Izmišljeni pedofili?

DRAGO EXPRESS
Piše: Drago Pilsel
U novom broju tjednika ''Globus'', penzionirani svećenik don Živko Kustić, ipak, vrlo aktivan novinar, kolumnist ''Jutarnjeg lista'', kao dugogodišnja siva eminencija zagrebačkog Kaptola i svojevrsni generalni sekretar komisije za ideološka skretanja CK Katoličke crkve, daje šokantne izjave i kaže da su pedofilske afere ''ateistička urota protiv Crkve i pape''. Kustić pojašnjava: ''Postoje organizirane snage koje svuda na svijetu promišljeno i sustavno rade protiv Crkve i protiv kršćanstva uopće po logici: ne možemo popovima ništa, sada ćemo ih uloviti da se s djecom seksaju!''

Ali don Živko, već u poznim godinama, ili je zločest ili nešto bitno zaboravlja: svećenike se odista ulovilo u seksu s djecom!!! O tome svjedoči i sâm Bendikt XVI. u nedavnom pismu irskim katolicima.

Za Kustića znamo: on voli relativizirati činjenice. No, ovih dana, mnogi pišu o tome kako u svakom zanimanju ima pedofila. Mahnito se hvataju za neke statističke podatke koji govore o tome kako pedofila ima čak i više u nekim drugim zanimanjima te kako se pedofilija u Crkvi koristi samo kao napad na jedinu moralnu instituciju koja govori o pravim vrijednostima. No, zaboravljaju da, ako bi to čak i bila istina, grijeh takvog premrežavanja zločinaca i onih koji te zločince štite, a zločine zataškavaju, dosada nije zabilježena ni u jednoj organizaciji i ni u jednom zvanju. Desetljećima su se ti zločini zataškavali, gurali pod sada već premali crkveni tepih, i morali su doći jednom na naplatu.

Zauzeti kršćanski novinar Hrvoje Cirkvenec, na portalu kriz-zivota.com, piše ovako: '' Dakako da Crkva nije zločinačka organizacija i nikad neću relativizirati svećeničko poslanje kroz koje danas stotine svećenika upravo u ovom trenutnu kada čitate ovaj tekst pomažu brojnim vjernicima diljem svijeta, dajući im duhovnu snagu i duhovnu hranu kroz sakramente, govoreći o ljubavi i svim drugim trajnim, pozitivnim i temeljnim vrijednostima. No, s druge strane nikada neću relativizirati odgovornost koju je Joseph Ratzinger imao i trenutno je ima, počevši od Münhenske nadbiskupije, preko Kongregacije za nauk vjere u kojoj je kao pročelnik znao provoditi razne akrobacije po pitanju pojavljivanja seksualnih skandala, pa sada do Rimske biskupije u kojoj je biskup s titulom nasljednika apostola Petra''.

Teologinja Anna Marija Gruenfelder na istome portalu upozorava da, pod utjecajem karizmatskih pokreta u Katoličkoj crkvi i njihove bliskosti s papama Ivanom Pavlom II. i Benediktom XVI., profilira se lik svećenika ''nadčovjeka''. Povijesna iskustva govore u prilog bojazni da će nadčovjek zlorabiti svoju moć, a zloporabu smatrati svojim pravom. Nisu li sva dosadašnja iskustva, pita ona, bila dovoljno upečatljiva da spriječe kultno veličanje svećenika odnosno čovjeka?

Zaboravljivome ili zločestome don Živku Kustiću treba napisati ovo: priznajemo li iskrenost Papinoj sućuti žrtvama i – u suprotnost s njom – Papinim strogim riječima upućenim počiniteljima, ne može se ipak previdjeti činjenica da je Papa propustio promišljati svoju vlastitu suodgovornost. Riječ je o dokumentu iz 2001. godine, ''Delicta graviora'', potpisanom od samog Josepha Ratzingera, tadašnjeg pročelnika Kongregacije za nauk vjere, koji žrtvama u istražnim postupcima zbog pedofilije nalaže striktnu šutnju i prekršiteljima zapovjedi šutnje prijeti kaznom izopćenja.

Pošto sumnjam da će Kustić prihvatiti moje argumente, nudim mu riječi njegova kolege dominikanskog svećenika dr. Frane Prcele koji službuje u Berlinu a izrečene su na Hrvatskome radiju u emisiji ''Susret u dijalogu''. On veli da u cijeloj ovoj situaciji najčudnije je što su govor o pedofiliji među svećenicima potaknuli mediji. Strategija Crkve bila je zataškavanje, a ne okretanje njezinim žrtvama. Više se pazilo da bude zadržana dobra slika institucije – škole, internata i same Katoličke crkve.

Činjenica, koji Kustić negira, je da otvorenosti nije bilo, kao ni jasnog govora i transparentnosti. Ovu krizu Crkve, a ne vjere, treba smatrati šansom da se počne otvoreno diskutirati o seksualnosti u redovima Crkve jer je govor o njoj do sada bio defenzivan.  (Foto:Darko Tomaš-Globus)