Izrađuje se Plan upravljanja Potokom i prijedlog uređenja

Izrađuje se Plan upravljanja Potokom i prijedlog uređenja-57054

TISKOVNA KONFERENCIJA UDRUGE ''NAŠ POTOK''
Iz Udruge ''Naš potok'' su na današnjoj tiskovnoj konferenciji poručili su iznijeli podatak da su prije 15 mjeseci peticijom u ime više tisuća građana spriječili štetan projekt Hrvatskih voda, nakon čega je s radom počeo Radni tim za uređenje Pazinčice. Od tada se Radni tim u sastavu predstavnika Grada, TZ Središnje Istre, Nature Histrice, Hrvatskih voda i građanske inicijative "Naš Potok" sastao deset puta. Jedan od rezultata tih sastanaka je odluka o izradi Plana upravljanja za koji su se osigurala sredstva u proračunu za 2015. godinu.

   Veći dio Plana izradit će Natura Histrica, veći doprinos izradi dat će i Turistička zajednica središnje Istre te, u nešto manjem obimu, Grad Pazin i Hrvatske vode, dok će Građanska inicijativa "Naš Potok" u izradi Plana sudjelovati volonterski. Plan upravljanja po svom sadržaju ne definira što će se negdje napraviti već pod kojim uvjetima se to smije učiniti, a ujedno će se u jednome dokumentu nalaziti opći podaci (kartografski prikaz, vlasništvo, fotografski prikaz, granice parcela i zona), fizički okoliš (geologija, hidrologija, klima, tla...), biotički okoliš (biljne i životinjske zajednice, staništa i ekosustavi, krajobrazi...) te društveno –gospodarske i kulturološke informacije (arheološki i povijesni podaci, povijesno značenje i interesi, sadašnja namjena, obrazovne aktivnosti, rekreacije, turističke aktivnosti itd..).

   Oko uređenja pojedinih dijelova Potoka, već nekoliko mjeseci rade na prijedlogu uređenja kojeg će, nakon dovršetka Plana upravljanja, predstaviti njihovim sugrađankama i sugrađanima.

Pazinska Jama - godinu dana čekanja:

   Jedna od aktivnosti Radnog tima koja je detektirana i usvojena još na prvom sastanku 12.veljače 2014. godine je i čišćenje Pazinske jame. Radni tim za uređenje Pazinčice, u suradnji
s Hrvatskim šumama i speleolozima, razmatrao je mogućnost čišćenja Pazinske jame od trupaca koje voda donosi na ulaz u Jamu i u samu Jamu što predstavlja opasnost jer se u Jami nakupljaju i mogu izazvati njezino začepljenje. Prilikom razmatranja te problematike zaključilo se da je prije samog čišćenja navedenih trupaca potrebno izvesti sanitarnu sječu stabala u ponoru, a prvenstveno na parcelama prije mostića „Vršić“ (iza okuke), kako bi se spriječilo daljnje rušenje stabala i nakupljanje trupaca u Jami.

   Dakle, na prvom sastanku Radnog tima u veljači 2014. spominje se sanitarna sječa stabala. Na teren se otišlo već 27.3.2014. sa svim akterima (Radni tim, Speleološka društva i Hrvatske šume koje je predstavljao upravitelj istih, Krešimir Jakupak). No, dopis Hrvatskim šumama, u kojem navodi katastarske čestice u vlasništvu Grada, na kojima je potrebno izvršiti doznaku stabala, procijeniti količinu drvne mase i troškove piljenja i izvlačenja iste, kao i prijedloge o načinima i tehnologiji provođenja radova, Grad šalje tek više od četiri mjeseca kasnije - 6. kolovoza 2014.

   Kako sastanka Radnog tima nije bilo već četiri mjeseca, u nekoliko su se navrata Gradu pismeno obraćali s istim pitanjem – kad će Hrvatske šume odraditi obećano?! Odgovor je bio uvijek isti, oni će izaći na teren kad budu za to imali vremena. Danas su u udruzi ''Naš potok'', nakon javne najave ove konferencije za medije, dobili dopis od Grada s povratnom informacijom od Hrvatskih šuma. Navodi se kako će doznaka stabala i troškovnik za sječu i izvlačenje biti gotov do 15. travnja 2015. godine.

Uzrok zagađenja Potoka još uvijek nepoznat:

   Bliži se i sezona kupanja na Potoku, a po pitanju zagađenja još uvijek nema novih informacija. Od prve vijesti o analizi vode i zagađenju prošlo je 9 mjeseci, a poduzete su samo povremene analize vode od kojih su neke potvrdile da zagađenje postoji i dalje. I dalje zahtijevamo testiranje kvalitete vode na više lokacija na Pazinčici te otkrivanje i uklanjanje uzroka zagađenja Potoka. U udruzi traže da se Grad Pazin, Hrvatske šume i Hrvatske vode trgnu i ispune preuzete obaveze. Rex