Istarske škole sakupile ?ak 1 tonu starih baterija!

USPJEŠNO OKON?ANO NATJECANJE U ORGANIZACIJI ZELENE ISTRE

U organizaciji Zelene Istre i dvadeset i pet istarskih osnovnih škola, uspješno je okon?ano natjecanje u sakupljanju starih baterija pod geslom "Za stare baterije spremnici su mjesta prava, tako priroda ostaje zdrava!". Cilj akcije bio je da u?enici kroz š estmjeseci sakupe što ve?i broj starih baterija, za što su od organizatora aktivnosti, Zelene Istre, dobili posebne spremnike. Dvadeset i pet istarskih škola sakupilo je u šest mjeseci ?ak 1000 kg starih baterija ?ime je sprije?eno da jedna tona opasnih tvari završi u okolišu ili na, za to nepredvi?enim, komunalnim odlagalištima. Svi sudionici ispunili su svoje zada?e, a tri najbolje škole osvojile su vrijedne nagrade.

Prvo mjesto pripalo je Osnovnoj školi Miho Župani? iz Jurši?i ?iji su u?enici sakupili 91,5 kg starih baterija ili 1,6 kg baterija po u?eniku! Drugo mjesto pripalo je podru?noj školi iz Ližnjana, a tre?e mjesto onoj iz Vozili?i kraj Labina. Posebnu pažnju privukli su u?enici buzetske škole koji su sakupili nevjerojatnih 290 kg baterija te oko 500 kg starih akumulatora. Svoju kreativnost buzetski su u?enici pokazali i na državnom eko-natjecanju gdje su osvojili nagradu za najbolji ekološki plakat. Dodjeljivanju nagrada, u sun?anom dvorištu škole u Jurši?ima, prisustvovali su brojni u?enici, njihovi u?itelji, na?elnik op?ine Svetvin?enat - Dalibor Macan, predsjednik op?inskog vije?a – Josip Bili?, ravnateljica škole pobjednika – Antica Topalovi?, voditeljica natjecanja – Milena Radoševi? te brojni novinari i gosti. Natjecanje su financijski podržali Istarska županija, Turisti?ka zajednica grada Pule i knjižara Algoritam. Zahvaljuju?i suradnji komunalnih poduze?a, po prirodu i ljude opasan otpad kona?no ?e se zbrinuti na propisan i zakonski na?in. (Z. Nj.)