Istraži, zabilježi, sačuvaj…

NAJAVA RADIONICE DOKUMENTIRANJA NEMATERIJALNE KULTURE
Centar za nematerijalnu kulturu Istre Etnografskog muzeja Istre/Centro per la cultura immateriale dell'Istria del Museo etnografico dell'Istria u utorak, 6. studenoga u 19.30 sati pri pulskom Sveučilištu Jurja Dobrile (Ronjgova 1, dvorana 18) započinje Radionica dokumentiranja nematerijalne kulture "Istraži, zabilježi, sačuvaj..." koja će se do zaključno s 29. studenim održavati u spomenutom sveučilišnom prostoru. Radionica je podijeljena u dva djela (teoretski i praktičan) a namijenjena je primarno studentima. Ciljevi ovog edukativnog programa jesu upozoriti na temeljne pretpostavke nematerijalne kulture i elemenata nematerijalne kulture koji se ogledaju u živom prostoru i vremenu, kao i potaknuti nova promišljanja takvih kultura, kulturnih identiteta i njihovih manifestacija. Kroz konkretne primjere struke i specijaliziranih istraživača skrenuti će se pozornost na različite pristupe spomenutim postupcima i metode istraživačkog procesa. Također, oni će poslužiti kao motivacija polaznika koje se ovom radionicom osposobljava u razradi ideja za istraživanje nematerijalne kulture, osnovama etnografskih metoda njenog bilježenja, kao i, u konačnici, onima pohrane i difuzije podataka. Radionica dokumentiranja nematerijalne kulture "Istraži, zabilježi, sačuvaj..." održava se pri nastavnim programima dr.sc. Andree Matoševića- Kulturna antropologija, Etnografija industrije te Povijesna antropologija i usmena povijest.
Teoretski dio je otvoren za javnost, dok je praktičan dio zatvoren.


Opći dio

U općem je djelu osnovni cilj upozoriti na temeljene pretpostavke nematerijalne kulture i elemenata nematerijalne kulture koji se ogledaju u živom prostoru i vremenu, kao i potaknuti nova promišljanja o takvim kulturama, kulturnim identitetima i njihovim manifestacijama. Naglasak predavača biti će posvećen i njegovanju nematerijalne kulture i, u tom kontekstu, primjerima dobre i loše prakse (pozitivnim i negativnim trendovima kojima svjedočimo i na našim prostorima).


6. studenog, utorak, u 19.30 sati (dvorana 18)- dr.sc. Lidija Nikočević, Etnografski muzej Istre- Museo etnografico dell'Istria („Zašto nam je važna nematerijalna kultura i kako joj pristupiti") uz uvodnu riječ o konceptu i sadržaju radionice (Nuša Hauser i Mario Buletić, Centar za nematerijalnu kulturu Istre Etnografskog muzeja Istre- Centro per la cultura immateriale dell'Istria del Museo etnografico dell'Istria)


Specifični dio

Specifični dio omogućuje upoznavanje konkretnih primjera nematerijalnih kultura i promišljanje o drugim potencijalnim fenomenima. Primjerima predavača, specijaliziranih stručnjaka istraživača takvih pojavnosti donosimo prikaz različitih pristupa i modela dokumentiranja, analiziranja, pohranjivanja te primjenjivanja (difuzije) rezultata istraživačkog procesa.

8. studenog, četvrtak, u 19.30 sati (dvorana 18)- dr.sc. Joško Ćaleta, Institut za etnologiju i folkloristiku iz Zagreba („Ojkanje- proces prepoznavanja vokalne tradicijske (ugrožene) izvedbene prakse u suvremenom kontekstu; iskustva s pripremom prijave za „UNESCO-vu listu") i Dario Marušić („Istarski etnoglazbeni mikrokozmos. Recepcija, percepcija, manipulacija"; moderira Nuša Hauser


13. studenog, utorak, u 19.30 sati (dvorana 18)- Igor Šaponja i Igor Jovanović, Istarsko povijesno društvo („Istarske sudbine: Istrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima za Drugog svjetskog rata i poraća; istraživačko - dokumentacijski projekt") te dr.sc. Andrea Matošević, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli („Podzemna etnografija. Kako i za koga?"); moderira Mario Buletić


15. studenog, četvrtak, u 19.30 sati (dvorana 18)- Paolo Parmeggiani, Università di Udine („Using new technologies in visual sociology")


Praktični dio- od 20. do 29. studenog 2012.

Praktični dio podrazumijeva osmišljavanje i realizaciju istraživačkog terenskog rada prilikom čega se polaznici upoznaju s: metodama prikupljanja terenskih podataka, uporabom tehničkih instrumenata za dokumentaciju, obradom prikupljenog materijala te, u konačnici, mogućnostima njegove primjene. U zadanom terminu održati će se četiri radna susreta (dva puta tjedno), a broj polaznika je ograničen.

voditelji: Mario Buletić i Nuša Hauser


Radionicu dokumentiranja nematerijalne kulture „Istraži, zabilježi, sačuvaj..." ostvaruje Centar za nematerijalnu kulturu Istre Etnografskog muzeja Istre- Centro per la cultura immateriale dell'Istria del Museo etnografico dell'Istria u suradnji sa Sveučilištem Jurja Dobrile u Puli. Pokrovitelji su Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Istarska županija. (REX)