Izložba ‘‘Topot keltskih konja’’

Izložba ‘‘Topot keltskih konja’’-56683

ARHEOLOŠKI MUZEJ ISTRE OD 20. 3. DO 15. 4. 2015. GODINE
U razdoblju od 20. ožujka do 15. travnja 2015. godine svakodnevno, od 09,00 do 21,00 sati, u muzejsko galerijskom prostoru C 8 Arheološkog muzeja Istre, gostuje izložba „Topot keltskih konja“, koju organizira Arheološki muzej Istre u suradnji s Tolminskim muzejom iz Slovenije. Izložba prezentira najznačajnije nalaze iz perioda mlađeg željeznog doba (kraj 4. ili početak 3. stoljeća prije Kr.), sa lokaliteta Bizjakova hiša u Kobaridu. Kobaridsko područje je zbog prirodnih odlika rano naseljeno. Sam lokalitet je na dobrom strateškom položaju na prelazu iz Posočja u Veneto ili prema Koruškoj, te u prapovijesti predstavlja značajnu raskrsnicu.

   Kobaridsko područje je bolje poznato u starije željezno doba, odnosno u halštatsko doba (9.­ 4. stoljeće prije Kr.) čija materijalna kultura pokazuje, kako elemente starosjedilačke kulture, tako i određene keltske i italske elemente. To je vidljivo iz odjeće, koja je bliža sjeverno-jadranskom i južno­alpskom prostoru. Nalazište Bizjakova hiša je nazvano po domaćem kućnom ime­nu u Gregorčičevoj ulici 19. Otkriveno je u lipnju 2010. godine tijekom građevinskih radova na nekadašnjoj glavnoj ulici, koja je povezivala Kobarid i Bovec. Pred zgradama br. 17 i 19 u Gregorčičevoj ulici prvo su otkrivene životinjske kosti koje su kasnije prepoznate kao konjske te prvi, poprilično oštećeni željezni keltski mač. Arheološka iskopavanja, koja su uslijedila, otkrila su ukop većeg broja konja, više metalnih predmeta, pojedine kosti ovaca/koza, svinja i vjerojatno dio roga divokoze.

   Izuzetan značaj i zanimljivost ove izložbe jesu nalazi iz grobova sa keltskim oružjem. Konji i predmeti su bili prekri­veni slojem kamenih krhotina, preko kojih je bilo položeno veće kamenje. Na nalazištu Bizjakova hiša među keltskim oružjem i opremom otkriveno je 5 mačeva, 8 vrhova koplja i jedno dno koplja, više me­talnih dijelova štitova, nakit, konjička oprema, oruđe i ostalo. Nalazište Bizjakova hiša donosi podatke od značaja za razu­mijevanje početaka mlađeg željeznog doba u Posočju i za po­znavanje keltskih kretanja širom Europe, te njihovog duhovnog svijeta. Rex