Jakovčić: Ne potaknemo li razvoj otoka Europa će izgubiti svoj identitet

Jakovčić: Ne potaknemo li razvoj otoka Europa će izgubiti svoj identitet-65248

JAKOVČIĆ ZA POTICANJE RAZVOJA OTOKA I DECENTRALIZIRANI PRISTUP EU FONDOVIMA
Zastupnik IDS-a u Europskom parlamentu Ivan Jakovčić u ime Kluba zastupnika ALDE-a na plenarnoj sjednici raspravljao je o važnosti razvoja otoka te o potrebi izravnog pristupa lokalnih i regionalnih vlasti sredstvima iz EU razvojnih fondova. Jakovčić se posebno zauzeo za poticanje razvoja malih i srednjih otoka koji su suočeni s velikim poteškoćama u području zapošljavanja, prometne povezanosti i depopulacije.    

Ivan Jakovčić, zastupnik u europskom parlamentu (ALDE-IDS)
“Otoci nisu samo statistička kategorija. Otoci su život. Nažalost to je život u jednosmjernoj ulici jer sa otoka stanovnici odlaze. Želim posebno naglasiti poteškoće s kojima se suočavaju mali i srednji otoci. Na njima je život daleko teži nego na velikim otocima. Hrvatska je jedna od zemalja koja ima iznimno velik broj nastanjenih malih i srednjih otoka. Poteškoće života na tim otocima očite su u svim segmentima. Izgubimo li identitet naših otoka izgubit ćemo identitet mnogih zemalja članica. Na kraju ćemo izgubiti identitet Europe čija je kolijevka na otocima.”

Jakovčić je inicijator Usmenog pitanja Europskoj komisiji i usvajanja Rezolucije o ulozi lokalnih i regionalnih tijela vlasti u europskim strukturnim i investicijskim fondovima. Jakovčić smatra da se EU premalo bavi lokalnim i regionalnim vlastima. Kad je riječ o korištenju EU fondova lokalne i regionalne vlasti su u podređenom položaju u odnosu na državnu administraciju. Uslijed ekonomske krize proteklih je godina ojačan trend dodatne centralizacije javnih sredstava u korist središnjih vlasti. Jakovčić je na plenarnoj sjednici ukazao na važnost izravnog pristupa lokalnih i regionalnih vlasti sredstvima iz EU razvojnih fondova.

Ivan Jakovčić, zastupnik u europskom parlamentu (ALDE-IDS)
“Cijelu svoju političku karijeru posvetio sam jačanju jedinica lokalne i regionalne samouprave. Jače općine, gradovi i jače regije za mene su uvijek značile i bolju kvalitetu življenja.
U tom kontekstu naglašavam da princip supsidijarnosti nema alternative i moramo ga provesti do kraja. Europska praksa pokazuje da najdecentraliziranije države poput danske imaju najviši rast i životni standard. S druge strane, najcentraliziranije zemlje, poput moje Hrvatske ili Grčke, imaju velike razvojne probleme. S time je povezan i ključni problem, a to je apsorpcijska moć korištenja novca iz EU fondova. Podaci pokazuju da visoko centralizirane zemlje nemaju kvalitetnu apsorpcijsku moć. Zato se maksimalno zalažem za izravni pristup gradova i regija europskim fondovima. Često se nacionalne vlasti natječu s lokalnim i regionalnim vlastima u povlačenju novca iz tih fondova. Omogućimo li lokalnim i regionalnim vlastima izravan pristup EU fondovima i drugim izvorima financiranja siguran samo da ćemo podignuti kvalitetu i sigurnost življenja u mnogim gradovima i regijama. Naglašavam i važnost financiranja prekogranične suradnje gdje imamo odlična iskustva. IPA Adriatic jedan je od takvih primjera dobrog načina financiranja prekogranične i makroregionalne suradnje. Rješavanjem tog pitanja Europska će komisija moći pokazati veću senzibiliziranost za lokalni i regionalni razvoj.”
(Rex)