dio imovine prebacili u Švicarsku, Djevičanske otoke. Ovaj porez je dokaz da je država pred bankrotom. Neka država uzme tajkunima, neka oporezuje monopole, a ne da im ne naplaćuje ni turističko zemljište", zaključio je Kajin. (REX)