Istarski i slovenski obrtnici o problemu režima prelaska granice

Istarski i slovenski obrtnici o problemu režima prelaska granice-77297

ŠTETE OBRTNICIMA S OBJE STRANE GRANICE
U petak, 21. travnja u Umagu je održan sastanak na kojem su, na inicijativu Obrtničke komora Istarske županije, o problemu režima prelaska granice, razgovarali predstavnici Obrtničke komora Istarske županije, Udruženja obrtnika Bujštine – Umag i Udruženja obrtnika Buzet, s predstavnicima Območne obrtno podjetniške zbornice Koper i Območne obrtno podjetniške zbornice Sežana.

Sudionici razgovora osvrnuli su se na problem koji uvođenje novog režima kontrole, umjesto dosadašnjih ciljanih kontrola, donosi svim gospodarstvenicima, pa i obrtnicima s obje strane hrvatsko slovenske granice. Istaknuta je želja da granica u potpunosti nestane, te je zamjereno političarima obiju država da, prilikom izglasavanja mjera, nisu mislili na posljedice koje će one imati na gospodarstvenike. Borba protiv terorizma i ilegalnih migracija je potrebna, ali ona će biti uspješnija ukoliko se provodi u suradnji s građanima.

Slovensko hrvatska granica postoji od 1990., ali se sada radi o unutrašnjim granicama zemalja Europske unije, za koje smo očekivali da će uskoro potpuno nestati. Zbog kolona na granicama posljedice bi mogli osjećati gospodarstvenici s obiju strana granice, neovisno o djelatnostima. Velik je i broj radnika u pograničnoj zoni koji rade s druge strane granice i svakodnevno migriraju, a sve više hrvatskih obrtnika kupuje u Sloveniji zbog direktne kupnje bez PDV-a. Posljedice će se osjetiti u hrvatskom (ljetnom) i slovenskom (zimskom) turizmu, te u organizaciji jednodnevnih izleta, s obzirom da turisti često odlaze preko granice na jednodnevne izlete (turisti iz Slovenije posjećuju Limski kanal i Brijune, a oni iz Hrvatske Postojnu i Lipicu). 

Osim toga, posljednjih dana primjetno je kako se granične kontrole provode različito, te se u nekim slučajevima ipak primjenjuje sustav ciljanih kontrola. Nejasni su razlozi da se nekad na prolaz čeka manje, a nekad više, odnosno da su kontrole dijelom ciljane, a dijelom sustavne.

Zajednički je zaključeno kako će usporen prolazak preko granice utjecati na mnoge obrtničke djelatnosti (ugostiteljstvo, prijevoz, trgovina, usluge i tako dalje), te kako je u zajedničkom interesu obrtnika iz hrvatskog i slovenskog dijela Istre i Krasa da granica bude što „mekša“, te da naposlijetku i nestane. Obrtnici se zalažu za Europu bez granica, te podsjećaju kako je Istra regija, a kako je proklamirana ideja Europe regija. Apelira se na povećanje propusnog kapaciteta granica (više kolona za ulaz i izlaz), u skladu s mogućnostima, uvođenje suvremenije tehnologije i na razmjenu podataka među graničnim službama.

Nazočni su preuzeli obvezu o navedenom problemu kontaktirati rukovodstva Hrvatske obrtničke komore i Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, te inicirati razgovore s predstavnicima vlada dviju država s ciljem rješavanja situacije koja prijeti gospodarstvenicima s obje strane granice. (rex)