Igor Stari: Izgradnja fekalnog kolektora konačno je rješenje

Igor Stari: Izgradnja fekalnog kolektora konačno je rješenje-61080

OPORBENI VIJEĆNICI NAPUSTILI TEMATSKU IZVANREDNU SJEDNICU O IZGRADNJI SUSTAVA ODVODNJE
Oporbeni vijećnici Grada Pule danas su napustili tematsku izvanrednu sjednicu Gradskog vijeća čija je tema bila 'Izgradnja novog sustava odvodnje Grada Pule 1998. – 2017. godine'. Povod sazivanja sjednice je upravo bio 'Prijedlog za sazivanje izvanredne sjednice Gradskog vijeća' oporbenih vijećnika, kao i 'Interpelacija' kojom su vijećnici htjeli raspraviti hitno rješavanje pojave neugodnih mirisa u Puli, te pozvati gradonačelnika na odgovornost.

Sjednicu su napustili zbog, kako je rekao vijećnik Danijel Ferić 'nasilja nad poslovnikom i ne sazivanja isključivo 'izvanredne sjednice Vijeća'. Novinarima je nakon napuštanja sjednice, pred Komunalnom palačom rekao u ime oporbenih vijećnika, kako od Grada traže 'komunalnu strategiju', kao i da se građanima pomogne kroz smanjeni porez na tvrtku. Kazao je i kako će vijećnici Interpelaciju koja se danas nije našla na dnevnom redu, ponoviti.

Vijećnik Mauricio Licul je dodao da će se vijećnici zbog kršenja poslovnika najvjerojatnije obratiti državnoj upravi, te da će se o odgovornosti pričati vrlo skoro.

Za to vrijeme se u Vijećnici nastavila sjednica na kojoj je direktor gradskog poduzeća Pragrande d.o.o. Igor Stari prezentirao projekt sustava odvodnje.
'Projekt je startao 1997. godine, a pulski zaljev je bio crna točka Jadrana – septička jama i to više od 50 godina', istaknuo je Stari i pojasnio da je danas 'nakon izgradnje obalnog kolektora zabilježeno drastično poboljšanje kvalitete vode na rivi. Kanal Pragrande je očišćen i ondje je sada zabranjeno ispuštanje septičkih jama. Kroz EU fondove nam preostaje izgradnja uređaja za pročišćavanje, rekonstrukcija Pragrandea, izgradnja sekundarne kanalizacijske mreže i fekalnog kolektora koji će se spojiti kod pošte, te će se svi stari ispusti spojiti na njega, a fekalna voda će ići zasebno od oborinske'.

Dodao je i da bi istodobni radovi na rivi, u Anticovoj ulici i na tržnici značili potpuni kolaps za grad, te onemogućen prolazak vozilima za hitne intervencije. 'Žao mi je da vijećnici koji su napustili sjednicu, nisu vidjeli prezentaciju, jer se mjesec dana šire netočne informacije. Obalni kolektor radi punim kapacitetom'.

Nazočnima je na projektoru pokazao fotografiju zatrpanog Pragrandea, prije i očišćenog Pragrandea nakon radova, te objasnio i njegovu namjenu u vrijeme Austougarske kad je i izgrađen. Bio je zamišljen kao protuplavni kanal za odvodnju viška vode, a funkcionira na principu plime i oseke. Dimenzija je 1,8 x 2 metara, a prilikom čišćenja ustanovljena su oštećenja, što je i bio razlog plavljenja grada i pri najmanjim kišama. Njegovom sanacijom, vraćena mu je prvotna namjena.

Ključno pitanje koje muči stanovnike dijela grada u kojemu se osjete neugodni mirisi je, koji su uzroci pojave tih mirisa i kako i kada će oni nestati.
Kako je pojasnio Stari, 'Velike amplitude plime i oseke, vrlo visoke temperature zraka i mora u odnosu na lani, glavni su uzročnik neugodnih mirisa koji se šire iz ispusta u Uljaniku'. Rekao je i kako se u danima intenzivnijeg smrada ne isključuje ni mogućnost da je na tim lokacijama netko iskrcavao sadržaj septičke jame.

Zaključio je i da su se posljednjih dana neugodni mirisi smanjili, a da su do sada u cilju suzbijanja takvih mirisa sifonirani slivovi, svakodnevno se pralo određene lokacije, te su ubačene veće količine enzima protiv neugodnih mirisa čije djelovanje počinje za 7 do 10 dana od postavljanja. Također, u Uljaniku se pumpa morska voda radi razrjeđenja vode u Pragrandeu.

Ipak, sve su to privremena rješenja, a konačno rješenje je otvaranje fekalnog kolektora koji će omogućiti odvojenu odvodnju fekalnih voda iz Pragrandea. Projekt je napisan i spreman za apliciranje na bespovratne fondove EU, poručio je Stari.

Stručni suradnik prof. dr. Nenad Ravlić potvrdio je da su uzrok smradu dugotrajne suše i visoke temperature mora i zraka, a do smrada dolazi kad se razina mora u Pragrandeu poveća, te istisne plinove koje su ondje stvorile bakterije. Zeleno svjetlo dao je i do sada poduzetim mjerama za suzbijanje smrada, te kazao kako je konačno rješenje, izgradnja kolektora koji će spriječiti prolazak fekalnih voda kroz Pragrande.

Tijekom rasprave, vijećnik Marko Martinčić je dodao kako se nada da se nakon preostale izgradnje fekalnog ispusta i oborinskog sustava više neće razgovarati ni insinuirati jer se o izgradnji tog sustava govori od '93, a danas ga dobrim dijelom imamo, rekao je. Pitao je i da li oporba misli na odgovornost samo ove vlasti, ili i svih prethodnih?

Vijećnica Gordana Peteršić je pak pohvalila trud djelatnika koji svakodnevno rade na rješavanju ovog problema, ali i hrabrost gradonačelnika koji je krenuo u taj projekt, zahvaljujući kojemu Pula danas ne pliva i pri najmanjim kišama.

Vijećnik Viktor Lazarić je ustvrdio da je 20 do 30% nepročišćenih voda koje idu u zaljev, puno manje od 100% takvih voda, te istaknuo kako je najbolje pustiti struci da odradi posao do kraja.

I vijećnica Bruna Jovanović je pozdravila projekt i iznalaženje dodatnih 55 milijuna kuna da se cijeli sustav dovede u red, dok je vijećnik Valter Boljunčić izrazio nadu da će se naći kratkoročno rješenje koje će biti ekološki prihvatljivo za sve građane.

'Istina je da imamo problem koji smo detektirali i pokušati ćemo ga riješiti. Ajmo imati strpljenja', rekao je Zimolo i poručio Feriću da je umjesto majice s natpisom '240 milijuna kuna' mogao staviti majicu s natpisom 'joker zovi', pojašnjavajući da bi, ukoliko nema dovoljno potrebnih informacija, mogao nazvati 'jokera' i informirati se.

Na samom kraju sjednice se obratio i gradonačelnik Boris Miletić.
'Mislim da je kuću, grad, pa i odnos, najbolje graditi iz temelja, iako to nije uvijek popularno. 240 milijuna je ogroman novac koji se u najvećoj mjeri i ne vidi. Njime smo mogli urediti starogradsku jezgru da blista i tako ostati na trulim temeljima. O tom sustavu od pada Austrougarske nitko nije brinuo. Opredijelili smo se za zaštitu okoliša i zaštitu zaljeva. Istina je da smo imali dvije eko bombe – na Kaštijunu i u pulskom zaljevu. Odabrali smo održivi razvoj, a to ima svoju cijenu. Ovim projektom se nije dogodila nikakva revolucija. Građani i dalje svoje potrebe zadovoljavaju isto kao i ranije. Njime smo samo zaštitili svoj okoliš', rekao je Miletić i pojasnio da je za projekt osigurano gotovo 100 milijuna kuna bespovratnih sredstava, drugi dio iz namjenske naknade, dok se za ostatak projekta namjerava povući dodatnih 55 milijuna kuna iz bespovratnih sredstava fondova EU. 'Čeka nas veliki posao – šijanski kolektor i moderni pročistač otpadnih voda', poručio je Miletić. (Piše: D.F. Foto: Jeanne Forjonnel)